Városunk szempontjából a hét talán legnagyobb híre az, hogy az orosz Szurgutnyeftgaz cég az osztrák ÖMW-tól megvásárolta a MOL 21,2%-os részvénypakettjét 19.212 HUF/részvény árfolyamon, azaz a napi ár dupláján. Mit lehet tudni a Szurgutnyeftgaz-ról? Nos: a cég a teljes orosz olajkitermelés 13 %-át (63 millió tonna/év) és a teljes orosz gázkitermelés 24 %-át (14.000 millió köbméter) képviseli, pénze pedig – póriasan mondva – mint a pelyva. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a Mol-hoz képest egy góliát, viszont alig van saját finomítói kapacitásuk. A MOL megvásárlásával ez a kapacitásuk a duplájára nő, ráadásul az EU határain belül. Meg nem erősített tőzsdei pletykák szerint a cég fő tulajdonosát úgy hívják, hogy Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin. A hír hatására a MOL árfolyama mind Budapesten, mind pedig Londonban kilőtt, mint a rakéta.
Mi az oroszok szándéka? Válasz: többséget akarnak szerezni és ezt meg is tudják tenni, mert manapság „cash is king” (a készpénz a király). Hogy miként? Először is ott van a 29,8 %-os közkéz hányad, ami eladó, másodsorban az OTP-nél lévő pakett (az OTP-nek méreteihez képest jelentős kitettsége van Ukrajnában és Oroszországban, aminek következtében nem fog visszautasítani semmiféle számára előnyös ajánlatot.) Azon kívül ott van a cseh CEZ 7,3 %-os és a BNP 7,4 %-os pakettje és – tartalékban – a Magnólia átváltoztatható kötvények is.
Az ügylet előnyös a MOL-nak? A válasz: egyértelműen, mert egyrészt biztos alapanyagbázishoz jut, másrészt a termelésének finanszírozása is problémamentessé válik, azaz felesleges kurucos virtuskodással az ügyletet megtorpedózni – úgy sem fog menni. Előnyös ez Százhalombattának, Ercsinek és Érdnek? Nos, semmiképpen sem hátrányos, ha pedig valami a jelen válság közepette nem hátrányos, akkor azt érdemes támogatni.