A Magyar Festészet Napját 2002 óta október 18-án, Szent Lukács, a festők védőszentjének ünnepén rendezik meg. Százhalombatta már a kezdetektől csatlakozott e jeles eseményhez, és mára már hagyományossá vált rendezvénnyel emlékezik meg róla.
A Barátság Kulturális Központ minden évben pályázati felhívást tesz közzé képzőművészeti alkotások létrehozására, a munkákból kiállítást rendez, a diákok pedig a programhoz kapcsolódó vetélkedőn vehetnek részt.
- A BKK ebben az évben "Kísérletező festészet" címen meghirdetett pályázatán öt kiemelkedő magyar festőművész - Moholy-Nagy László, Kepes György, Derkovits Gyula, Kassák Lajos és Egry József – egy-egy művének átfogalmazása volt a feladat, megtartva az eredeti kép mondanivalóját, érzéseit vagy színvilágát – tájékoztatott Németh Nóra művészettörténész, a zsűri tagja. A pályázaton százhalombattai általános és középiskolás diákcsapatok, továbbá a régióban élő, felnőtt amatőr és hivatásos képzőművészek, alkotók vehettek részt. A pályázat célja a magyar festészet kiemelkedő egyénségeinek, műveiknek megismerése, a közönség figyelmének, érdeklődésének felkeltése volt.
A diákok a pályázaton való részvétel mellett, október 18-án az öt említett alkotó életművére koncentráló játékos vetélkedőn mérhették össze tudásukat. Az alapos felkészülést igénylő, életrajzi, művészettörténeti jellegű kérdéseket játékos, kreatív feladatok egészítették ki. A nem könnyű feladatokat a gyerekek ügyesen és ötletesen oldották meg!
A diákok és a felnőttek munkáit a zsűri külön értékelte. A felnőtt pályázók közül az első három helyezett – Homolya Gábor, Varga László és Molnár Göb Zoltán – jutalomban részesült, továbbá Fazekas Levente és Poszpisek Márta részére különdíjat ítélt a zsűri. A százhalombattai általános és középiskolás diákcsapatokat a vetélkedőn és a pályázaton elért eredmények alapján értékelték. Legjobban az Arany János Általános Iskola és Gimnázium "Pemzli" nevű csapata szerepelt, második lett az Eötvös iskola "Kezek csapata, harmadik helyen szintén az Arany János iskola "Ópamacska" csapata végzett. A versenyzők tortát és művészeti könyveket kaptak.
A pályamunkákból összeállított kiállításon találkozhatunk újítóbb, kísérletezőbb szellemű és hagyományosabb felfogású alkotásokkal, a legkülönbözőbb műfajokkal és technikai megoldásokkal (festmény, grafika, fotó, kinetikus szobor, képregény, xerox).
- A legsikerültebbeknek azokat a műveket nevezhetjük, amelyek megfelelnek a művészettörténeti szaknyelvben használatos parafrázis követelményeinek, tehát ahol az alkotó újító módon átértelmez egy korábbi művet, ugyanakkor megőrzi az eredeti alkotás lényegét – tette hozzá Németh Nóra.
A klasszikus avantgárd szellemiséget és a kortárs művészetet ötvöző kiállítás a BKK Galériájában tekinthető meg november 10-ig.