A "Hírtükör" internetes változatán mintegy két hétig szerepelt egy közvélemény-kutatás, ami arra irányult, hogy mi a várakozás az állami nyugdíj hosszú távú vásárlóerejének alakulása tekintetében. Ez év első keddjének délelőttjéig összesen 71 "válasz" érkezett. Városunkban az internet eléggé elterjedt, így a minta reprezentatívnak tekinthető, és mivel a válaszadók száma a 18.000 fős létszámhoz képest nagy, így a következtetések is 99 %-os valószínűséggel bírnak (az országos közvélemény kutatások alkalmával általában 1.000-1.500 főt szoktak megkérdezni a 95 %-os valószínűségű becslés elkészítéséhez). Az alább részletezett arányok gyakorlatilag két nap után kialakultak és az idő előrehaladtával nem változtak.
Optimista álláspontot 9 fő képviselt (12,5 %); szerintük az állami átlagnyugdíj vásárlóereje minimum változatlan marad vagy javul.
Bizonytalannak 27 válaszadó tekinthető (38 %); ők azok, akik szerint legfeljebb 25 %-ot fog romlani a vásárlóerő vagy még nem gondolkodtak el a demográfiai folyamatok hatásain.
Egyértelműen pesszimista 35 fő (49,5 %). Szerintük az állami nyugdíj vásárlóereje 25 %-ot meghaladóan fog romlani. Megjegyzendő, hogy 21 válaszadó 50 %-ot meghaladó csökkenést vár.
A nyáron és ősszel készült helyi internetes közvélemény-kutatások alkalmával a pesszimisták, az optimisták és a bizonytalanok aránya nagyjából egyensúlyban (1/3 - 1/3 - 1/3) volt. Most először fordult elő, hogy az optimisták létszáma jelentősen csökkent. Valószínű, hogy városunkban az országos gazdasági várakozások tekintetében átrendeződés zajlik a pesszimisták javára.
Hangsúlyoznom kell, hogy a fenti eredményekből a politikai közhangulat alakulására nem szabad következtetéseket levonni, viszont azt valószínűsíteni lehet, hogy az állami szociális ellátó rendszerek fenntarthatóságával szemben a polgárok körében kételyek merültek fel, sőt még az is vélelmezhető, hogy egy általános bizalomvesztés indult meg.