Történetmesélés a képzőművészet eszközeivel

  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img

A SZIKE képzőművészei idén a dunaújvárosi Skicc Művészeti Egyesület alkotótelepén, a Dunaújvárosi Főiskola szabadidőparkjában töltötték tíznapos táborukat július 7. és 17. között.

Az oktatási intézmények tulajdonosváltása miatt nem mehettek a hosszú évek alatt megszokott és megszeretett, romantikus Veszprém megyei falu, Kislőd általános iskolájába, ahova nyolc éven keresztül tértek vissza. A SZIKE táborok 23 éves történetének tizenegyedik helyszíne azonban nagyon jól bevált. Az alkotásra berendezett területen remek munkakörülmények és technikai feltételek között dolgozhattak a százhalombattai alkotók. Kényelmes műterem állt rendelkezésükre, a közös helyiségekben és a tágas udvaron korábbi csoportok műveivel találkozhattak. Bármilyen tereptárgy műtárggyá változhatott a kreatív társaság keze nyomán. Az étterem közösségi helyiségként is funkcionált, ahol esténként a szokásos, vetítéssel illusztrált elméleti előadásokat tartották.


A hagyományos képkészítés helyett az idei alkotótábor alapkoncepciója a történetmesélés volt a képzőművészet eszközeivel. "A művészet egyik funkciója, hogy a világ teljességét mutassa be, a másik pedig a történetmesélés – magyarázta László Bandy, képzőművész-tanár, a SZIKE és a tábor vezetője. Kezdve a mágiaként használt barlangrajzoktól, a különböző passióábrázolásokon át, a realista festészetig. Munkácsy trilógiáját például a maga idejében mintegy "színes, szélesvásznú moziként" szemlélték a nézők, amin keresztül megismerhették Krisztus történetét."


A mozgókép megjelenésével átvette ezt a funkciót a képzőművészetből, és a történetmesélés közönséghez való viszonya is megváltozott. Új felületek, új műfajok jelentek meg: a képregény, a fotósorozatok, az internet elterjedésével a blogok. A társaság egyik tagja például a tábort jóval megelőzve "facebook-kiállításon" számolt be egy személyes történetéről.


A táborban az alkotók a legkülönfélébb eszközökkel, rajz- vagy fotósorozatokkal, egymásra rakott rétegekkel, a tíz nap alatt állandóan változó, fejlődő alkotásokkal, számítógépes programmal vagy társakkal megvalósított élő performance segítségével mondtak el konkrét történeteket, vagy meséltek el érzés- vagy gondolatfolyamatokat.


A gondolkodást segítették az esti előadások, amik részben László Bandy "Matrica" Múzeumban tartott művészettörténeti sorozatának aktualizált verziói voltak, de néhány tanítvány önállóan mutatta be saját művészetét, szintén a tábor alapkérdéséhez kapcsolódó szemszögből.


A mára felnőtt tanítványok aktívan kivették a részüket a fiatalabbak oktatásából is. Az aktívan dolgozó régi táborozók közül is többen lelátogattak a dunaújvárosi művésztelepre és egy-két napra csatlakoztak az ott folyó munkához. Ez még inkább erősítette a közösség már-már családias hangulatát.


A tervek szerint a csoport a Barátság Kulturális Központban, a Lépcsőgalériában kiállításon meséli el az idei tábor történeteit. (Fotó: Mészáros Dezső)

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák