Bontás szkafanderben

  • img
  • img
  • img
  • img
  • img

Az azbeszt remek! Könnyű bányászni, kiváló műszaki, mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik, rengeteg felhasználási területe van: lehet vele szigetelni, tűz ellen a tűzoltók ruháját bélelni, tetőfedő palát, csempét vagy dísztárgyat készíteni belőle! Így ünnepelték a XX. század fordulóján a szilikátalapú ásványt.

Csak 20-30 év múlva lett belőle alattomos gyilkos, fokozottan veszélyes rém. Aki látta már a szertemeredő, apró tüskés szálak elektron-mikroszkópos képét, nem szeretne ilyet a tüdejébe. Az azbeszt ugyanis nem sugároz, hanem kis tőreivel belekapaszkodik a tüdő falába, befészkeli magát, betokosodik, és hosszú évek alatt lassan magára csavarja az egész szervet.

Nyugat-Európában már a 60-as években jelentkeztek a század eleje óta iparszerűen használt anyag káros hatásai, de ez nem jelentett akadályt a gyors tempóban iparosodó országoknak - beleértve Magyarországot -, hogy széles körben alkalmazzák. Például erőművek építésénél.

A különböző üzemeket bizonyos élettartamra tervezik szerte a világon. Egyes országokban már az üzemeltetés folyamán anyagi forrást különítenek el a majdani bontás költségeire. A Dunamenti Erőmű Zrt-nél 2004-ben született meg a döntés a 60-as években épült ABDE és C blokkok lebontásáról. Azzal már akkor is tisztában volt a tulajdonos, hogy az építés során alkalmaztak azbesztet, azzal azonban nem, hogy a veszélyes anyag milyen hihetetlen mennyiségben szövi át a régi kazánokat, gépházakat és csőlabirintusokat.

Mivel az azbeszttel kevert beton minden grammja veszélyes hulladék, nemcsak bontása, biztonságos elhelyezése is költséges. A váratlan mennyiség miatt váratlanul sokszorosára ugró kiadások azonban nem tántorították el a tulajdonosokat. Úgy döntöttek, nem söprik szőnyeg alá, és hagyják az utókorra a problémát, hanem elvégzik az azbesztmentesítést, és csak azt követően kezdik meg a bontást.
Ez a döntés jelentősen átírta az addigi terveket. Részletes méréseket - közel 1000-1200-at - végeztek, az eredményekről pedig hatalmas mennyiségű dokumentáció készült.

Fésűs Attila, a Dunamenti Erőmű stratégiai koordinátora hangsúlyozta: A Dunamenti számára rendkívül fontos, hogy biztonságtechnikai és környezetvédelmi szempontból is a legmagasabb követelményeknek megfelelően járjanak el. Az angolul „goodwill”-nek nevezett szemlélet szerint csak úgy van értelme a károsanyag-mentesítésnek, ha azt balesetmentesen és környezeti károkozás nélkül végzik. A projektet a legszigorúbb előírások és szabványok alapján tervezték meg uniós, magyar, valamint belga jogszabályok figyelembe vételével, amelyek együttes alkalmazása példa értékű biztonsági követelményrendszert teremt.

2008 szeptemberében egy három cégből álló konzorcium – a jelentős nemzetközi tapasztalattal rendelkező belga Asbestos (Hertel Csoport), a belga SBMI, valamint a magyar viszonyokat jól ismerő, az azbesztmentesítésben már gyakorlott Dunamenti Tűzvédelem - nyerte el a feladatra kiírt tendert. Mivel a tulajdonosok egyik kivitelezőnél sem akarták előre elkötelezni magukat az egész feladatra, egyelőre egy részterületen indult el a munka. Mostanra túl vannak a három hónapos terület-előkészítésen, és áprilisra tervezik az első ütem befejezését.

A kivitelezés ötletessége, a különleges technológiák és műszaki megoldások még a területet jól ismerő szakemberek számára is élmény. A légmentesen befóliázott épületrészek levegőjét légszivattyúk forgatják, és vákuum akadályozza meg a veszélyes anyag kijutását a környezetbe. Olyan nagy teljesítményű szivattyúkat alkalmaznak, amelyekből összesen hat található egész Európában. Ezekből három jelenleg a százhalombattai hőerőmű azbesztmentesítését szolgálja.

A veszélyes anyagot duplaborítású (esetenként triplaborítású) zsákokba csomagolják, majd a zsákokat kívülről alaposan átmossák, mielőtt végleges helyükre, egy nyugat-dunántúli veszélyeshulladék-lerakóba szállítják. A légszűrőknél, az épület körül, illetve a víztisztítóknál folyamatos levegő tisztasági monitoring ellenőrzi, hogy a bontási munkálatok nincsenek-e hatással a környezetre. Mindent dupla rendszer biztosít. Ha az egyik körön elakad a levegő, víz- vagy áramszolgáltatás, rögtön helyébe lép a másik. Ez a megoldás teszi lehetővé a különböző szűrők leállás nélküli cseréjét is. A folyamatokat a Dunamenti részéről több biztonságtechnikai koordinátor, műszaki ellenőr és külföldi tapasztalatokkal rendelkező – független szakember felügyeli.

A bontást speciálisan erre a feladatra kiképzett, több mint hetvenfős magyar, litván, francia és belga kollektíva végzi. Minden csoporthoz tartozik egy-egy tolmács. A közreműködők biztonságáról fantasztikus filmeket idéző megoldások gondoskodnak. Érkezéskor utcai öltözéküket szkafanderre emlékeztető védőruhára cserélik, és túlnyomásos maszkot húznak. Két óránként el kell hagyniuk a munkaterületet. Ezt egy zsiliprendszeren, egy úgynevezett „fekete-fehér” öltözőn keresztül tehetik meg. Első lépésben, még védőruhában alapos lemosást kapnak, majd minden ruhát eldobnak, és még maszkban ismét zuhany következik. Csak ezt követően adják le a szűrőmaszkot tisztításra, és alapos, hajmosással egybekötött ismételt zuhanyt követően lépnek a pihenőbe. Félórás töltődés után a visszaút: új védőruha, tisztított maszk, majd újabb kétórás menet az azbeszttel. A sajátos összetételű csoport munkakedvét egyéni munkarend is garantálja. A kéthetente beiktatott hosszúhétvégéken (péntektől hétfőig) a vállalat biztosítja a hazautazást a külföldi dolgozók számára.

A százhalombattai erőmű mindig is élen járt a legkorszerűbb technológiák alkalmazásában – magyarázza Fésűs Attila -, de az energiagazdálkodás világszerte nagy változáson megy keresztül. Az előtérbe kerülő környezettudatosság új szemléletmódot követel, új kihívásokat állít a szakemberek elé. A felelősségteljes vállalkozások nem a holnapban, hanem már a holnaputánban gondolkodnak.


A kivitelezés előre láthatóan öt évet vesz igénybe. A bontás teljes költsége 7-8 milliárd forint. Ennek jelentős részét az azbesztmentesítés képezi, amelynek a hozzávetőleges költsége 300-400 ezer forint tonnánként. Az előzetes felmérés alapján körülbelül 8 100 tonna azbeszttel szennyezett anyagot kell kibontani és elszállítani.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák