Tanévkezdő EMMInens

  • img

Tanévkezdő EMMInens, amit szülőnek és diáknak tudni érdemes – címmel adott ki dokumentumot az Emberi Erőforrások Minisztériuma, amelyben általános kérdésekre és a 2013. szeptember 1-jétől életbe lépő változásokkal kapcsolatos kérdésekre igyekeznek választ adni.

Az új tanévtől az 1-8. évfolyamokon – továbbá a nemzetiségi nevelés-oktatásban és a gyógypedagógiai nevelés-oktatásban – felmenő rendszerben az állam térítésmentesen biztosítja a tankönyveket, ami azt jelenti, hogy 2013 szeptemberében az első évfolyamosoknak már nem kell fizetniük értük. A többi évfolyamon továbbra is rászorultsági alapon biztosítja az állam az ingyenességet. A térítésmentességre nem jogosult diákok részére kiküldött díjbekérők fizetési határideje augusztus 15-én lejárt.


Az új Nemzeti Alaptantervet felmenő rendszerben vezetik be az iskolákban. A NAT-ban foglaltakon alapuló kerettanterveket a http://kerettanterv.ofi.hu/ oldalon ismerhetik meg. Az egyes intézmények ez alapján maguk állítják össze az egyes tanórák tematikáját. Az iskolák a rendelkezésükre álló óraszámok 10 százalékával szabadon rendelkeznek. A szabályozás emellett lehetőséget biztosít egyedi vagy alternatív kerettantervek akkreditálására is. Az iskolák pedagógiai programját honlapjaikon találják meg.


Az előírt mindennapos testnevelésben az 1-2., 5-6. és a 9-10. évfolyam érintett. A heti öt órából kettő kiváltható egyéb mozgásformával, például táncoktatáson vagy iskolai sportkörökben való részvétellel.

2013 szeptemberétől az első és ötödik évfolyamon, illetve a hat évfolyamos gimnáziumok hetedik évfolyamán indul a kötelező erkölcstan- illetve hit- és erkölcstanoktatás. Az újonnan bevezetett órák plusz órakeretben valósulnak meg, ezért más tantárgyak óraszáma nem csökken. Az erkölcstan tantárgy tartalmát a NAT és a hozzá kapcsolódó kerettanterv szabályozza "tiszteletben tartva a gyermek, a tanuló, a szülő és a pedagógus vallási, világnézeti meggyőződését", a hit- és erkölcstan tantárgy tartalmának meghatározása az azt oktató egyház joga és kötelessége, ebbe sem az iskola, sem az állam nem szól bele. A tantárgyválasztásnak május 20-ig meg kellett történnie. A következő tanévre vonatkozó esetleges változtatási szándékot a szülőnek 2014. május 20-ig kell írásban közölnie az intézményvezetővel.


Az új köznevelési törvény szerint "általános iskolában a nevelés-oktatást a délelőtti és délutáni tanítási időszakban olyan módon kell megszervezni, hogy a foglalkozások legalább 16 óráig tartsanak". Ugyanakkor a törvény lehetőséget ad arra is, hogy a szülő saját hatásköre alapján ez alól felmentést adhasson, hacsak nem egész napos iskolaként működik az intézmény. A rendelkezés szerint a 16 óráig tartó foglalkozásokon túl 17 óráig, illetve, amíg a tanulók jogszerűen az intézményben tartózkodhatnak, gondoskodni kell felügyeletükről.


A jogszabály nem határozza meg, hány napot hiányozhat a diák. Távolmaradását igazoltnak kell tekinteni, ha a tanuló engedélyt kapott, kiskorú esetében a szülő írásbeli kérelmére, illetve ha beteg volt és azt a házirendben meghatározottak szerint igazolja. Ugyanakkor az igazolt mulasztások magas száma is osztályozóvizsga letételét teheti szükségessé.


A tanköteles korú, illetve az azt betöltött, de iskolai tanulmányokat folytató tanuló esetében 50 igazolatlan óra után gyámhatósági kezdeményezésre az iskoláztatási támogatás felfüggesztésre kerül. A gyámhatóság az iskoláztatási támogatás szüneteltetésének szükségességét három tanítási hónapot magába foglaló időszakonként, és a tanítási év lezárását követő 15 napon belül felülvizsgálja és indokolt esetben dönt a felfüggesztés megszüntetéséről.


Az osztálypénzre vonatkozóan nem rendelkezik a jogszabály, de figyelembe kell venni, hogy az állami alapfokú és középfokú nevelésben-oktatásban történő részvétel Magyarországon térítésmentes. Tehát az osztálypénz szedése csak önkéntes lehet, és ha valaki azt valamilyen okból nem tudja teljesíteni, abból a gyermeknek, tanulónak, szülőnek semmilyen hátránya nem származhat.


Azoknak a diákoknak, akik 2016. január 1-je után kezdik meg érettségi vizsgáikat három év alatt legalább 50 órás közösségi szolgálaton kell részt venniük. Az erről szóló igazolás feltétele az érettségi bizonyítvány kiadásának. Százhalombattán és környékén számos hivatalos és civil szervezet várja a diákokat. A befogadó intézményekről az iskolákban illetve honlapjaikon találnak bővebb információkat az érintettek.


fotó: http://jennydwood.files.wordpress.com


180 nap az iskolában


A 2013/14-es tanév első tanítási napja szeptember 2. hétfő.

Őszi érettségi időszak írásbeli vizsgái: 2013. október 11-25. között.

Őszi érettségi időszak szóbeli vizsgái: 2013. november 6-29. között.

Az őszi szünet 2013. október 28-tól október 31-ig tart (utolsó tanítási nap október 25., a szünet utáni első tanítási nap november 4.)

A téli szünet december 23-tól 2014. január 3-ig tart (utolsó tanítási nap december 21, szombat, a szünet utáni első tanítási nap 2014. január 6.)

Az első félév vége: 2014. január 17.

A tavaszi szünet 2014. április 17-22. között (utolsó tanítási nap április 16. szerda, szünet utáni első tanítási nap április 23. szerda)

Érettségizők utolsó tanítási napja 2014. április 30.

Tavaszi érettségi időszak írásbeli vizsgái: 2014. május 5-26. között.

Tavaszi érettségi időszak szóbeli vizsgái: 2014. június 5-27. között.

Utolsó tanítási nap: 2014. június 13.

Az idei tanév 180 napos lesz az általános iskolákban, 179 a középiskolákban és szakiskolákban.


Középiskolai felvételi időpontok:

Jelentkezési határidő: 2013. december 10.

Írásbeli vizsgák: 2014. január 18. (pótidőpont: január 23.)

Az írásbeli eredményéről február 6-ig kapnak értesítést a szülők és a diákok.

Felvételi adatlapok leadási határideje: 2014. február 14.

Szóbeli vizsgák: 2014. február 18. és március 7. között.

A végleges döntést a felvételiről az iskolák április 25-ig küldik meg a diákoknak és szüleiknek.




Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák