Tehetséggondozásról tartottak konferenciát óvodapedagógusok Százhalombattán február 15-én a Barátság Kulturális Központban. A Szivárvány Óvoda kezdeményezésére 13 település, 24 intézményéből érkeztek vendégek, érdeklődő szakmabeliek.
Az egybegyűlteket először a Szivárvány ovisok köszöntötték énekkel, verssel és egy különleges ritmikus hangjátékkal, valamint bemutatták az óvodájukban található tehetségműhelyeket. Sinka László alpolgármester köszöntötte a város nevében az előadókat és a közönséget közönséget, és ünnepi eseménynek nevezte a találkozót, mint a jövőről szóló közös gondolkodás színterét. Kiemelte Kovács Lajosné óvodavezető és munkatársai elkötelezettségét az újító kezdeményezések mellett, amit az önkormányzat eddig is és a jövőben is maximálisan támogat. Egyúttal beszámolt arról is, hogy az előző napon a város képviselőtestülete 150 millió forintot szavazott meg az óvodák számára, plusz 110 millió forintot a felújításokra, hogy a mindennapi működés mellett a fejlődés is biztosított legyen.
A találkozó fő előadója, a korai tehetséggondozás országos szaktekintélye, Nagy Jenőné, főiskolai adjunktus, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács munkatársa azzal kezdte köszöntőjét, hogy kicsit elakadt a lélegzete az alpolgármester szavaitól, hiszen pontosan tudja, hogy kevés településen vannak ilyen széles lehetőségeik az óvodáknak. Szakmai előadásában bemutatta, hogy hazánkban jelenleg körülbelül 100 tehetségponton kapnak kiemelt figyelmet a gyerekek adottságai. Meggyőződése szerint, minden kisgyermekben meg lehet találni, és az óvodapedagógusnak kötelessége is felismerni a különleges adottságot és segíteni annak kibontakoztatását. Ezt elsősorban a gyermek tanulás iránti vágyának felkeltésével lehet elérni, és kiemelten fontos a szülők bevonása és megnyerése a tehetségígéretek támogatásához. "Kiválasztani egy gyereket és a többivel nem törődni – óriási bűn" – fogalmazott az előadó. Beszélt arról is, hogy az óvodákban fel kell mérni és támaszkodni kell a munkatársak tehetségére, adottságaira is.
2008-ban a kormány elfogadta a Nemzeti Tehetség Program alapelveit. A minisztériumok mellett számtalan civilszervezet is csatlakozott a programhoz. A 20 évre szóló terv során minden intézménynek meg kell tudnia teremteni az esélyt minden egyes gyermek számára. Ehhez tudatos tehetséggondozó pedagógiára van szükség, amit a szakirodalmon túl, ilyen konferenciák segítenek elsajátítani. Az alapelv előírja, hogy az intézményeknek hálózatokat kell létrehozni, közösen kell gondolkodniuk.
Az előadó beszélt arról a tapasztalatáról is, hogy mikor ő tanult óvónőnek, akkor társaival együtt valóban erre a pályára készültek, szemben azzal, hogy most sokan úgy járnak óvónőképzőbe, hogy aztán a diplomájuktól függetlenül egészen más területen kívánnak elhelyezkedni. Ezzel kapcsolatban megjegyezte "nem normális szemlélet, hogy csak a diplomás teremt értéket" – utalva ezzel arra az aktuális kérdésre, hogy valóban szükséges-e mindenkinek felsőfokú végzettség?
Kovács Lajosné óvodavezető előadása előtt egy kisfilmen százhalombattai tehetségeket – sportolókat, táncosokat, művészpalántákat – nézhettünk meg, akik mind a Szivárvány Óvoda Puha Fészek programjából nőttek ki. Az intézményvezető is kitért a kivételes anyagi támogatottságra, amiért az önkormányzat viszont sikereket, átlagon felüli munkát vár cserébe.
A Szivárvány Óvoda munkatársai, vezetőjükkel az élen a törvényi előírásokat megelőzve nyitottak ebbe az irányba, alkalmazták azokat a módszereket, amelyekkel segíthetik a tehetségígéretek fejlődését. Az ilyen feladatok rengeteg plusz munkát rónak az óvoda dolgozóira, akiknek fáradozása talán csak évek múlva térül meg az egykori ovisok sikertörténeteiben, díjaiban. Addig is a szakmai elismertség adhat erőt a mindennapokban a megfeszített munkához. A tehetségműhelyek gyakorlati és elméleti bemutatása nagy sikert aratott. Az óvoda felkészült az akkreditációra, amit február 28-ig elindítanak. Céljuk, hogy kiválóan akkreditált tehetségponttá váljanak.