Államosítás

Egy hír a gazdasági sajtóból: "A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kötelező nyilvános vételi ajánlatot tett hétfőn (2011. november 7.) a Rába Nyrt. valamennyi részvényére 815 forintos darabonkénti árfolyamon."

A Rába Nyrt. profilja: járműalkatrész-gyártás, főként futóműveket állít elő. A cég saját tőkéje 10 milliárd forint, árbevétele 33 mrd és az elmúlt két évben összesen 1,5 milliárd veszteséget szenvedett el. A forgalomban lévő részvények mennyisége 13,5 millió darab egyenként 1.000 forint névértéket képviselve. Nincs fő tulajdonosa, gyakorlatilag a teljes részvénycsomag kisbefektetők kezében van. A Magyar Állam tulajdoni hányada 16 %, amihez a magán-nyugdíjpénztári államosítás révén jutott.


A cég privatizálására tőzsdei bevezetés révén került sor 1997-ben. A részvény árfolyama valaha szebb napokat is látott – 3.600 forint is volt már, az elmúlt egy évben 910 és 500 forint között ingadozott és az októbert 610 forinton zárta. Az árfolyam alakulásából és a pénzügyi adatokból egyértelműen a csőd közeli helyzet valószínűsíthető.


A cég újraállamosítása a Magyar Államnak mintegy 10 milliárd forintjába fog kerülni, és a vállalatot évekig állami lélegeztető gépen kell majd tartani, aminek a költségvonzata évi 2-3 milliárd forint lesz. Ha felfigyelünk arra, hogy az állami többségi tulajdonban lévő cégek darabszáma (az önkormányzatiak nélkül) 180 felett jár és 2-3 kivétellel valamennyi veszteséges, akkor máris megtaláltuk azt az okot, ami miatt a magyar költségvetésnek még az Isten pénze sem elég. Tegyük hozzá, hogy egy állami vállalat hosszútávon egyben a mélykorrupció és a kontraszelekció helyszíne is.


Piaci körülmények között csak baloldali ideológiát reprezentáló kormányzatok hajtanak végre államosítást; ez egy valóban jobboldali, a polgárság értékrendjét képviselő politikai formáció esetében igen ritkán és csak rövid időre képzelhető el.


Rákos Péter

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás