A Betafes Kft. a rendszerváltás után, 1992-ben alakult, először építőipari tevékenységgel foglalkoztak, a százhalombattai intézményekben festettek, mázoltak. Két évvel később új profilt alakítottak ki, bekapcsolódtak a távközlésbe.
- Volt egy ismerősünk, aki ebben nagyon sokat segített – mondja Belényesi Sándor ügyvezető. Tudtuk, hogy a távközlésnek nagy a jövője, bátran belevágtunk. Átjátszóállomásokat készítettünk generálkivitelezőként, ami azt jeleni, hogy az építészeti munkáktól a rádiótechnikai szerelésekig mindent mi végeztünk.
- Az eltelt másfél évtized alatt kiépültek a hálózatok. Kapnak még megbízásokat?
- Az igaz, hogy a 900 Mhz-en szolgáltató alaphálózat kész, de egyrészt részt veszünk a folyamatos felújításban, másrészt a szolgáltatások bővülése, például a 3G technológiák elterjesztése ad feladatokat.
- Ez azt jelenti, hogy helyben nem is dolgoznak?
- Többnyire az ország különböző részein vannak munkáink, emellett százhalombattai megrendeléseket is kapunk, így például a SZÁKOM Kft bennünket bízott meg az új víztorony rádiótechnikai szerelésével.
- Kapnak-e külföldi megbízásokat?
- Jelenleg csak a határokon belül dolgozunk, de részt vettünk a szlovák mobil távközlés elindításában, és az a cég, amelyikkel közösen végeztük a munkát, ma a legnagyobb szlovák mobil kivitelező. Romániában is részt vettünk a kiépítésben, és egészen biztosan lesznek további lehetőségeink is.
- A céget a meghökkentő profilváltások jellemzik, hiszen nemrég megkezdték a huzatfokozó gyártását. Mennyire egyeztethető össze ez a tevékenység a távközléssel?
- A távközlés a főtevékenységünk, mellette eddig is gyártottunk acélszerkezeteket, most például Csepelen egy másik céggel közösen építünk egy csarnokot, de rendelnek tőlünk kerítést, korlátot is. Nagyon jók vagyunk a villámvédelemben, hiszen a távközlésben ennek óriási a szerepe, így jelentős tapasztalatokkal rendelkezünk. A huzatfokozó feltalálója keresett meg bennünket, és az, az alapelvünk, hogy ha jó ötletet látunk, akkor azt fel kell karolni. Nemrég mutattuk be a terméket, és máris nagy az érdeklődés iránta, ez is azt mutatja, hogy jó döntést hoztunk, amikor felvállaltuk a gyártást. Természetesen nem minden döntésünk sikeres, volt évekkel ezelőtt egy projektünk, amellyel a falusi turizmusba szerettünk volna belekóstolni, de az például nem vált be.
- Hányan dolgoznak a cégnél?
- Régebben 105 volt a létszám, jelenleg tizenketten vagyunk, emellett alvállalkozásban mintegy harminc fő dolgozik többségében nekünk.
- A válság hogyan érinti önöket?
- A múlt évben el kellett küldenünk három embert, de akik maradtak, azoknak stabil a helyzetük.
- Az erőmű melletti ipartelepen van a székhelyük. Mennyiben más ez, mint az Ipari Park?
- Mindenki megvásárolta a saját területét, mindenki teszi a dolgát, de nincs összefogás, nincs együttműködés, még kísérlet sem történik erre. Az önkormányzat az itteniek számára nem nyújt segítséget, példa erre, hogy akinek villanyáramra van szüksége, neki magának kell a szolgáltatóval szerződnie és fizetnie a kiépítés összes költségét, támogatást nem kap hozzá. Éppen ezért én remélem, hogy előbb-utóbb mi is kiköltözhetünk az Ipari Parkba. Szeretnék nagyobb rendet, tágasabb helyet, és ez itt nem megvalósítható.
- Az ön cége is tagja a Cívis Klubnak. Mi a véleménye a közösségről?
- Úgy látom, hogy fénykorát éli, új erőre kapott. Hasznos programokat szerveznek, szinte minden hétre jut egy-egy rendezvény, ahol fontos információkat kapunk. A VOSZ-szal jó a Cívis Klub kapcsolata, ennek köszönhetem például azt, hogy teljesen ingyenesen vehettem részt kiállítóként a Leader Expon. Nagy szükség van most a vállalkozók összefogására, arra, hogy közösen jelenjünk meg, mert együtt több az esélyünk.
- Milyen a kapcsolata az önkormányzattal?
- Ezen bizony van mit fejleszteni. Régen jó volt a kapcsolat, hiszen helyben dolgoztunk, de amióta a mobil távközlésre álltunk át, eltávolodtunk a várostól. Bízom benne, hogy tudunk javítani a kapcsolaton, szorosabbá tudjuk tenni azt.
- Hogyan tervezi a jövőt?
- Ebben az évben még egészen biztosan a távközlés lesz a munka gerince, de érzem, hogy el kell mozdulnunk valamerre, és úgy tűnik, ismét a hagyományos építőipar irányába tesszük ezt. Válság ide vagy oda, az élet nem áll meg. Megfelelő gondolkodással és hittel úrrá lehetünk minden nehézségen.