Veszélyes üzemek - A hatósági szigor önmagában kevés

  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img

Mivel egymás után több környezetszennyezéssel járó ipari baleset következett be a nyáron, Persányi Milkós környezetvédelmi miniszter rendkívüli hatósági vizsgálatot rendelt el a veszélyes üzemekben. Az ellenőrzéssorozat tapasztalatairól Százhalombattán, a DE Rt. központi vezénylőjében tartott sajtótájékoztatót.

A sajtótájékoztatón megjelent dr. Benedek László polgármester, valamint a helyi SZDSZ szervezet képviseletében Bányai Pál valamint Győri István. Utóbbiak rövid politikai megbeszélést is tartottak a liberális tárcavezetővel.

Jelképes, hogy a sajtótájékoztatóra éppen az ország legnagyobb erőművében kerül sor – mondta Kuhl Tibor vezérigazgató az újságíróknak. A DE Rt kitűnőre vizsgázott a hatóságok előtt, és hogy mennyire nyitott a média felé, azt jelzi, hogy abban a vezénylőben kerül sor a sajtótalálkozóra, ahová egyébként idegeneknek tilos a belépés. Hangsúlyozta: nem tud elképzelni fenntartható fejlődést biztonságos üzemelés nélkül.

A nyár közepén történt, sorozatos ipari környezetszennyezésekről - amelyek közül a dorogi égetőmű vízszennyezése a legismertebb – kiderült: nincs közöttük más összefüggés, mint az emberi gondatlanság és felelőtlenség – mondta Persányi Miklós. A miniszter augusztus 19-én rendelte el a rendkívüli vizsgálatsorozatot, amely során két és fél hónap alatt 364 üzemet ellenőriztek a különféle hatóságok. Persányi Miklós szerint általánosan megnyugtató a helyzet a veszélyes üzemekben, de nem zárható ki az emberi gondatlanság. A biztonság tekintetében elsősorban a cégek környezettudatos magatartása és felelőssége a meghatározó.

A mintegy 300 munkaórában lezajlott vizsgálatsorozat konkrét eredményeit dr. Filotás Ildikó, az Országos Környezetvédelmi Felügyelőség főigazgatója ismertette. Mint mondta, az ellenőrzöttek készségesen segítették a vizsgálódást, amely során semmi olyat nem találtak, ami komolyan veszélyeztetné a környezet biztonságát. Apróbb, főleg adminisztrációs hiányosságok miatt azonban 266 intézkedésre - kötelezésre, szabálysértési eljárásra és bírságolásra - került sor, ami igen magas szám. Legtipikusabb hiba az adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása, a veszélyes anyag tárolására vonatkozó engedélyek hiánya, illetve a nem megfelelően kialakított veszélyes hulladék gyűjtőhelyek. Százhatvankilenc üzemben hiányzott, vagy nem volt szabályszerű a vízminőségi kárelhárítási terv, sok helyen hasonló volt a helyzet a veszélyes hulladékok nyilvántartásával, ezek gyűjtésére, tárolására vonatkozó belső szabályzatokkal, tervekkel. A környezet biztonságáért legtöbbet maguk a környezethasználók tehetik, jogkövetéssel, önellenőrzéssel, környezettudatos magatartással. E nélkül nem lehet hatékony bármilyen hatósági szigor – mondta dr. Filotás Ildikó.

Kuhl Tibor rövid, tényszerű ismertetőt tartott a DE Rt környezetbiztonsági rendszeréről, az elmúlt évek ilyen irányú beruházásairól és ezek eredményéről. Persányi Miklós személyesen próbálhatta ki azt az online imissziós monitoring rendszert, amely tíz másodpercenként regisztrálja a kéményekből kiáramló szennyezőanyagok mennyiségét.

Végül látványos katasztrófavédelmi bemutatóra került sor az üzem külső területén. Azt modellezték, hogy villám sújtott egy fűtőolaj-tartályba, amely szivárogni kezdett. A berobbanásnak néhány perc alatt vette elejét a FER TV létesítményi tűzoltóság.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás