Az "Orbáni 29" (2)

A jelenlegi személyi jövedelemadó rendszerben a bérjövedelem után gyakorlatilag három kulcs ("0 %","17 %" és "34 %") szerint adózunk, miközben az adó alapját a bruttó bér 1,27-szerese képezi (szuperbruttó). A minimálbéresek a "0" szerint adóznak és a minimálbér durván kétszereséig létezik egy úgy nevezett "adójóváírás", ami azt a célt szolgálja, hogy a minimálbér felett keresők nettó módon is többet kapjanak kézhez. Az adózók 90 %-a – hozzávetőleg 3,8 millió fő - a 0-17 százalékos sávban adózik, míg kb. 10 % a 34 %-os kulcs szerint is.

A pénzügyi megszorító csomag kiemelt pontját képezi, hogy mindenki egységes adókulcs – 16 % - szerint fog a bérjövedelme után adózni. Ezzel egyidejűleg megszűnik a "szuperbruttósítás", a minimálbér adómentessége és az "adójóváírás" intézménye. Néhány közgazdász azt a véleményét hangoztatja, hogy tulajdonképpen itt csak egy egyszerű adóátrendeződésre kerül sor a magasabb jövedelműek javára. A rendelkezésemre álló, még hitelesnek tekinthető adatok alapján elvégzett számítás ugyanakkor egy egészen más képet mutat. De nézzük az első táblázatot:



Az első állításom az, hogy a jelenlegi állapothoz képest a bérből élők közel 80 %-a rosszabbul jár. A második állításom pedig az, hogy amíg a felső jövedelmi kategóriába tartozók mintegy 200-250 milliárd forintot kasszíroznak, addig az alsó jövedelmi kategóriáktól durván 500-550 milliárd forint kerül elvonásra. Természetesen a mintegy 300 milliárd forintnyi különbözetnek van helye a költségvetésben, hiszen a "szuperbruttó" eltörlése durván ugyanekkora lyukat üt a bevételi oldalba.


Nagyon komoly problémát jelent az, hogy az alsó jövedelműeknél jelentkező jövedelem kiesést miképpen lehet kompenzálni. A kormányzat részéről elhangzott, hogy a minimálbért meg kell emelni. Akkor nézzük a következő táblázatot:




Látható, hogy csak a minimálbéreseknél – és ez hozzávetőleg 800.000 foglalkoztatottat jelent, aminek a fele esetében igaz az, hogy a minimálbér a munkaerő piaci ára – havi 20 ezer forinttal kellene a munkaadónak megemelnie az alapbért. Az alapbéremelés viszont a járulékok (a bér 35 %-a) növekedését is jelenti, azaz a munkaadónál egy minimálbéres "kompenzálása" éves szinten 325.000 forint többletköltséget jelent. Ha ezt kiszorozzuk a 400.000 igazi minimálbéressel, akkor az eredmény 130 milliárd forint. Ha ehhez hozzáadjuk a magasabb jövedelmű kategóriák kompenzálási igényét, akkor valahol 300-350 milliárd forint magasságában járunk; ezt a költségnövekményt pedig a foglalkoztatóknak kell állniuk, akik – a jelen esetben – a hazai kis- és középvállalkozások, továbbá az állami- és önkormányzati vállalatok (a multinacionális vállalatokat az egész nem érinti, ugyanis esetükben az átlagos bérszínvonal meghaladja a kritikus 250.000 Ft/hó értéket).


A harmadik állításom tehát az, hogy az SZJA csökkentés eredményeként a kis- és középvállalkozások kemény megadóztatására, azaz a bérkompenzálás kikényszerítésére kerülhet sor. Egy ilyen esetben mi lehet a vállalkozás reakciója? Nagyon egyértelmű, nemes egyszerűséggel tönkremegy. A negyedik állításom: a jelenlegi minimálbéreseket foglalkoztató vállalkozásokból igen sok tönkre fog menni és ebből következően hozzávetőleg 120-150.000 mai minimálbéres a munkanélküliek táborát fogja gyarapítani.


Az egykulcsos adózást a Lajtától nyugatra nem alkalmazzák. Igazából azokban az országokban volt átmenetileg sikeres (Oroszország, Ukrajna, Moldávia, Románia, stb.), ahol az adómorál a mienknél sokkalta alacsonyabb. Azokban az országokban viszont (Szlovákia, Észtország, stb.), amelyekhez önmagunkat viszonyítjuk, mára már a többkulcsos adózásnak rendkívül megerősödött a tábora.


A magam részéről az egykulcsos adózás igazságosságát el tudom fogadni és egyet tudok érteni a jelenlegi bonyolult SZJA rendszer egyszerűsítésével. Tekintettel viszont arra, hogy a bevezetni kívánt változtatások sokkal több kárt fognak okozni rövidtávon, mint hasznot hosszútávon, ezért célszerűbb lenne a jelenlegi rendszert nem megbolygatni. Megértem, hogy az új politikai garnitúra a lelkesültségében és a vélt igazának tudatában most minden ódonnak, avíttnak tűnő dolgot kihajít a szemétdombra, de talán a megfontoltságot és a szakmai hozzáértést mégsem kellene ekként kategorizálni.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás