Merjünk álmodni a jóról, a boldogságról!

  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img

Óriási érdeklődés kísérte dr. Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, a pszichológiatudományok kandidátusának előadását a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban november 21-én. A professzor asszony a Barátság Kulturális Központ meghívására érkezett Százhalombattára, és a lelki egészséghez, boldogsághoz vezető utat próbálta megmutatni hallgatóinak.

Néhány évtizeddel ezelőtt még szakmai körökben is megmosolyogták azokat a tudósokat, akik a boldogságot választották kutatási témaként – mondta bevezetőjében Bagdy Emőke. Mára azonban létjogosultságot nyert a pszichológiának ez az irányzata. Vizsgálatok, kísérletek bizonyítják, hogy testi egészségünk megőrzésében nagy szerepe van annak, ha leállítjuk magunkban a "lelki környezetszennyezést", védjük magunkat és egymást a rossz gondolatoktól, felhagyunk a panaszáradattal, és nem szomorú tekintettel nézünk egymásra. 


"Az emberek alapvetően jók, és az univerzum páratlan csillagai" – szögezte le a szakpszichológus. Az életünk azonban küzdelmek és kihívások sorozata, amelyekbe beszorulunk, és szorongást váltanak ki belőlünk. Rendszeresen visszatérő negatív gondolataink hatására a stresszhormonok állandósulnak a szervezetünkben, megbetegítenek bennünket. Az ártalmas érzelemmolekulák pedig rombolják az immunrendszerünket, lerakódnak az érfalakon, érrendszeri, daganatos betegségek előzményei lehetnek.


Bagdy Emőke hangsúlyozta, hogy a pozitív gondolatokra hangolódás tudománya, az agyunk beállítása a jóra nem hit kérdése, mert napjainkra ezek eredményessége tudományosan igazolt tény. "Urak vagyunk a testünk, lelkünk házában, csak rajtunk múlik, hogy a pozitív ingerekkel át tudjuk-e írni negatív érzelmeinket, csak mi nevelhetjük át magunkat optimistává" – mutatott rá a professzor asszony a boldogabb élet felé vezető útra.


Az első lépés ezen az úton, ha "kidobjuk" negatív gondolatainkat, "kipucoljuk lelki hordalékainkat". Nem rágódunk folyamatosan a problémákon, nem térünk nyugovóra haraggal, megpróbálunk megbocsátani és "kihúzni magunkat a mocsárból". Ha ezeken a lépéseken már túljutottunk, használjuk a mosoly, a nevetés életerő-serkentő hatását, forduljunk egymás felé figyelemmel és keressük az apró, jó pillanatainkat. Vegyük tudomásul azt, hogy a boldogság nem csak anyagi javakban testesül meg, hanem örömforrás lehet például gyermekünk mosolya, egy kellemes beszélgetés vagy a humor, ami "civil lélekgyógyász"-ként hat a szervezetünkre.


Az út folytatása a szakember szerint az, hogy ne törődjünk a realitásokkal, merjünk nagyot álmodni! Képzeljünk el, valóságként éljünk át boldog pillanatokat! Az előadó javasolta azt is, hogy írjuk le életcéljainkat, készítsük el 5-10 éves élettervünket. Aztán ezeket folyamatosan dédelgetve, magunk elé vetítve azt üzenjük a szervezetünknek: bizakodni, reménykedni kell, meg kell próbálni elhitetni magunkkal, hogy vagyunk valakik a világon. Bagdy Emőke békés karácsonyt kívánva bocsátotta útra hallgatóit, és azzal a gondolattal, hogy ha bennünk van a boldogságra való hajlam, akkor az ordas világ is megszelídül körülöttünk, vagyis: "Táncoljunk, a zene majd csak megjön valahonnan!"

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák