Pályaorientációs nap: iskolánkban a legnagyobb szervezést igénylő, de a gyerekek számára a legizgalmasabb programon "minden szinten, szinte minden" volt. Célunk, hogy a tanulóink minden korosztálya a szakmák, foglalkozások, hivatások egy-egy szegmentjéről hiteles képet kapjon.
A legrelevánsabb partnereket hívtuk meg minden területről: a lelkes szülőket, akik az alsó és az SNI tagozat tanulóinak bemutatták foglalkozásukat, amit ki is próbálhattak a gyerekek: kerámia készítést-agyagozással, a hídépítést, fapálcikából készített makett készítésével, a nyomdász mesterséget, ezenkívül volt fodrászat is, a lányok legnagyobb örömére. Kutyatréner szüleink bemutatták a hivatásukat a kutyusokkal az udvaron, ahol a szomszédban a kicsiket a tűzoltóautó bűvölte el. A villanyszerelés, az ipari alpinizmus, a fafaragó, a bíró és egyéb érdekes foglalkozásokról is gyűjthettek ismereteket a kicsik.
A Déli pályaudvar irányítóközpontjába is ellátogatott egy osztály, vonatoztak, váltókat kezelhettek és megismerkedhettek az irányító központban dolgozók felelősségteljes munkájával, de a rendőrség is bemutatta tevékenységeit a gyerekeknek.
A felsősök, főképpen a 7. és 8 évfolyam tanulói számára a középiskolák képviselőit hívtuk meg, akik előadás formájában vagy interaktív módon ismertették az iskolájukban a szakmák tanulásának lehetőségeit (Budai Szakközépiskola, Dunaújvárosi Loránffy, Érdi Kós K. Technikum, Jelky Iparművészeti Szakgimnázium, stb.).
Gimnazistáink számára meghívtuk az egyetemek képviselőit, akik részben egyetemi előadók (Állatorvosi E., Közszolgálati E., katasztrófavédelem), másrészt pedig saját "nevelésű" büszkeségeink, egykori diákjaink. A leghitelesebben tud diák a diáknak mesélni az egyetemi tanulmányokról, a lehetőségekről, a diákéletről. Rendkívül büszkék voltunk az idén is, hiszen a tavalyi lelkes öregdiákok létszáma megkétszereződött: voltak a SOTE-ről, az ELTE-ről, az Óbudai Egyetemről a Pázmány Katolikus Egyetemről, a Közszolgálati Egyetemről, a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetemről, stb. Azonban volt, aki már a munka világából érkezett, hírül hozva a diploma utáni lehetőségeket, pl. a külügyminisztériumból, vagy egyenesen Brüsszelből on-line, mint az Európai Unió jogásza. Munkánk "gyümölcseit ízlelgetjük" ilyenkor, mi pedagógusok és elégedetten figyeljük a már felnőtté érett fiatalokat, akik a mi iskolánk padjaiban értek okos, intelligens felnőttekké; ez leírhatatlanul jó érzés, mindent megér.
Az idei pályaorientációs nap volt iskolánk életében az eddigi legnagyobb volumenű program ebben a témában: kb. 80 vendég látogatott el hozzánk, azzal a céllal, hogy példát mutatva motiválják, segítsék kis-és nagy diákjainkat a céljuk felé vezető úton.
Horváthné dr. Hidegh Anikó
Arany János Általános Iskola és Gimnázium igazgató