Hitelgarancia lehet a megoldás?

Egyebek mellett a hitelgarancia lehetősége is felmerült azon a tanácskozáson, amit a százhalombattai önkormányzat és a helyi vállalkozókat tömörítő Cívis Klub tartott június 9-én a városházán.

A megbeszélésen szó volt a januárban megemelt helyi adók esetleges csökkentéséről, a pénzügyi-gazdasági válság hatásairól, valamint arról, milyen segítséget nyújthat az önkormányzat a battai cégeknek a munkahelyek megőrzése érdekében.


A Cívis Klub a januári adóemelés visszavonását kérte az önkormányzattól március 26-án rendezett fórumán. Azon a tanácskozáson vetődött fel az is, hogy rendszeres egyeztető fórumra lenne szükség a város vezetőivel. A mostani első találkozón az önkormányzatot Vezér Mihály polgármester, Pátkai Zsolt, a Gazdálkodási, Pénzügyi és Integrációs, Weller János, a Vagyongazdálkodási Bizottság elnöke, valamint Bódiné Mészáros Ibolya irodavezető képviselte.
Vezér Mihály a Halom Tv-nek elmondta, hogy a krízis okozta problémák enyhítésére kölcsönösen sok ötlet született. Pozitívan értékelte a megbeszélést Kővári János, a civil szervezet elnöke is. Hozzátette, nekilátnak a konkrét javaslatok kidolgozásához, amik várhatóan szeptemberben kerülnek a képviselő-testület elé.


Az iparűzési adó várható csökkenése miatt az önkormányzatnak igen korlátozott a mozgástere a vállalkozásokat sújtó adóterhek esetleges csökkentésében. Fontosnak tartják, hogy ne a magánszemélyekre kivetett adókkal kompenzálják a kieső bevételeket – nyilatkozta lapunknak Weller János, negatív példaként említve Érdet, ahol a lakosság is fizet építményadót.
Elmondta, hogy a tanácskozáson megjelent vállalkozók többsége szerint az önkormányzat vállalkozásfejlesztési támogatása nem biztosan éri el a kívánt célját, és nem feltétlenül azokat érinti, akiket érdemes lenne. A pályázati kiírásban legutóbb 100 millióban határozták meg a támogatható vállalkozások árbevételének határát, így előfordulhatott, hogy olyan cég nem részesült támogatásban, amelynek esetleg 102 millió az éves bevétele, de kétszer annyi munkavállalót foglalkoztat, mint a kevesebb bevételű cég. 


Mivel a vállalkozásoknak a krízis következtében igen nehéz működési, illetve fejlesztési hitelhez jutni, Kolozár György arra tett javaslatot, hogy a vállalkozásfejlesztési pályázat helyett a hitelfelvételhez nyújtson támogatást az önkormányzat, méghozzá az egyharmados pályázatokhoz hasonlóan, hitelgarancia vállalásával.


Weller János szerint ez több szempontból is méltányolható javaslat. Egyebek mellett 100 milliós garanciakerettel akár egymilliárdos működési, fejlesztési pénzt is be lehet vonni a helyi gazdaság fenntartásába, bővítésébe. A bizottsági elnök hangsúlyozta, ezt a lehetőséget csak a vállalkozások jelenlegi nehéz helyzetében érdemes preferálni, és minden részletét alaposan át kell gondolni, de ha a képviselő-testület valós segítséget tud nyújtani a cégeknek a megmaradáshoz és a munkahelyek megtartásához, akkor szerinte érdemes megvizsgálni. Hozzátette, jónak tartaná, ha a város annak arányában vállalna hitelgaranciát egy-egy cég esetében, amilyen arányban az hozzájárul a helyi adóbevételekhez. Ennek mértéke ugyanis nyilván a foglalkoztatásban is megjelenik. Az utóbbi időben arra is látott példát, hogy kamattámogatással járult hozzá az önkormányzat a helyi cégek hitelfelvételéhez, amit szintén jó megoldásnak tart, mivel így a bank elvégzi a szűrést, aminek köszönhetően a helyhatóság csak a valóban életképes vállalkozásoknak nyújt segítséget.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás