Visszaemlékezéssel, diákszínpadi előadással, fogadással ünnepli fennállásának 25. évfordulóját a Széchenyi István Szakközépiskola és Gimnázium Százhalombattán október 18-án. A jelenlegi igazgató, dr. Horváth Béla 2004 végén vette át az intézményvezetői feladatokat.
- Kissé ellentmondásos állapotok vártak az iskolában – emlékszik vissza. Az utolsó két tanévben ugyanis egymást váltották a vezetők és helyetteseik. A város döntéshozói azt várták, hogy mielőbb a megszokott mederben haladjon a munka, és konszolidált körülmények között kívánt dolgozni a tantestület is. Igyekeztem azt sugallni mindenki számára, hogy a közös cél érdekében együtt kell haladnunk előre.
Az utóbbi négy-öt évben szinte megduplázódott az iskola létszáma. Jelenleg húsz nappali és két levelező osztályban több mint ötszáz diák jár a SZISZKI-be. Évente közel kétszázan tesznek érettségi vizsgát, közülük sokan előrehozottat. Öt éve indult el a nyelvi előkészítő osztály, és újraindult az érettségi utáni OKJ-s vegyipari-gépész technikus képzés is. Legalább tíz éve tartanak az intézményben ECDL vizsgákat, két éve pedig az angol és német nyelvvizsgát is le lehet itt tenni.
A középiskola létrejöttében is jelentős szerepet játszó MOL és Dunamenti Erőmű a kezdetektől jelentős összegekkel támogatta az itt folyó munkát a szakképzési hozzájárulás formájában. Ez a közvetlen kapcsolat azonban jövőre megszűnik. Januártól a vállalatok hozzájárulása nagy közös kalapba folyik majd be, ahonnan pályázat útján juthatnak támogatáshoz a szakképző intézmények.
Hazánk uniós csatlakozása után sok új lehetőséghez jutottak a közoktatási intézmények, a SZISZKI pedig széles kaput nyitott Európa felé. Hogyan zajlanak, miről szólnak a nemzetközi projektek? - kérdeztük az ezen a területen kiemelkedően kezdeményező igazgatót.
- A külkapcsolatok területén 2006-ban tettük az első lépést, és az elmúlt öt év alatt húsz sikeres pályázat révén összesen 40 millió forintot fordíthattunk erre a célra. Az összeget részben eszközbeszerzésre, de legfőképp csereprogramokra költöttük. Diákjaink és tanáraink jártak már Törökországban, Finnországban, Olaszországban, Cipruson, Izlandon, és mi is rendeztünk továbbképzést itt, az iskolában. A kiutazásokhoz hosszas előkészítő munka társul. Tanulóink egy része kiutazik egy-egy európai iskolába, ahol részt vesz a hétköznapokban, a tanórákon, ismerkedik a nyelvvel és a helyi emberekkel, mások pedig szakmai gyakorlatot végeznek valamely külföldi cégnél. Akik egy hónapot kint töltenek egy európai országban, Europass igazolványt kapnak, amely tanúsítja, hogy elindultak az úton, ami a valóban közös és egységes Európához vezet. Igazolványukat további tanulmányokkal, nyelvtudással vagy gyakorlati tapasztalatok megszerzésével bővíthetik tovább. Egy céltudatos diák a húszas-harmincas éveire olyan komoly dokumentációt állíthat össze, amely a munkavállalásban óriási segítséget biztosít majd számára Európa-szerte.
A résztvevők előzetes feladatok és szigorú válogatás alapján kerülnek be a nemzetközi projektekbe. Jelenleg például logótervvel lehet pályázni, majd angol nyelvű motivációs beszélgetést folytatunk a jelentkezővel. A lehetőség mindenkinek adott, tény, hogy nagyon sokat kell dolgozni érte. Arra is ügyelünk, hogy a programban való részvétel nem jelenthet plusz kiadást a családoknak.
A beszélgetésünket megelőző napon ISO minőség-ellenőrzés zajlott az iskolában. Milyen eredménnyel zárult? – kérdeztük az intézményvezetőt.
- A SZISZKI igen összetett intézmény, szakközépiskola és gimnázium is egyben, ahol a hétköznapokban olyan munka folyik, ami rendszerint hoz büszkeségre okot adó eredményeket. Az auditor aprólékosan átnézte a működési dokumentumokat, és úgy értékelte, mindenben megfelelünk a követelményeknek.