Október közepén visszakerült Petőfi Sándor szobra a Szent István térre Százhalombattán. Annak idején a közterület rekonstrukciója miatt szállították a múzeumkertbe. Petőfi visszatérését slam poetry-vel, szavalatokkal és illusztrált versek osztogatásával ünnepelte a helyi versbarátok maroknyi csapata november 8-án.
A járókelők egy része kissé ijedten igyekezett kikerülni a feléjük nyújtott papírokat, hiszen elegük van már a reklámokból és politikai propagandából. Csak akkor nyugodtak meg, amikor meglátták, hogy Petőfi-verseket, illetve róla szóló szerzeményeket kínálgatnak feléjük a SZIKE képzőművészeinek illusztrációival. A "szoborSLAMtelést" (ejtsd: szoborszlemtelés) a Batta Slam Poetry csoport tagjai tartották, akik közül Nagy Gábor és Lengyel Csaba mikrofont ragadva elő is adtak ez alkalomra írt verseit.
A slam poetry lényege, hogy a költő (slammer) közönségét magával ragadva, felkavarva adja elő aktuális szövegét. Egy igazi slam poetry-n a hallgatóság sem hallgat, hanem tapsol, nevet, füttyent vagy egyenesen kurjongat, akár öklét a levegőbe lökve. "Szeretünk úgy gondolni Petőfire, mint az első magyar slammerre, akinek sikerült olyan hatást gyakorolnia, amit a mai napig ünnepelünk minden év március 15-én" – vallják a battai slammerek.
A városban élő költők, Fazekas István és Véghelyi Balázs ugyancsak Petőfit idézték, és saját verseikből is előadtak. Mindketten elhozták legfrissebb köteteiket is. Fazekas István "Bennem csillagok égnek" című gyűjteményének balladái, mint a háborgó tenger dobálják, húzzák egyre beljebb a sorok közé az olvasót. A szerző nem szégyellős: szonettekben tárja fel legmélyebb személyes örömeit és csalódásait. A kötet második felében a világ bajait veszi sorba: vizsgálja a bűnt, gondolkodik a halálon, elődöknek és kortársaknak tiszteleg, és mókázik is - békával, vasfazékkal, Michael Jacksonnal.
Véghelyi Balázs számára csupa játék a "Terepasztal" – ez a kötete címe. Minél inkább közeledik a felnőtté válás – jövőre lesz harminc éves – annál inkább maradna gyermek. Ugyanakkor egyre magabiztosabb költő, és ettől még szabadabban élvezi a játékot. Az elmúlt években begyűjtött némi közéleti tapasztalatot, de jelentős részben őt is személyes témák ihletik. Versei naplószerű bejegyzések, amelyekkel a mindennapokra és olvasmányélményeire reagál.
Ahogy országszerte, Százhalombattán is él a költészet, amíg vannak, akik nem fogadják el, hogy a papír csak kérelmek, panaszok, számlák és bevásárló listák írására való.
Nagy Gábor indult az októberben első alkalommal megrendezett Országos Slam Poetry bajnokságon, most pedig városunkba készül elhozni a műfaj legjobbjait. Szervezi a Mikulás Slam versversenyt, amelynek az E-Batta Kultúrkocsma ad otthont december 8-án.