A nagy forróság után végigsöprő erős széltől felfrissült Szent István téren megtisztelően nagy érdeklődés kísérte Százhalombatta város augusztus 20-i ünnepségét.
A hagyományokhoz híven a himnusz elhangzása után a Forrás Néptáncegyüttes adott ízelítőt a magyar kultúrából. Brahms I. magyar táncának dallamára, Sikentáncz Szilveszter koreográfiájával nyitották meg az ünnepet.
Vezér Mihály polgármester méltatta Szent István érdemeit, céltudatos törekvéseit, amelyeknek köszönhetően ma közös anyanyelvünkön ünnepelhetünk, fesztiválokon hirdethetjük és éltethetjük elevenen megőrzött kultúránkat. Megjegyezte, a százhalombattai példához hasonlóan, az egész nemzetnek egységesen összefogva kell képviselnie érdekeit, hogy eredményeket érjünk el és méltók legyünk "minden magyarok királyának" örökségéhez.
Az ünnepség az új kenyér megáldásával folytatódott. Elsőként Sárosi Gábor, református lelkész szólt az egybegyűltekhez, majd Dalibor Milenkovici, szerb pap mondott anyanyelvén köszönetet és áldást, végül a római katolikus egyház százhalombattai képviselői, Récsei Norbert és Illéssy Mátyás is felszentelték az új kenyeret, valamint áldást kértek a városra és az ünneplőkre. A Szent István templom plébánosa kiemelte, első királyunk olyan országot alakított ki, ahol mindenkit szeretettel fogadnak, aki jó szándékkal érkezik.
Az ünnepség szervezője, a Barátság Kulturális Központ munkatársai 2012 óta ezen alkalommal adják át a város nyilvánossága előtt a kollektíva által titkos szavazáson odaítélt Zenálkó Etel Közművelődésért Szolgálati Díjat, amit az idei évben Varga Albertné, gazdasági ügyintéző és Nagy Rozália, művelődésszervező vehetett át.
A Kultúráért Százhalombatta díjat a képviselő-testület szavazata alapján 2013-ban dr. Vicze Magdolnának, a "Matrica" Múzeum és Régészeti Park igazgatójának nyújtotta át a városvezetés nevében Vezér Mihály polgármester. A díjazott köszönetet mondott a családjának, akik elnézik elhivatottságát, a városvezetésnek, akik nélkül nem sikerülne megvalósítani a múzeum törekvéseit, és kiemelten a kollégáinak, akik legjobb munkájukkal támogatják a mindennapokban.
Az emelkedett pillanatokat az István, a király című rockopera előtt tisztelgő zenés-táncos összeállítás követte, Sándor Péter és Barkóczi Sándor énekesek, valamint a Forrás Néptáncegyüttes közreműködésével.
Az estet a Csík zenekar és Presser Gábor közös koncertje zárta. A széltől némiképp védett Szent István teret "csordultig megtöltötte" a város apraja-nagyja, akik hangos tapssal és remek hangulattal viszonozták a zenészek felejthetetlen muzsikáját.
A napot záró, éjfélig tervezett utcabált azonban 11 órakor le kellett fújni a Damjanich úton. A katasztrófavédelem illetékesei folyamatosan figyelték az országos jelentéseket és az élénkülő szélben úgy ítélték, biztonságosabb, ha véget vetnek a szabadtéri rendezvénynek. (Fotó: Ba Norbert)