A százhalombattai Szivárvány Óvodában hat tehetségműhely működik 2012 óta. Februárban az intézmény dolgozóit Zalaegerszegre hívták előadást tartani a régiók közötti Tehetséggondozó Óvodai Tudástranszfer Fórum műhelybeszélgetésére.
A Kisharangok zenei, az Észbontó logikai, a Puha Fészek dráma, a Kismesterek kézműves, az Ugrifüles mozgás és a Napra-forgó népi játék tehetségműhelyekben folyó munka révén a százhalombattai intézmény egy év alatt elérte a Kiválóan Akkreditált Tehetségpont címet, és egy módszertani könyv kidolgozásában is közreműködtek az óvoda munkatársai. A zalaegerszegi találkozón a Nemzeti Tehetség Programról, a tehetséggondozás elméleti és gyakorlati hátteréről tartottak előadást. Kovács Lajosné, a Szivárvány Óvoda vezetője, az Óvodapedagógusok Országos Tehetségsegítő Tanácsának elnökségi tagja beszámolt a tehetséggondozás bevezetéséről, helyettese, Raczkó Tamásné a gyerekek korai megfigyeléséről, Klacsány Ivett a beválogatásról és a komplex tehetségprogramról adott tájékoztatást.
Az óvónők már az óvodába kerüléskor tudatosan keresik a gyermek erős pontjait, érdeklődési területeit. Megfigyeléseiket a Gyermektükör című dokumentum tartalmazza, az anamnézist, a befogadási időszak tapasztalatait, a testalkati jellemzőket, az érzelmi, akarati életsajátosságokat, a szociális és az értelmi fejlettséget írják le. A második év végén összesítik a tehetségígéretek azonosításának eredményeit, ami alapján a műhelyvezetők alapinformációt kapnak a gyermek erősségeiről és gyengeségeiről, speciális adottságairól, motivációiról és kreativitásáról.
A Szivárvány Óvoda munkatársai két kisfilmet is magukkal vittek a találkozóra. A "Szösszenetek" című, a tehetségcsíra kibontakoztatását bemutató kis alkotás az óvoda egykori növendékének rajzaiból született. A néhány perces "Napra-forgók" című összeállítás betekintést adott a népi játék műhelyben folyó munkába. Klacsány Ivett, a Napra-forgó tehetségműhely vezetője bemutatta, hogy a két éves megfigyelés után hogyan válogatják be a gyerekeket a különböző területekre, valamint ismertette a komplex tehetséggondozó műhely értelmezését az 5-6 évesek differenciált fejlesztése szempontjából.
"Hitvallásom lett a tehetségígéretek gondozása – mondta Kovács Lajosné. Aki megérti, megtanulja lényegi elemeit, emberré nevelő, egyénre szabott fejlesztő hatását, annak a kisgyermeknevelés még csodálatosabb lesz."
A százhalombattai kollektíva zalaegerszegi előadásának sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint, hogy a résztvevő negyven óvoda képviselői közül sokan jelezték, szívesen ellátogatnának a Szivárvány Óvodába, hogy személyesen is megtapasztalják az elhangzottakat. Erre a tervek szerint a szeptemberi találkozón nyílik szervezett lehetőség, amikor a százhalombattai intézmény látja vendégül a dunántúli kollégákat.