A középiskolába készülő 229 helyi végzős diáknak és szüleiknek szervezett pályaválasztási fórumot a Polgármesteri Hivatal Százhalombattán, november 5-én. A rendezvényen két helyi és négy közeli középiskola mutatkozott be.
Dr. Horváthné dr. Hidegh Anikó, a százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium igazgatója egyebek mellett elmondta, hogy nagy hangsúlyt helyeznek a nyelvi képzésre, amelyben anyanyelvi tanárok is részt vesznek, és évek óta sikeres a cserediákprogramjuk. A természettudományra specializálódott osztályok az ELTE kémiai tanszékén, az Állatorvosi Egyetemen és a MOL-ban is szerezhetnek gyakorlatot. Az intézmény felsőfokú beiskolázási eredménye 90-100 százalékos, kompetencia eredményeik az országos átlag felettiek. Szilasiné Mészáros Judit, az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium igazgatója elmondta, hogy intézményük körzeti beiskolázási feladatokat ellátó és felsőfokú oktatásra felkészítő iskola. Általános, angol, német, matematika, kémia, biológia és humán osztályokat indítanak, ahol második nyelvként tanulhatják a diákok az angol, német, francia, orosz és latin nyelvet. A gimnázium országos szinten évek óta a 28-30. helyen szerepel. A felvételi rendszerük három részből áll: központi írásbeli, hozott pont – öt tantárgy (az érettségi tantárgyak és egy természettudományos tantárgy) eredménye -, szóbeli vizsga. Az általános gimnáziumi tagozaton utóbbira nincs szükség. November 23-án tartanak nyílt napot, de előre egyeztetve más napokon is meg lehet ismerni az iskolát.
Az érdi Koós Károly Szakképző és Szakközépiskolát Dósa Edit mutatta be. Náluk két iskolatípus és több hiányszakma közül is választani lehet. A szakközépiskolában autószerelő, irodai asszisztens, kereskedő, rendőrtiszthelyettes-közrendvédelmi szakmákat tanítanak. Az első négy évben az érettségire és a választott szakma alapjaira készítenek, az érettségi után csak szakmai elméleti és gyakorlati oktatás folyik. Az ötödik év végén, sikeres vizsga esetén OKJ-s bizonyítványt nyújtanak. Felvételkor az ötödik, hatodik, hetedik év végi és a nyolcadik félévi magyar, matematika, történelem, idegen nyelv és fizika érdemjegyeket veszik figyelembe. A szakképző tagozaton nincs érettségi, de a szakma megszerzése után, nappali képzésben, két év alatt ennek megszerzésére is lehetőség van. Nyolc szakmát oktatnak: cukrász, eladó, festő, mázoló, tapétázó, karosszéria lakatos, központi fűtés- és gázszerelő, pincér, szakács, villanyszerelő. A diákok 33 százalékban közismereti tantárgyakat, 67 százalékban szakmai elméletet és gyakorlatot tanulnak. Különösen a hiányszakmák esetében tanulmányi szerződést köthetnek, amely sok esetben ösztöndíjjal is jár, amely a mindenkori minimálbér 18 százaléka. Felvételkor az ötödik, hatodik, hetedik év végi matematika, magyar, történelem, idegen nyelv, fizika érdemjegyeket, illetve az osztályfőnök ajánlását vizsgálják. Az iskola november 21-én tart nyílt napot.
Csányi Kálmán, a pusztaszabolcsi Szabolcs Vezér Gimnázium és Szakközépiskola és Kollégium igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy általános, kereskedelmi és közgazdasági szakirányú gimnáziumuk mindössze húsz percre van Százhalombattától.
Elsőként mutatkozott be a helyi pályaválasztási fórumon a budapesti Öveges József Szakközépiskola és Szakiskola. Lőkös Lajos gyakorlati oktatás-vezető ismertette, hogy az iskola és tanműhelye a Kelenföldi pályaudvarról könnyen megközelíthető, és számos hiányszakmát is oktatnak. Szakközépiskolai tagozatukon 1+4 évfolyamos emelt szintű angol és informatikai, valamint gépészeti, elektronikai, elektrotechnikai és környezetvédelmi, vízgazdálkodási képzést biztosítanak. A szakirányok átjárhatók. Szakiskolájukban három év alatt motorgépjármű-szerelő, hűtő- és légtechnikai rendszerelő, villanyszerelő és gépi forgácsoló szakmákat oktatnak. Az első szakma megszerzése 23 éves korig ingyenes, az érettségivel rendelkezők két éves nappali képzésen szakmát szerezhetnek iskolájukban.
Horváth Béla igazgató az idén huszonöt éves Széchenyi István Szakközépiskola és Gimnáziumot mutatta be. Tavaly rekordszámban, majd négyszázan jelentkeztek az intézménybe. A szakközépiskolai képzésen ügyvitelt és közigazgatást, valamint gépészetet és informatikát oktatnak. A gimnáziumi tagozaton hagyományos négy évfolyamos rendszerű és nyelvi előkészítős öt évfolyamos képzés közül választhatnak a diákok. Nagy hangsúlyt fektetnek az idegen nyelv és az informatika oktatására, az iskolában ECL angol vagy német nyelvű, illetve ECDL bizonyítványt is szerezhetnek a diákok.
A központi írásbeli vizsgára december 10-ig lehet jelentkezni. A vizsga a két helyi középiskolában lesz 2013. január 19-én, szombaton, 10 órakor. Pótló írásbeli vizsgára január 24-én, csütörtökön 14 órától van lehetőség. Az írásbeli vizsga eredményéről 2013. február 7-ig kapnak tájékoztatást a felvételizők. Az általános iskolák 2013. február 15-ig továbbítják a tanulók jelentkezési lapjait a középiskolákba, amelyek március 13-án hozzák nyilvánosságra az ideiglenes felvételi jegyzéket. A szóbeli felvételikre, elbeszélgetésekre 2013. február 18 és március 8. között kerül sor. Ha szükséges, a jelentkezési sorrenden lehet változtatni március 18-19-én. A középiskolák a felvételről, vagy annak elutasításáról 2013. április 25-én küldenek értesítést az általános iskoláknak.
A fórumon elhangzott: érdemes tanulmányozni a középiskolák weblapjait és részt venni nyílt napjaikon.