Késik az átadás

  • RIPORT
  • 2009-10-20
  • Írta: PM
  • 3070 megtekintés
  • img
  • img
  • img
  • img

Eredetileg szeptember 30-ra ígérte az átadást a százhalombattai konferenciaközpont kivitelezője, de ez az időpont módosul. A késedelem oka egy jelentős változás: az önkormányzat júliusi döntése értelmében a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészetoktatási Intézménynek is az új komplexum ad otthon. Mivel nem épül meg a korábban tervezett táncház, több százmillió forintot takarít meg a város, a döntés előkészítése alatt azonban szüneteltették a konferenciaközpont kivitelezését.

Sok a tennivaló az épületen belül, de a körülötte lévő terep is messze áll a késztől. Az építkezést a két tervezővel, Korényi András Ybl-díjas építészmérnökkel, valamint Zoltai István Ybl és Reiter díjas vezető építész tervezővel jártuk végig.


Mint elmondták, a konferenciaközpont és a tér átépítése két önálló projekt, ugyanakkor mégis összetartoznak. Az épület tervezésekor alkalmazkodniuk kellett az adott környezethez, ezért a városháza és a művelődési központ stílusa határt szabott az elképzeléseknek. Annyiban mégis más a konferenciaközpont, hogy nincs panel-jellege, ezért is alkalmazták a kőburkolatot és az üveget.


Az épület tér felé néző oldala a közösségi rész. Ha a középen lévő bejáraton belépünk, az előcsarnokba jutunk, onnan lépcső és lift vezet a következő szintre, ahol három különálló, mégis egybefüggő tér kapott helyet. A konferenciaterem síneken mozgatható falakkal akár három kisebb teremmé alakítható. Az akusztikai burkolatának köszönhetően az egyidőben folytatott tanácskozások sem zavarják majd egymást. A másik oldalon lévő nagy terem kiállításoknak adhat majd otthont. Ha a konferenciaközpont belső elválasztó falait és a helyiségeket elválasztó falakat kinyitják, hatalmassá nő a tér, nagy rendezvényeket, egész várost megmozdító bálokat is lehet majd rendezni.


A következő szinten lesz a büfé, ha pedig még feljebb megyünk, a tetőre jutunk. Egyelőre nem helyeznek el virágkazettákat, szabadon marad a terület, de szép időben bármilyen rendezvény megtartására alkalmas lesz. A tetőn látható, jelenleg fényes burkolat rejti a gépészeti berendezéseket. A fémlemezek egy-másfél év után patinát kapnak, felületük matt szürkévé válik.


Az alsó szinten kétoldalt üzletek lesznek, és a Damjanich út felé néző három lakószárny alatt is üzletek kapnak helyet. Ez az oldal rendkívül érdekes, a terület eredeti szintkülönbsége ugyanis megmaradt. Emiatt a lejjebb elhelyezkedő bolt jóval tágasabb a fölötte lévőnél, galériája is lesz. A szélső lakószárny alatti üzlethelyiségbe költözik a posta.


Kívülről úgy tűnik, a lakások ablakai kicsik, lőrésszerűek, bentről azonban egészen más a hatás, a helyiségek világosak. Akár kicsi, akár nagyobb lakásokról van szó, a konyha nem válik külön a nappalitól, a köznyelvben amerikainak nevezett elrendezést alkalmazták. Minden lakáshoz tartozik erkély vagy loggia, a fürdőszobák pedig emberi léptékűek, nagyobbak a lakótelepeken szokásosnál.


A konferenciaközpont és a lakóházszárnyak egymástól különválnak, csak a mélygarázs közös, ahonnan lépcsőn és liften lehet feljutni a felsőbb szintekre. Az épület lezárja a tér eddig nyitott oldalát, ugyanakkor átjárást is biztosít: két helyen is le lehet jutni a Damjanich útra, az ott kialakítandó külső parkolóhoz.


A Szent István tér valójában nem lesz kisebb, mint korábban volt, sőt! A szintkülönbségek megszüntetésével megnő a hasznos terület, és ténylegesen térré válik a főtér. A meghatározó elemek a helyükön maradnak, így nem mozdul a Szent István szobor és a díszkút sem, ezek vonala adja a tér mértani közepét. Az átalakítás terveit Karádi Gábor tájépítész tervezte, aki nagyon fontosnak tartotta, hogy minél nagyobb szerepet kapjon a víz. A klímaváltozás miatt melegebbé váló nyarakon ugyanis üdítőek a szökőkutak és a csobogók. Új főterünkön a legmodernebb technikai megoldásai jelennek meg: vízsugarak, amelyek eltűnnek, ha közelít valaki, permetet kibocsájtó fúvókák, és olyan sugarak, amelyek mintegy keretbe foglalják a Szent István szobrot. Nemcsak a vízsugarak kapnak megvilágítást, hanem irányfényeket is építenek a burkolatba, a tervek szerint egészen a szállodáig. A kivilágításhoz hosszú élettartamú, kis fogyasztású ledeket használnak. Az épületen átvezető gyalogos átjárók mellé tervezték azokat a látványosságokat, amelyek a sétálókat megállásra késztetik majd: a harangjátékot és a zenepavilont. Természetesen sok-sok ülőalkalmatosság és rengeteg növény kerül majd a térre.


Minderre persze még várnunk kell, hiszen a kivitelezésre most írták ki a közbeszerzési pályázatot. Ha minden kedvezően alakul, jövő nyár végére birtokba vehetjük az átalakított városközpontot, amely a tervezők reményei szerint a százhalombattaiak legkedveltebb találkozóhelyévé válik.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák