Ismét európai uniós integrációs projektben vesz részt a százhalombattai Széchenyi István Szakközépiskola és Gimnázium. Április 7-e és 12-e között külföldi partnereiket látták vendégül.
A tavaly szeptemberben indított és jövő nyáron befejeződő program hat nemzet együttműködésében zajlik – mondta el dr. Horváth Béla igazgató. A célja azoknak a hagyományoknak a kölcsönös megismertetése, amelyek összekötik az Európai Unió államait. A portugál, olasz, görög, török, lengyel és magyar résztvevők először Olaszországban találkoztak tavaly, majd Lengyelországban idén februárban, a százhalombattai a harmadik projekttalálkozó volt.
A szervező SZISZKI a külföldről érkezett tanárokat a Hotel Trainingben, a diákokat pedig családoknál helyezte el. Április 8-án, hétfőn a Szekeres József rendezvényközpontban angol nyelvű prezentációkat mutattak be a tanulók, de a görögök például néptánc- és ruhabemutatót is tartottak és kisebb kiállítást is magukkal hoztak. Ebéd után a város nevezetességeivel ismerkedtek a nevelők, míg a diákok fazekaskodtak, üveget festettek és gyertyát öntöttek a SZISZKI-ben. A keddi napot Budapesten, a főváros legfontosabb nevezetességeivel ismerkedve töltötték a vendégek és vendéglátók. Április 10-én a Régészeti Parkban folytatták a tradicionális mesterségekkel való ismerkedést. Kipróbálták a bőr- és rézművességet, valamint üveggyöngyökből készítettek ékszert. Délután öt bogrács várta a projekt résztvevőit a SZISZKI udvarán. Feladatuk az volt, hogy készítsenek minél ízletesebb marhapörköltet a néhány héttel korábban megküldött angol nyelvű recept utasításai szerint.
Csütörtökön a szentendrei skanzenbe látogattak el, ahol tovább mélyíthették ismereteiket a hagyományos kézművesség, valamint Magyarország tradicionális építészete, kultúrája terén.
A projekt során több terméket is elkészítenek. A 2013-as digitális eseménynaptárt valamennyi résztvevő nemzeti, egyházi, valamint iskolai ünnepnapjaival a SZISZKI-sek alkották meg. Ezen kívül egy másik projektkiadvány is készül, amely a kihalóban levő mesterségeket mutatja be – egyebek mellett a bognár, a kádár, a molnár vagy a méhész munkáját -, és írnak a résztvevők egy angol nyelvű közös szakácskönyvet is, amelyben minden tradicionális nemzeti csemege helyet kap.
A SZISZKI-ből 17 diák és az igazgatóval együtt 7 tanár vesz részt a Comenius projektben. A jelentkezők közül angol nyelvtudásuk alapján válogatják ki azokat a gyerekeket, akik részt vehetnek a külföldi látogatásokon is.