Sorsok, célok és a szerencse harmóniája

  • img
  • img

"Ennyire elégedett emberekkel rég találkoztam" – nyugtázta Jakupcsek Gabriella, televíziós műsorvezető annak az estének a végén, amikor három nagyon eltérő karakterrel – Szél Pállal, Lévai Ferenccel és Valkusz Pállal – ezúttal ridikül helyett képzeletben egy férfiasabb sporttáska mélyére ástak. A beszélgetés végén meglepetésvendégként csatlakozott hozzájuk a tulajdonképpeni házigazda, a Szülők Fóruma Egyesület elnöke, Schmidt Monika.

A Szülők Fóruma Egyesület által szervezett Születéstől felnőttkorig című konferencia ráhangoló napján, november 19-én megtelt a százhalombattai Polgármesteri Hivatal Díszterme. Jakupcsek Gabriella a műsoraiból már ismert formában, tartalmas beszélgetés keretében eredt nyomába városunk néhány sikertörténetének és segített a hallgatóságnak is betekintést nyerni.


A vendégek röviden összefoglalták, honnan és hogyan ívelt fel karrierjük, miért tértek vissza mindig, mindenhonnan Százhalombattára, hogy eredményeiket a város javára kamatoztassák. Mindannyian alulról kezdték és mindhármuk sorsában közrejátszott a szerencse, de az is igaz, hogy folyamatosan keresve a kihívásokat, maguk mentek elébe.


Valkusz Pál – jelenleg a Győri Szeszgyár és Finomító vezérigazgatója, a Dunafüredi Vízisport Klub elnöke, korábban a MOL Finomítás igazgatója – Moszkvában szerzett vegyészmérnöki végzettséget. Amikor a Dunai Kőolajipari Vállalat mérnökóvodájába került, meg kellett tanulnia a szakmát magyarul is. Szerencséjére olyan üzemrészen dolgozott, ahol amerikai szakemberek kezdtek új fejlesztésbe. Általuk megismert egy olyan logikai sémát, amit a mai napig alkalmaz, ami mentén eljut a probléma gyökeréhez, majd a megoldáshoz. Három műszak mellett végezte el a testnevelési főiskola edző szakát. Gyerekkora óta kajakozott, szeretett volna a sportág közelében maradni. Edzőként az egyik legnagyobb sikerének tekinti, a hétszeres világbajnok Hegedüs Róbert karrierjét, aki szintén jelen volt a beszélgetésen, hasonlóan a jelenleg is igen erős Dunafüredi Vízisport Klub számos fiatal evezőséhez.

Lévai Ferenc, az Aranyponty Zrt. elnök-vezérigazgatója Ercsiben, a Duna mellett nőtt fel, soha nem is akart mással foglalkozni, csak halakkal. Szerencséjére a katonaságnál rábukkant egy újságcikkre a százhalombattai erőmű mellé tervezett temperált vizű halgazdaságról. Azonnal jelentkezett a papíron is még csak halványan létező létesítménybe. Először a munka alját bízták rá, de amikor kiderült, hogy minden a kisujjában van a halakról, hamar megindult a ranglétrán. Algériában nemzetközi partnerek elől nyerte el egy halszaporító létesítésének és működtetésének jogát, hatalmas üzletet szerezve ezzel Magyarország számára.


Szél Pál – települési képviselő, négy danos judomester, a Szamuráj07 Kft. alapítója – szerencséjére Százhalombattán, pontosabban Dunafüreden született és nőtt fel. A szegényes településen farkastörvények uralkodtak. "Vagy nyuszi maradok, vagy kiállok magamért és ember leszek!" Mára tudjuk, az utóbbi utat választotta. A hetvenes években látta a tévében a japán judo válogatottat, akik alaposan elverték a nagyon erős, de technikailag és szellemileg felkészületlen magyar csapatot. Később – szintén a tévében, Vitray Tamás műsorában – figyelt fel Jakab Lajosra, a magyar származású, de Londonban élő, az önvédelmet igen magas szinten művelő oktatóra. A neves riporter történetesen szintén Dunafüreden élt akkoriban, segítségével ismerkedett meg Szél Pál a nagymesterrel. Önvédelmi iskola, könyvek, egy egész karrier épült erre a kapcsolatra.


A vendégek egyetértettek abban, hogy manapság nagyon nehéz gyereknek lenni. Az ő nemzedékük a hetvenes-nyolcvanas években volt fiatal, amikor sokkal szűkebbek voltak a lehetőségek, könnyebben körülhatárolható célokat találtak, és kézzel fogható sikereket arattak.


Valkusz Pál egy idő után átérezte annak felelősségét, hogy korosztályos bajnokokat nevelt, akiket el kell engednie, hogy továbbfejlődhessenek. Helyüket újabb reménységek vették át, akik jelenleg a hazai kajakos utánpótlás magvát alkotják. Sárkányhajó csapatot és rendszeresen versenyeket szervez. Lévai Ferencet megkérték, mentse meg Rétimajorban a pusztuló tógazdaságot. Nemcsak életet lehelt a vállalkozásba, de multifunkcionális víziparadicsomot teremtett a helyén. "Nem saját vízióhoz kell ragaszkodni, hanem a lehetőségeket kell észrevenni!" Hozzátette, mindig igyekszik jóban lenni az éppen regnáló hatalommal. Nem politizál, hanem ő "Feri, a halász", akinek szakértelme megkérdőjelezhetetlen. Szél Pál sem politikusként, hanem megbízott és számon kérhető képviselőként igyekszik segíteni szűkebb pátriájának. A Szamuráj07 őrző-védő cégnél alapszabály, hogy elsősorban helyi munkaerőt alkalmaznak. A Dunafüreden elért látványos fejlődés az alkotás örömét jelenti számára.

Ezen a ponton kapcsolódott a beszélgetéshez Schmidt Monika, a Szülők Fóruma Egyesület elnöke, az est meglepetésvendége, akit nagy tapssal fogadott a közönség. Megismerhettük Monika történetét is, az apácák nevelésére bízott rakoncátlan kislányt, akit egyenes út vezetett a sérült gyerekekkel foglalkozó Pető Intézethez és a konduktori hivatáshoz. Itt szintén nagy szerepet játszott a szerencse, hiszen sem az intézetet, sem azokat a problémákat, amikkel foglalkoztak, nemigen ismerték szélesebb körökben. Jakupcsek Gabriella azt firtatta, honnan benne az a mentális erő, a töretlen optimizmus, ami elengedhetetlen a munkájában a sikerhez? "A gyerekekkel könnyű – mosolyodott el Monika. A szülőkkel, egy szomorú édesanyával sokkal nehezebb." A korai fejlesztés mellett azonban az egyesület elnökeként is nagyon fontos munkát végez, hiszen az ő közbenjárásával indult el az a támogatottság, ami a működésüket biztosítja. Bátorsága, amivel bárhova bekopogtatott abból a meggyőződésből táplálkozott, hogy el sem tudta képzelni, hogy nemet mondanak neki. Ezt Valkusz Pál is megerősítette, aki felidézte, hogy amikor Monika ismertette a programját, nem volt kérdés számára, hogy segítsen. Jelenleg az egyesület Társadalmi Elnökségének elnöke. Szél Pál magánemberként, személyes élményeken keresztül is ismeri a Szülők Fóruma tevékenységét, képviselőként természetes számára, hogy minden támogatást megadjon céljaikhoz.


A beszélgetés a társadalmi érzékenyítés felé kanyarodott. Hogyan lehet ezt elérni, erősíteni? "Azzal – felelte Schmidt Monika –, hogy beszélgetünk róla. Hogy megrendezzük a Születéstől felnőttkorig konferenciát, ahol például gimnazisták is hallgatnak előadást." Valkusz Pál a parasportolók példamutató érdemeit hangsúlyozta, és hogy az új generáció számára egyre természetesebb, hogy élnek köztünk sérült emberek. Lévai Ferenc szerint a közösségekben van az erő, azok építését kell erősíteni.


Jakupcsek Gabriella végül a közönséghez fordult, arra bíztatva őket, saját környezetükben indítsák el a siker felé vezető utat, építsenek közösségeket, először is kérdezzék meg, mit tudnak segíteni?

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák