Nem csak szakmai körökben, de az országos sajtóban is több helyen cikkeznek a könyvtárak fogyatkozó népszerűségéről. A százhalombattai Hamvas Béla Városi Könyvtár szembe megy a trenddel: 2013-ban kétezerrel nőtt a dokumentumok forgalma.
Az éves statisztika számait böngészve kiderül, összesen 68.212 dokumentumot – könyveket, dvd-ket, folyóiratokat – kölcsönöztek az olvasók. Több mint ezerrel nőtt a személyes látogatások száma. 30.698 alkalomról ír az összesítés, de sokan keresik az interneten keresztül is a szolgáltatásokat. A regisztrált olvasók száma ugyan csökkent, de nőtt a könyvtárhasználat intenzitása – tájékoztatott Tóthné Kurán Julianna, intézményvezető.
Az intézmény 2013-ban is, mint minden évben érdekeltségnövelő támogatást kapott állománygyarapításra az Emberi Erőforrások Minisztériumától. Most ez az összeg 1.333 ezer forint volt. Az Országos Informatikai Programiroda pályázatán 8 darab számítógépet nyert. A Márai-program keretében 350 ezer forint értékben kaptak könyveket a Nemzeti Kulturális Alaptól.
A HBVK a látogatóitól is átveszi megunt olvasmányaikat, amelyekkel részben az állományát bővíti, illetve évente több alkalommal juttat csomagokat határon túli magyar könyvtáraknak, iskoláknak vagy a templomokon keresztül azoknak, akik ezt igénylik. A maradék könyveket egész évben 100 forintért lehet megvásárolni a könyvtár előterében.
A könyvtár alapfeladatai továbbra is a kölcsönzés és a közművelődés, ezen belül a közhasznú információk gyűjtése, közvetítése, terjesztése, hozzáférésének biztosítása. "Igyekszünk közösségi színtérré válni – fogalmazott Tóthné Kurán Julianna. Innen ne menjen el úgy senki, hogy nem kapott választ a kérdésére!" A könyvtárosok szívesen veszik az olvasók felmerülő igényeit és ennek megfelelően is bővítik az állományt, valamint segítik a szakdolgozataikhoz anyagot gyűjtőket is. Az intézmény továbbra is várja az elkészült vizsgamunkákat – különös tekintettel Százhalombattával kapcsolatos témákban –, amivel továbbgyarapíthatják az információs bázist. További lakossági szolgáltatásokat is bevezettek, mint a fénymásolás, faxolás, és lehetőség lesz egyéb irodai szolgáltatások igénybevételére is, pl. hőkötés, spirálozás. Idei évtől változott az Archívum és a Zenei könyvtár nyitvatartása: mindkét részleg hétfőn és kedden 10 és 18 óra között várja a látogatókat.
A tavalyi évben három önkéntes – két nyugdíjas és egy aktív dolgozó – jelentkezett, hogy alkalmanként részt vegyen a könyvtár mindennapi munkájában, nagy segítséget nyújtva ezzel az állandó munkatársaknak.
A mindennapokon túl változatos programokkal, előadássorozatokkal is szolgálja az intézmény a közművelődést. Február 20-án kezdődik a Hamvas Béla Szabadegyetem "Szakrális irodalom" című sorozatának második féléve. A zenei könyvtárban továbbra is havonta egy kedd este Csehák Izolda karnagy zenetörténeti sorozata várja a hallgatóságot, Kovács Edina helytörténész pedig a "Legvidámabb barakk" című, a Kádár-korszakot feldolgozó témát folytatja szintén keddi napokon. Májusban a történet "hazatér" és a fiatal Százhalombattát mutatja majd be a hatvanas évektől a rendszerváltásig. Tovább barangolhatnak az érdeklődők Erdélyben, a "Színek, versek, hangulatok" között, festmények és irodalmi alkotások segítségével a tavaly indult előadás- és kiállítás sorozat keretében. Új programnak is helyet ad február 8-tól a felnőttkönyvtár: a Manó Műhelyben havonta egy szombat délután kézműves foglalkozásra várják elsősorban a felnőtteket.
A gyermekkönyvtárban havonta egy péntek délután mese és kézműveskedés, a Mesél-lek programjai várják a kisebbeket, mindig valamilyen aktualitáshoz kapcsolódva. Folytatódnak a különböző projektek, ahová óvodai, iskolai csoportok jelentkezését várják. Az önkéntes szolgálatot ellátó középiskolások a "Megmondalak" biblioterápiás foglalkozásokon találkoznak. A felsőbb évfolyamok osztályai pedig a történelemórák kiegészítéseként látogatják az Archívumot, ahol érdekes történelmi tévhitekkel ismerkedhetnek meg. Tavasszal vers- és prózamondó, valamint a hagyományos könyvtárhasználati versenyre várják a diákokat.
A Találkozások című programokon a sorozatoktól független, aktuális témákról hallhat a közönség. Február 21-én Dr. Papp Lajos szívsebész professzor, A magyar lélek ereje a jövő építéséhez címmel tart előadást. Olvasói kezdeményezésre szervezte meg a könyvtár Zsidákovits Sándorné képes élménybeszámolóját az El Camino-ról március 25-ére. A tervek között szerepel, hogy a jövőben bővebben foglalkoznak utazással kapcsolatos témákkal.
Új sorozattal folytatódik a filmklub. Az eddigi tematikus vonulat helyett, a látogatók kívánságaihoz alkalmazkodva különböző stílusú darabok kerülnek vetítésre a második félévben. Változatlan azonban, hogy a filmek előtt a korról, az alkotókról, utána a látottakról lehet eszmét cserélni.
A beiratkozás – ritka kivételként az országban – ingyenes, de a látogatók igényelhetnek emeltszintű olvasójegyet, aminek féléves költsége 2500 forint, és ezért a könyveken kívül minden más információhordozót – dvd-t, videót, cd-rom-ot – is kedvezményes áron kölcsönözhetnek. Normálszintű olvasójegy esetén ezek díja darabonként és alkalmanként 400 forint. A belépőjegyek megjelenésével – amit az előírásoknak megfelelően az intézménynek is be kellett vezetni – kissé megcsappant a látogatottság – jegyezte meg a HBVK vezetője. Emellett azonban mindig igyekeznek ingyenes programokat is biztosítani a látogatók számára. Ilyenek például az ünnepi alkalmakhoz kapcsolódó események. A Magyar Kultúra Napja alkalmából, január 24-én Nyáry Krisztián irodalomtörténész előadása, vagy a Költészet Napjához kapcsolódóan Fazekas István szerzői estje áprilisban.