Az éves állami költségvetés tervezésekor a tervező apparátus több tervváltozatot is előkészít, melyek közös vonása az, hogy bizonyos peremfeltételeket (pl. az infláció és a megengedhető deficit nagysága, a GDP alakulása, stb.) rögzítettnek tekintenek, ha pedig az év közben valami nagy baj történik - lásd a Lehmann Bankház csődje -, akkor jön a kapkodás. A pénz- és tőkepiacok világában a jövő fürkészése egészen más módszerekkel, az úgy nevezett "leading" (előremutató) indikátorokkal történik. Sokféle, egyszerűbb és bonyolultabb indikátor létezik, melyek közül igen figyelemre méltó a Consumer Metrics Institute által 2006-ban kidolgozott index (CMI index), ami igen nagy pontossággal, 5-6 hónappal képes előre jelezni az USA GDP-jének az alakulását és a piacokon várható árfolyammozgásokat.
A CMI index kidolgozásakor abból indultak ki, hogy az átlagfogyasztó öntudatlanul is lereagálja a környezeti bizonytalanságot, és ha úgy ítéli meg, hogy a holnap bizonytalan, akkor a vásárlásait visszafogja, de legalábbis átstrukturálja. Min tud takarékoskodni egy átlagos vásárló? A napi fogyasztási cikkeken (élelmiszer, energia, rezsiköltségek) biztosan nem, viszont a többin, az úgy nevezett diszkrecionális javakon (gépkocsi, ingatlan, háztartási javak, kulturális termékek, turizmus, stb.) igen. A diszkrecionális javak iránti mai keresletcsökkenés viszont a végfogyasztó –kereskedő – termelő – alapanyag-előállító láncon mintegy fél év alatt végighullámzik, és determinálja az akkor esedékes GDP nagyságát. A CMI index tehát úgy áll elő, hogy – szövetségi engedéllyel és felügyelet alatt – az amerikai lakosságnak a diszkrecionális javakra irányuló internetes vásárlásait monitorozzák, és minden nap megképezik az index értékét. Akkor tehát nézzük, mit mutat a CMI index:
Az index egyértelműen azt mutatja, hogy az USA GDP-je 2010 II. negyedévére enyhén negatívba fordul és a III. negyedév még nagyobb mínusszal fog zárni. Ha csak valami csoda nem történik, akkor 2010-ben az USA gazdasága egy grammot sem fog nőni tavalyhoz képest. Ez idáig rendben is lenne, de sajnos ez visszahat Európára is, azaz az EU GDP-je bizony negatív lesz. Ha pedig az EU GDP-je negatív, akkor kis hazánknak nagyon kell ahhoz tornáznia, hogy legalább a Bajnai Kormány által megálmodott nullás GDP növekményt teljesíteni tudja.