Az idén 33. alkalommal tartottuk meg az Arany Napok rendezvénysorozatunkat iskolánk tanulói számára, és 3. alkalom volt, hogy az Arany Akadémia előadásaira invitáltuk meg gimnazista tanulóinkat.
Ismét valami olyan érték kerekedett ki akaratlanul is a három, meghívott előadó mondandójából, amely körülfonta a három előadást. Ennek lényege: "minden, amit a gimnáziumban tanulsz, valahol elő fog kerülni, és fontos tudásként szolgál majd számodra a tanulmányok befejezése után".
Dr. Véghelyi Balázs író, költő zenész, szerkesztő életútja is ezt igazolta, aki 6 évesen kezdte, és az érettségivel fejezte be tanulmányait az Arany Iskolában a nyolcosztályos gimnáziumi képzésre bejutva. Humán értékei hamar megmutatkoztak: zenét szerzett, hangszeren játszott, verseket és prózai műveket írt már diák korában is. A gimnázium után három egyetemi diploma megszerzését követően hét éves kutató munka eredményeként tavaly vette át doktori oklevelét. A disszertációját alkotó "Pesti Kabaré történetéről" tudtunk meg érdekes irodalmi-történelmi-zenei és "emberi" vonatkozásokat 1714-től a "Nyugatosokon" át napjainkig.
Dr. Neszmélyi Emil ügyvéd, az első és egyetlen magyar hegymászó, aki a Mt.Everest-et az északi, tibeti oldal felől mászta meg. Elhatározásáról, kitartásáról, a megvalósításról, a hihetelen élményekről, veszélyekről, a természeti elemek természetességéről, sok esetben kegyetlenségéről beszélt a biológia, földrajz, fizika, kémia, matematika, informatika, testnevelés tantárgyak fontosságának említésén keresztül. "Erre a vizsgára úgy kell felkészülni, hogy itt nincs "pótvizsga", ha nem sikerül ott maradsz" - vallotta az egyedülállóan híres hegymászó.
Harmadik vendégünk szintén az 1. osztálytól a 12. osztály befejezéséig járt az Arany Iskolába: Dr. Ketskeméthy Dávid. A nyolcosztályos képzési rendszerben tanult a 9. évfolyamtól emelt szintű biológiát tanulva, majd a SOTE Gyógyszerészeti Karát végezte el. Innen számtalan lehetőséget kínált neki a gyógyszerész pálya, melyek közül sokat kipróbált, keresve önmagát, a számára igazi életpályát. Dávid az angol nyelvtudás fontosságát hangsúlyozta, ami manapság minden cég felvételénél alapkövetelmény. Végül a kutató gyógyszerész pályát választotta, és jelenleg egy világméretű cég foglalkoztatja Hollandiában. A Parkinson kóros betegeken próbál kutató csoportjával együtt segíteni abban, hogy a betegség során elhalt idegsejteket hogyan lehetne pótolni.
Egykori diákjaink szeretettel és szívesen gondoltak vissza az "Aranyos" diákéveikre és kihangsúlyozták: nagyon jó tudás-alapot szolgáltatott számukra iskolánk, egykori tanáraik pedig hatalmas értékekkel engedték őket útjukra az érettségi után. Ezekből az emlékekből, értékekből a mai napig erőt merítenek, táplálkoznak. Mi, az Arany Iskola pedagógusai pedig hihetetlenül büszkék vagyunk egykori tanítványainkra, és eddigi szépen ívelő életpályájukat büszkén mutatjuk meg jelenlegi diákjainknak.
Hogy mi a tanulság a három előadás és a három személyiség megismerése kapcsán? Tanulj szorgalmasan, légy nyitott a körülötted levő változások irányába, válassz magadnak megfelelő célt!! Ez adja meg a tovább lépéshez a motivációt számodra. Ahhoz, hogy jó célt tudj választani, ismerd meg önmagad – főképpen a tanulmányaid során – és amikor megtudod, hogy ki vagy, akkor teremtsd meg a célhoz vezető út feltételeit! Ha fejben eldöntötted, hogy mit akarsz, és megteszel az eléréséért mindent, akkor senki nem tud arról az útról eltántorítani.
Kedves Diákok! Sok sikert kívánunk Nektek!
Horváthné dr. Hidegh Anikó
főigazgató
Százhalombattai Arany János Általános Iskola
és Gimnázium