Előtérben az utánpótlás

  • img
  • img

Az utóbbi években csökkent a műszaki pálya iránti érdeklődés – mondja Isaák László, a MOL-Csoport vezető szakértője, aki összeállított egy programot a cég képzett munkaerő-szükségletének folyamatos biztosítására.

A jelenség okát abban látja, hogy a rendszerváltás utáni években a leépítések miatt a műszakiak utánpótlására kevéssé volt szükség, sokkal inkább a közgazdasági, jogi és számítástechnikai ismeretszerzés került előtérbe. Az idő múlásával azonban megváltoztak a körülmények, a Dunai Finomítónál például a fizikai állomány normál fluktuációja az évi 50-60-ról a közeljövőben jelentősen megnő, ugyanis most készül nyugdíjba az a generáció, amely a hatvanas-hetvenes években kezdőként került ide.

Az elmenőket pótolni kell, méghozzá képzett szakemberekkel. Az érettségi ma már alapkövetelmény a MOL-nál, emellett olyan munkavállalókra van szükség, akik kaptak némi előképzést, és nem teljesen idegen számukra a kőolaj-feldolgozás.
Hamarosan kapcsolatba lép a helyi általános iskolákkal, ugyanis már ott el szeretnék kezdeni a végzősök orientációját. Fel akarják kelteni az érdeklődésüket az olajfinomítás folyamata iránt, és arra akarják ösztönözni őket, hogy vegyipari szakközépiskolák felé vegyék az irányt. A MOL együttműködik azokkal a középfokú oktatási intézményekkel, amelyekben vegyipari szakmai képzés folyik, így a százhalombattai Széchenyi István Szakközépiskola és Gimnázium is partnere. Hogy mit jelent ez a partnerkapcsolat? A MOL szakképzési hozzájárulással támogatja a képzést (igaz, ezt a továbbiakban már nem az iskolának, hanem a TISZK-nek, azaz a Térségi Integrált Szakképző Központnak kell utalnia, tehát ez a közvetlen támogatási forma a jövőben megváltozik), emellett a szakmai gyakorlat lehetőségét is biztosítja azzal, hogy a gépésztanulók a finomító üzemeiben szerezhetnek közvetlen tapasztalatokat.

Dr. Horváth Béla, az iskola igazgatója fontosnak tartja a céggel való együttműködést. Bízik benne, hogy sokáig fennmarad ez a jó és szoros kapcsolat, amelynek köszönhetően az elmúlt tanévben – több éves szünet után – ismét indított a SZISZKI vegyipari gépész osztályt, ebben a tanévben pedig megkezdte tanulmányait a következő tanulócsoport. Mind a MOL-tól, mind pedig a Budapesti Műszaki Egyetemtől érkeztek visszajelzések, hogy az intézmény jól döntött, amikor visszaállította a nappali tagozatos gépészképzést.

Nem csökken az igény a SZISZKI-ben folyó levelező oktatás iránt sem. Ezt azok a Dunai Finomítóban dolgozók igénylik, akik tovább szeretnék képezni magukat. Ebben egyébként számíthatnak a cég támogatására is, mert Isaák László elmondása szerint nagyon fontosnak tartják az előrelépés lehetőségét. Ez természetesen nemcsak a technikusi oklevél megszerzéséig terjed, ugyanis a belső erők továbbképzése folyamatos. Ötévenként vesznek részt a dolgozók úgynevezett frissítő oktatáson, ahol felelevenítik a régebben tanultakat, emellett az új technológiákkal is megismerkednek. A középfokú képzettségűek közül a jó képességűek főiskolai, egyetemi továbbtanulását is támogatja a társaság, emellett indokolt esetben a plusz diplomák megszerzését, valamint a nyelvtanulást is.
A következő finomító-generáció kinevelése nagyon is tudatos, szervezett program, amelyben a motivációtól a kiválasztáson át az ösztönzésig minden tényező szerepet kap. A MOL és a százhalombattai iskolák együttműködése garanciát jelent arra, hogy a vegyész és gépész szakma sok százhalombattai pályakezdő számára jelentsen ismét vonzó életprogramot.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás