Világszínvonalú fejlesztések a MOL-ban

  • img
  • img

Az Európai Unió egyre szigorodó környezetvédelmi előírásokat fogalmaz meg, mint például a gépjárművek kipufogógázaival kibocsátott kéndioxid, nitrogénoxid és aromás tartalom drasztikus csökkentését. A MOL Rt ötvenmilliárdos beruházást valósít meg piacvezető szerepe megóvása és a környezetvédelmi elvárások teljesítése érdekében.

Öt éve új környezetvédelmi szabványokat hirdettek meg, amelyek 2005-től a korábbi hetedére csökkentik az üzemanyagok megengedett kéntartalmát.

A MOL Rt, mint a régió piacvezető cége 2002-ben a szabványban előírtnál jobb minőségű, kisebb kéntartalmú benzin és gázolaj gyártását tűzte ki célul az EU2005 elnevezésű termékminőségi projektben. Ennek részeként új üzemek és kisegítő létesítmények megvalósításáról döntöttek a Dunai Finomítóban: a GOK-3 elnevezésű, 2,2 millió tonna éves kapacitású gázolaj-kénmentesítő üzem, a BEK-5 benzin-kénmentesítő üzem és a HGY-2 hidrogéngyár létesítéséről, valamint a termékgázolaj kikeverését végző üzem átalakításáról és korszerűsítéséről.

- Mindennek a megvalósítása 2003-ban kezdődött el. Mostanra befejeződött a GOK-3, a HGY-2 felépítése és beüzemelése, valamint a gázolaj-kikeverő üzem rekonstrukciója. A BEK-5 üzembe helyezése idén nyárra várható – tájékozatott Valkusz Pál igazgató.
Az üzemek technológiai licenceit neves külföldi cégek adták, a megvalósítás fővállalkozói részben külföldi, részben hazai cégek voltak, míg az alvállalkozók többségét magyarországiak alkották. Az új üzemek indításához szükséges létszámigényt a finomító belső átcsoportosítások révén oldotta meg, így külön dicséret és elismerés illeti a dolgozókat a hosszú hónapok megfeszített munkájáért.

A teljes projekt költsége meghaladta az ötven milliárd forintot, amelyből a legnagyobb tételt – huszonöt milliárd forintot - a GOK-3 építése emésztette fel.

Az új üzemek építésénél a MOL alapcélként tűzte ki az üzemi biztonság maximalizálását, ezért a legkorszerűbb gépészeti berendezéseket és műszereket építették be. A GOK-3 üzem irányítástechnikája több olyan elemet tartalmaz, amelyeket csak a legmodernebb finomítók alkalmaznak világszerte.

A finomítóban 2005-től új, teljesen zárt rendszerű szennyvízkezelő üzem működik, aminek köszönhetően a Dunába már biztosan csak az Európai Unió igen szigorú előírásait teljesítő tisztított víz kerülhet.
A kéndioxid-kibocsátás további csökkentése érdekében - várhatóan 2006-ban - a Claus üzemek rekonstrukciójára, 2007-ben pedig egy új Claus üzem építésére kerül sor.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás