A vastagbélszűrésről sokan tudják, hogy elengedhetetlen vizsgálat, mivel komolyabb betegségek előzhetők meg általa. Az emberek többsége azonban mégis vonakodik elvégeztetni ezt a szűrést, gyakran saját félelmeik vagy szégyenérzetük miatt. De mi az oka ennek az előítéletnek? Milyen hatással van ránk a halogatás, és mikor érdemes valóban sort keríteni erre a fontos diagnosztikára?
A szűrés szükségessége
A vastagbélszűrést javasolt már 45 éves korban elkezdeni, majd ezt ötévente megismételni. Akiknél családjukban már előfordultak vastagbél daganatos megbetegedések, vagy gyulladásos bélbetegségekkel küzdenek, mint például a Crohn-betegség vagy a colitis ulcerosa, nekik ajánlott lehet a korábbi diagnosztika. A szűrés folyamata általában kétfázisú: először székletvizsgálatra kerül sor, melynek eredménye segít eldönteni, szükséges-e a további beavatkozás a vastagbéltükrözés. A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ szakemberei a tanácsaikkal segítségünkre lehetnek.
Az első szakaszból nyert adatokat legtöbbször laborjelek alapján (mint például vér, enzimek, DNS) vizsgálják. Negatív eredmény esetén nincs szükség további lépésekre, amennyiben nincs panasz. Pozitív teszt esetén viszont indokolt lehet a vastagbéltükrözés végrehajtása.
Miért kiemelt fontosságú a vastagbéltükrözés?
A kolonoszkópia az egyike azon vizsgálatoknak, melyekkel átfogó képet kaphatunk a vastagbél állapotáról. E vizsgálat jelentős szerepet tölt be a korai stádiumban lévő vastagbélrák felismerésében, ami időben felfedezve sikeresen kezelhető. Minden évben emberek ezrei veszítik életüket vastagbélrák miatt — sokuk a késleltetett diagnózis következtében.
A kolonoszkópiai vizsgálat nem csupán a daganatok felismerésére jó. Megmutatja, ha bármilyen más probléma, így például az aranyér vagy vastagbélgyulladás van jelen. Továbbá lehetőséget biztosít a mintavételre és a polipok eltávolítására, amellyel akár megelőzhetők komolyabb betegségek.
Felkészülés a vastagbéltükrözésre
A vizsgálat előtti felkészülés kényes folyamat. Az orvos által előírt diéta mellett fontos, hogy egy speciális táplálkozási tervet kövessünk, amely kiiktatja a rostdús élelmiszerek fogyasztását. Időszakosan könnyen emészthető, alacsony zsírtartalmú ételek ajánlottak. A vizsgálat előtt a szilárd ételt mellőzni kell, és mindezzel egyidőben hashajtó alkalmazását is előírhatják, ami segíthet a bél kiürítésében. Ez a felkészülési folyamat elengedhetetlen, hogy a vizsgáló eszközzel, a kolonoszkóppal a bél teljes hosszát át tudják tekinteni.
A kolonoszkópia során alkalmazott eljárások segítik a vastagbél minden részletének megtekintését. Bár a vizsgálat némi kényelmetlenséget okozhat, bódítás vagy altatás alkalmazása jelentősen csökkentheti az esetleges kellemetlen érzéseket. A beavatkozás általában rövid idő alatt lezajlik, de ha mintavételre is szükség van, akkor némileg hosszabb ideig is eltarthat.
Bárki, aki már részt vett hasonlón, megerősítheti, hogy a vizsgálat után rövid ideig puffadás és enyhe feszülés jelentkezhet, de ezek a tünetek általában gyorsan elmúlnak. Amennyiben viszont előzetesen volt aranyeres panasza, ami a béltisztításkor fellángolhat, érdemes a Központ szakembereit még a vastagbélvizsgálat előtt felkeresnie. A vizsgálat után érdemes kísérővel távozni, mivel az érzéstelenítés hatása alatt nem javasolt vezetni vagy gyalogosan utazni.