Ünnepélyes keretek között – beszédekkel, szabadtéri programokkal – emlékeztek a MOL Dunai Finomító 60 évvel ezelőtti indulására Százhalombattán, május 16-án. A jubileumi eseményen felavatták László Bandy, nemrég elhunyt százhalombattai képzőművész, a finomító összetett technológiáját szimbolizáló alkotását a központi irodaépület előtt. Az ünnepséget –, amelyen megjelent Vezér Mihály polgármester és Török Sándor alpolgármester is – a Forrás Néptáncegyüttes Független Színház virtuóz tánca színesítette.
Elsőként Mathisz Zsolt, a Dunai Finomító vezetője köszöntötte a megjelenteket. Mint mondta: "a Dunai Finomító hat évtizede az ország üzemanyag ellátásának kulcsa, és ez a következő évtizedekben is így lesz. A berendezések folyamatos fejlesztése, és az új, környezetbarát üzemegységek átadása a közös jövőnkbe vetett hitről és elkötelezettségről szól. Kollégáink szakmai alázata, lojalitása és műszaki kiválósága olyan érték, amelyre a jövő generációi is büszkén építkezhetnek majd. Ez az ünnep emlékeztet arra, hogy együtt, összefogva teremthetünk meg egy fenntarthatóbb energiaellátást, amelyben a DUFI-nak kiemelt szerepe lesz"– fogalmazott.
Molnár József a MOL-csoport vezérigazgatója felidézte a Finomító indulásának körülményeit, illetve a jelentős mértékű fejlesztéseket, amik nyomán a DUFI nem csak Magyarország, hanem Közép-Kelet Európa legnagyobb és legeredményesebben működő üzemévé vált.
A vezérigazgató beszélt arról is, hogy MOL fokozatosan növeli a megújuló energia arányát az ellátásban, ami nyomán egyre fenntarthatóbbá, önellátóbbá válik a régió. Az átalakulás két fontos eseménye, hogy megkezdődött a bioüzemanyag-gyártás Százhalombattán, illetve megépült Kelet-Közép-Európa legnagyobb zöldhidrogén üzeme is. Molnár József szerint az elkövetkező 10-15 év legnagyobb kihívása az lesz a MOL számára, hogy gazdaságosan fenntarthatóvá tegyék a meglévő nagyüzemeket.
Szólt arról is, hogy a beruházásoknak lényeges szerepe volt Százhalombatta fejlődésében, az egykori mezőgazdasági település igazi iparvárossá nőtte ki magát. Lakások, munkásszálló, szociális és kommunális létesítmények épültek, amikhez a Finomító jelentős anyagi támogatást nyújtott, illetve napjainkban is jelentős az iparűzési adó. A vállalat részt vesz a város kulturális és oktatási életében is, szociális programokat biztosít a munkatársaknak, családtagjaiknak és a városlakóknak.
"Büszkék vagyunk arra, amit az elmúlt 60 évben elértünk. Az elmúlt évtizedek nem csak a fejlesztésekről szóltak, hanem számos kihívás leküzdéséről is, amelyekből megerősödve kerültünk ki" – mondta Molnár József.
Huff Zsolt vezérigazgatói tanácsadó, a Dunai Finomító korábbi igazgatója 32 éve lépett be először az üzem területére. Úgy fogalmazott: mindig jellemző volt a kollektívára az összetartás, a szakma szeretete, a kitartás és a precizitás. Hozzátette, az elért eredmények nem születhettek volna meg a példaképül szolgáló karizmatikus vezetők nélkül.
Marosvári Csaba energiaellátás biztonságáért felelős helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy Magyarország számára kiemelt stratégiai szempont a biztonságos energiaellátás fenntartása. A kormány aktívan dolgozik ezért, amiben a legfőbb eszköze a forrás és útvonal diverzifikáció. "Ez esetünkben azt jelenti, hogy minél több útvonalon minél több energiaforráshoz férjünk hozzá reális módon." Kiemelte: a stratégia kiszélesítése révén biztosítható a magyar energia szuverenitás, illetve a megfizethető ár.
Az államtitkár méltatta a Finomítóban dolgozó három generáció szakértelmét és szorgalmát, ami nyomán 60 éve sikeresen működik a DUFI.
Vezér Mihály polgármester az emlékműavatásnál a többi között arról beszélt, hogy a MOL mindig meghatározó jelentőségű volt Százhalombatta életében. A város igyekszik megfelelni a lakók elvárásainak, akik közül nagyon sokan vállalati dolgozók.
A városvezető felidézte, hogy 1985-től közel három évig tagja lehetett a Finomító nagyszerű csapatának, amikor frissen végzettként itt kezdte pályafutását. Szerencsésnek érzi magát, mert olyan munkahelyi kultúrával, szemlélettel találkozhatott, amelyet a mai napig igyekszik terjeszteni a városházán és a szélesebb munkatársi körben is. A folyamatos tanulás, innováció házába érkezett egy nagy csapatba, amely mindenkire nagyon mély hatást gyakorolt.
Százhalombatta számos olyan jelentős támogatást kapott a szocialista érában is az előd DKV-tól, amely révén nagyon sok, napjainkban is használatban lévő létesítmény került átadásra. Példaként említette a strandot és a sportcsarnokot; érdekesség, hogy előbbi hivatalosan a katalitikus krakk tűzvízmedencéjeként, utóbbi pedig a DKV egy műhelycsarnokaként épült meg, "kissé" kicsúszva a lokációból. Nagyon jelentős állami és finomítói forrást fordítottak lakásépítés is, hogy elhelyezhessék dolgozókat.
A város a lehetőségekhez képest igyekezett viszonozni a támogatást, milliárdos nagyságrendben járult hozzá jó néhány környezetvédelmet és termékmegtakarítást egyaránt szolgáló beruházáshoz a ’90-es években. Ilyen volt a 40 ezres tartályok belső úszófedéllel történő ellátása és a vasúti tartálytöltők alulról való töltése.
Az Önkormányzat igyekszik a városlakóknak, így a MOL-os dolgozóknak is nyugodt, élhető környezetet teremteni, biztosítva a megfelelő sport, kulturális és rekreációs feltételeket, ezzel is segítve a sikeres vállalati tevékenységet – mondta Vezér Mihály.
A MOL-csopot tájékoztatása szerint a Dunai Finomító Magyarország mellett az régió üzemanyagellátásában is kiemelt szerepet vállal. Az elmúlt hat évtizedben mintegy 365 millió tonna kőolajat dolgoztak fel itt. A rendszeres fejlesztéseknek köszönhetően folyamatosan fejlesztették termékportfolióját, így többek közt régiós szinten is az elsők között tért át a kénmentes üzemanyagok forgalmazására és a biokomponensek bekeverésére. Néhány éve már képes biológiai nyersanyagok feldolgozására is, illetve zöldhidrogén felhasználásával teszi környezetkímélőbbé üzemanyagai előállítását. A MOL-csoport az elmúlt években több tízmilliárd forintot fektetett be a Dunai Finomító fejlesztésébe, hogy - hosszútávú vállalati stratégiájával összehangban - fenntarthatóbbá és versenyképesebbé tegye a létesítményt.
A százhalombattai finomító Magyarország egyetlen kőolaj feldolgozó üzeme, ahol évente mintegy 6,5 millió tonna kőolajat dolgoznak fel. A létesítményt eredetileg az orosz kőolaj feldolgozására tervezték, de a MOL több mint tíz éve dolgozik azon, hogy rugalmasabbá tegye a finomítói technológiát, megfeleljen a szabályozói környezet elvárásainak, és csökkentse a régió egyoldalú függőségi viszonyát. A MOL célja, hogy a jövőben maga dönthessen arról, hogy honnan és mennyi kőolajat hoz be a régióba.
A MOL-csoport az ellátási portfolió diverzifikálása mellett 1 milliárd dollárt meghaladó összeget különít el 2030-ig olyan beruházásokra, amelyek lehetővé teszik az energiahatékonyság javítását, növelik a fenntartható üzemanyagok arányát a termelésben és érdemben csökkentik az üzletág üvegházgáz-kibocsátását. A körforgásos gazdaság bekapcsolása pedig fokozza a bio- és hulladék anyagáramok hozzájárulását a termeléshez.
A nyitóképen az emlékműavatás: László Zsuzsa, László Bandy képzőművész lánya, Vezér Mihály, Százhalombatta polgármestere, dr. Bacsa György, a MOL ügyvezető igazgatója és Marosvári Csaba, energiaellátás biztonságáért felelős helyettes államtitkár