1. Az 1 millió forintot meghaladó ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem után 2011. január 1-jétől minden esetben meg kell fizetni a 14 százalék mértékű egészségügyi hozzájárulást?
Igen. Megszűnt ugyanis a mentességi szabály abban az esetben, ha a lakásbérleti jogviszony tárgyát képező lakás a bérbeadó állandó lakóhelye volt.
2. Társasház bérbeadásából származó jövedelmének meghatározáskor kell-e alkalmazni a 27 százalék mértékű adóalap-kiegészítést?
Mivel az így megszerzett bevétel külön adózó jövedelem, ezért azt kizárólag 16 százalék személyi jövedelemadó terheli.
3. A nagy teljesítményű személygépkocsik adója adónemen (adónemkód: 238) 2010-ben a második félévre előre befizetett adót – melyet az első félévre járó összeggel együtt fizettek be, és a törvényi változások miatt már a második félévre nem kellett volna megfizetni –, milyen módon lehet visszaigényelni?
Az adott számla (adónem) jogutód számlájaként a 10032000-01076277 NAV Egyéb kötelezettségek bevételi számlát (adónemkód: 211) kell alkalmazni.
Ennek megfelelően a nagy teljesítményű személygépkocsik adójának többletét a 211 adónemkódú NAV Egyéb kötelezettségek bevételi számláról kell kiutaltatni a 1117-es nyomtatványon.
4. Mikortól kaphatom meg a visszaigényelt személyi jövedelemadómat?
A visszaigényelt személyi jövedelemadót főszabályként az igény (bevallás) beérkezésétől számított 30 napon belül, de legkorábban március 1-jétől, elektronikus úton benyújtott bevallás esetén február 1-jétől utalja ki az adóhatóság.
5. 2011. január 1-jétől a korábban adóterhet nem viselő járandóságok adómentes juttatásnak minősülnek?
Igen. Így 2011. január 1-jétől adómentes többek között a nyugdíj, a baleseti járadék, a jövedelempótló kártérítési járadék, gyermekgondozási segély, anyasági támogatás, gyermeknevelési támogatás, nevelőszülői díj, felszolgálási díj, borravaló. Kivételt képez a hallgatói munkadíj, amely jellemzően munkaviszonyból szármező jövedelemnek minősül.
6. Mi a különbség a minimálbér és a garantált bérminimum között?
A garantált bérminimum 94 ezer forint, ami a főállású, biztosított egyéni és társas vállalkozók esetében akkor alkalmazandó, ha a főtevékenység legalább középfokú iskolai végzettséget, vagy szakképzettséget igényel. Egyéb esetekben a minimálbért kell figyelembe venni, ami jelenleg 78 ezer forint.
7. Súlyos fogyatékosság kedvezményére való jogosultság esetén azt hogyan lehet érvényesíteni korábbi évekre?
Önellenőrzéssel, az adott évre benyújtott személyi jövedelemadó bevalláson. Kivétel ez alól a 2005. és 2006. évek, ezen évek vonatkozásában az önellenőrzést a 0735-ös önellenőrzési nyomtatvány kitöltésével és benyújtásával lehet megtenni. A hivatkozott nyomtatvány nyomtatványboltban kapható, vagy a NAV internetes honlapjáról (http://www.nav.gov.hu) letölthető.
8. Mikortól szűnt meg az egyéni vállalkozók esetében a kivét-kiegészítés, illetve a társas vállalkozók vonatkozásában a személyes közreműködői díj-kiegésztés szabályozása?
A változás 2011. január 1-jétől lépett hatályba, azonban már a 2010. adóévben sem kötelező az alkalmazása.
9. Kinek adható csekély értékű ajándék 2011. január 1-jétől?
Csekély értékű ajándéknak minősül a minimálbér 10 százalékát (7.800 Ft) meg nem haladó értékű termék, szolgáltatás. Évente legfeljebb három alkalommal bárkinek adható, nincs konkrét alkalomhoz kötve.
NAV Közép-magyarországi Regionális Adó Főigazgatósága