Igyunk magyar ásványvizet!

  • img
  • img

A válság ellenére Magyarországon is nő az ásványvíz iránti kereslet.
Évente közel 10-15%-kal növekszik a palackozott víz-fogyasztásunk, és arányaiban elsősorban a szénsavas ásványvizet szeretjük.

A közvélemény megoszlik a szénsavas illetve szénsavmentes vizek élettani hatásairól. Vitán felüli viszont az ásványi anyag tartalom kedvező hatása a szervezetre, fontos a szerepe a vérkeringés biztosításában, szabályozza a vérnyomást, lehetővé teszi a tápanyagok felszívódását, szállítását. Testünk legfontosabb alkotóeleme a víz, de azt vajon hányan tudjuk, hogy míg a csecsemő szervezete 80, a felnőtté 60, az idős szervezet pedig már csak 50 százalékban tartalmaz vizet. A folyadékot fontos naponta közel 3 literrel pótolnunk.

Csak az agyunkon napi 1400 liter víz folyik át. Nem mindegy tehát, mit iszunk, és persze az sem, hogy mennyit. Míg a britek éves szinten fejenként nagyjából 40 liter ásványvizet fogyasztanak, ez a mennyiség a magyarok esetében közel 100 liter.
Egyedülálló a világon, hogy Magyarországon több mint száz kút és forrás található, s mintegy ötven helyen folyik a palackozás. Szintén egyedülálló, hogy hazánk ásványvíz története több ezer éves múltra tekint vissza.

A kékkúti Theodora forrás első írásos nyomát a kétezer évvel ezelőtt a Nymphák tiszteletére felállított oltárköveken találhatjuk, s Theodora bizánci császárné egyik kedvenc itala volt (i.e.495). A Balfi ásványvizet Marcus Aurelius korában is itták, Mária Terézia  kémiailag elemeztette, gyógyhatását az egész Monarchiában ismerték. A székesfehérvári Aqua Mathias ásványvízről Mátyás király kódexei is említést tesznek, és a városban található akkor még 11 forrást a török időkben is nagyra értékelték. A Mohai Ágnes ásványvizet 1370 óta ismerik s fogyasztják.

Napjainkban a közel ötven hazai természetes ásványvíz palackozó cégből hét multinacionális cégek tulajdonában van, így is uralják a magyar ásványvízpiac több mint a felét. Az ebből származó profit jelentős része sajnos kiáramlik az országból.
A legnagyobbak közé tartoznak a Coca-Cola tulajdonában lévő NaturAqua a zalaszentgróti kútból palackozott vízzel, a Pepsi a Margitszigeti ásványvízzel, a szlovén Jana néhány évvel ezelőtt megvásárolta a Fonyódit, a Nestlé a Theodora ásványvizet palackozza a kékkúti és kereki kutakból, a Danone tulajdonában van a lajosmizsei Primavera, valamint vegyes tulajdonban lévő Pet Pack Kft. által piacra dobott Balfi, Pannon Aqua, Visegrádi ásványvizek.

A magyar tulajdonban lévő palackozók az erős versenyre, illetve a magas költségekre panaszkodnak. Nagyobb ásványvíz palackozóink között kell megemlíteni a Szentkirályit, aki jelenleg is számos külföldi piacot hódít meg, valamint az albertirsai Aquarius Aqua-t.
A multi cégek elsősorban a hazai piacból profitálnak, a magyar tulajdonban lévő palackozó cégek az árbevétel növelésének elérése miatt exportban is gondolkoznának, ezt viszont kellő forrás és támogatottság nélkül nehéz megvalósítaniuk.
A kormány újra elgondolkozhatna az olyan források megfelelő irányítása felett, amelyek a gazdaságélénkítő hatását hosszú távon fejtik ki. Figyelembe kellene venni azt a tényt, hogy a világ népessége rohamosan növekszik, és néhány évtizeden belül az ásványvízforrások világszerte ritka kincsnek számítanak majd.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák