Vezér Mihály polgármester – Török Sándor alpolgármester, Turbucz Sándor főjegyző és Kecskés Zsolt katasztrófavédelmi referens jelenlétében – korábban a helyszínen arról tájékoztatott, hogy folyamatosan tartották a kapcsolatot a Vízügyi Szolgálattal, ami nyomán már szeptember 15-én nagy erőkkel megkezdték a szakszerű védekezési munkákat, hogy ezúttal is megvédjék a települést az árhullámtól. A több mint 1 kilométeres teljes védelmi töltéshez fóliát, közel 100 ezer zsákot és 1500 tonna homokot használtak fel; a munkatársak folyamatosan dolgoztak 7 és 19 óra között, A szükséges homok mennyiséget a PUHI-Tárnok Kft., a zsákokat, lapátokat az Önkormányzat raktárából biztosították. Vezér Mihály köszönetét fejezte ki a sok felajánlott segítségért, a példaértékű összefogásért.
Kecskés Zsolt védelmi referens elmondta, hogy a legveszélyeztetettebb terület a Révész és Kossuth Lajos utca közötti szakasz, ahol gát hiányában nyúlgátat kellett építeni. A Kossuth utcánál van gátvédelem, az általános gyakorlat szerint itt csak magasítás szükséges, ha a vízszint indokolja. Nyúlgátas erősítést kapott a csónakháznál lévő legalacsonyabban elhelyezkedő partszakasz is. Az ár levonulásáig készültség szükséges, 24 órás figyelő szolgálati ügyeletet tartanak.
Nagy Balázs alpolgármester, Szalai Attila és Szabó Gábor önkormányzati képviselők is részt vettek a munkálatokban, a védekezés helyzetéről közösségi oldalukon tájékoztattak.
Lukács Bernadett önkormányzati képviselő pogácsát sütött a gátépítőknek, illetve egy pékség felajánlását a dunafüredi Kszellmann Flóra közösségi házba szállította, ahol dr. Kanyó Mária kezdeményezésére többekkel, mások által felajánlott élelmiszerekből is szendvicseket készítettek a gátvédelemben dolgozóknak, akiket vízzel és üdítővel is elláttak.
Szalai Attila a polgárőrség elnökeként elmondta, hogy a szervezet katasztrófa helyzetben a rendőrség irányításával tevékenykedik, ami a gátépítés mellett a figyelő szolgálatra is kiterjed. Nagyon fontos, hogy illetéktelenek ne lépjenek a gátakra, mert megrongálódhatnak; amennyiben a folyamatos nyomás miatt gyengülést tapasztalnak, megerősítik a védműveket.
Példaértékű összefogás bontakozott ki az árvízi védekezés nyomán, a munkálatokban az említetteken kívül részt vett többek között az önkéntes tűzoltóság, a ZÖFE Kft., a Szákom Kft., az Értünk Százhalombattai Közéleti Egyesület, a Sérültekért Alapítvány, a százhalombattai iskolák, illetve az Érdi Szakképzési Centrum.
Az árhullám levonulóban van, kijelenthető, hogy sikeres volt a védekezés – tájékoztatott közösségi oldalán Vezér Mihály polgármester. A védművek jól vizsgáztak, elkezdődtek a bontási és utómunkálatok, melynek részét képzi majd a szúnyoggyérítés is.
"Köszönöm a Polgármesteri Hivatal munkatársainak, az Önkormányzati intézmények dolgozóinak a Polgárőrségnek, a Rendőrségnek, a Katasztrófavédelemnek, a Tűzoltóságnak, Önkormányzatunk partnercégeinek, a gáton dolgozó önkormányzati képviselőknek és végül, de nem utolsó sorban minden önkéntesnek!
Örömmel tudatom Önökkel, hogy Érdről, Diósdról, Tárnokról, Martonvásárról, Törökbálintról, Budaörsről, Székesfehérvárról, Budapestről, Adonyról, Kecskemétről, Szolnokról és Ceglédről is szép számmal jelentkeztek önkéntesek Százhalombatta védelmére.
Nagyon jóleső érzés volt, látni, hogy városunk nincs egyedül, szükség esetén számíthatunk a közeli és távoli szomszédokra, működött a szolidaritás és a tenni akarás, nem csak a battai lakosságban! Ez ékes példája annak, hogy hazánk képes úrrá lenni a legnagyobb problémákon is, ha az emberek összefognak"– írta Vezér Mihály.
A Duna magyarországi szakaszán 2013 után jelentkező hatalmas szeptemberi áradás fő oka ezúttal a Közép-Európára lecsapó Boris ciklon volt, ami nyomán öt nap alatt rendkívüli mennyiségű csapadék zúdult le a régióban.
A folyó visszahúzódása után megkezdődött az árterek rendezése, az elöntött területek megtisztítása – tájékoztatott Kecskés Zsolt. Fertőtlenítik az elöntött Sirály játszóteret, itt a homokot is kicserélik, valamint biológiai szúnyoggyérítés is szükséges az ártérben a tócsákban megmaradt sok lárva miatt.
Megnyitották a városban található dunai zsilipeket, megszűnt a figyelőszolgálat, fontos továbbá a raktárkészlet feltöltése a jövőben várható árvizek elhárításához.
A zsákokba töltött homok újra felhasználható akár a téli síkosság mentesítéshez, ezért a Szákom Kft. telephelyére szállítják. A zsákokat nem lehet már használni, mert a vizesedés nyomán penész lerakatok képződnek, így nem is raktározhatóak.
A Magyar Közút tájékoztatása szerint szakembereik ellenőrzik, hogy a földművek, a padka, a burkolat vagy az utakon található kisebb-nagyobb hidak szenvedtek-e károkat az árvíz során, illetve megtisztítják az útszakaszokat a hordaléktól. A közútkezelő felhívja a figyelmet, hogy azokon a területeken, ahol az árhullám már levonult, de még érvényben vannak korlátozások, azokat vegyék komolyan és tartsák be. Külső szemlélőként akár úgy tűnhet, hogy járható egy út, de ha megsérült az alapja, akkor balesetveszélyes is lehet ráhajtani. Éppen ezért érdemes az autósoknak tájékozódniuk a korlátozással érintett szakaszokról a Magyar Közút Útinform szolgálatának utinform.hu oldalán. (Fotó: Hírtükör, Szalai Attila Facebook)