APEH-tájékoztató - Egyéni vállalkozók a közép-magyarországi régióban

A régiónk illetékességi körébe tartozó egyéni vállalkozók 2007. évről 72 809 db személyi jövedelemadó bevallást nyújtottak be, 7 279 darabbal kevesebbet, mint az előző évben.

A munkavégzés jellege szerinti megoszlásuk a vizsgált években lényeges eltérést nem mutatott. A legtöbben főállásban végzik vállalkozási tevékenységüket.

Nemzetgazdasági ágakhoz való tartozás szempontjából a legtöbb egyéni vállalkozót foglalkoztató terület a különféle szolgáltatások, ingatlanügyletek, a kereskedelem és javítás, valamint a szállítás, raktározás, posta, távközlés. Az átalányadózást választók legkedveltebb ágazatai továbbra is a szállítás, a raktározás,a posta és a távközlés.

A költségeikkel tételesen elszámoló egyéni vállalkozók több mint fele nyereséget realizált 2007-ben, ez a 2006. évi bázishoz képest 18,7 % -kal több vállalkozót jelent. A vállalkozói létszám csökkenése miatt azonban az elért árbevétel 408,8 Mrd Ft, mely 5,2 % -kal alacsonyabb az előző évinél.

A bevételek munkavégzés jellege szerinti megoszlásában jelentős változások az előző évhez viszonyítva nem következtek be. A régiós szintű összes bevétel 72,6 % -át négy ágazat - a kereskedelem, javítás, az ingatlanügyletek, a gazdasági szolgáltatások a szállítás, raktározás, a posta és távközlés, és a feldolgozóipar - vállalkozói termelték meg.

Az egy főre eső átlagos bevétel növekedést befolyásolta a minden ágazatra kiterjedő jelentős vállalkozói létszámcsökkenés. A 4,9 % -os fajlagos árbevétel növekedés 9,1 % -os vállalkozói létszámcsökkenés mellet jött létre.

A régiónkba tartozó egyéni vállalkozók költsége 2007. évben 400,3 Mrd Ft-ot tett ki, mely 6,8 % -kal kevesebb a bázis évinél (429,4 Mrd Ft.). A fajlagos költségek régiónkban 3,2 % -kal nőttek, míg országosan 4,8 % -os emelkedés figyelhető meg. A vizsgált időszakban a régiós költségek részaránya a nemzetgazdaságon belül ágazati szinten nem változott.

2007-ben a költségelszámolást választó vállalkozók 58,4 % -a, 37 400 fő élt a vállalkozói kivét költségként való elszámolásának lehetőségével. A vállalkozói kivét tömege 30,5 Mrd Ft., az egy vállalkozóra vetített összege 814 e Ft., amely 18,5 % -kal magasabb a bázis évben vallott összegnél és 2007-ben először haladta meg a minimálbér szintjét. A vállalkozói kivét döntő hányada (83 % -a) az adótábla alsó sávjába tartozott és a legalacsonyabb (18 %-os) személyi jövedelemadó kulcs szerint adózott.

A nyereséges vállalkozóknál a tárgyévben 19,4 Mrd M Ft. összegű nyereségtömeg realizálódott, amely szinte teljesen megegyezik az előző évben elért összeggel.
A veszteséges bevallást benyújtók bevallásán szereplő veszteség volumene csökkent, a csökkenés mértéke 32,8 % -os.
A cash-flow elv alapján kimutatott költségek és bevételek szembeállításával a nulla eredményűek száma a hatodára csökkent, de jelentős a veszteségesek zsugorodása is, mely tendenciákkal párhuzamosan a nyereségesek száma egyharmad résszel nőtt. Régió szinten a veszteség összege 13,1 Mrd Ft-ról 8,9 Mrd Ft-ra csökkent.

A 2007. július 1-jétől hatályba lépett jövedelem (nyereség)-minimum rendelkezés hatására 9 127 veszteséges (a veszteségesek 40 % -a) és 4 692 nulla eredményű költségelszámoló (a nulla eredményűek 53 % -a) számított ki vállalkozására vonatkozóan 91,5 M Ft vállalkozói szja-t. Országosan a költségvetés szja bevételei a jövedelem-minimum bevezetésével 416,7 M Ft-tal nőttek azáltal, hogy az új törvényi rendelkezéssel megpróbáltak újabb adózói köröket bevonni a közterhek viselésébe.

A vállalkozók továbbra is legkedvezőbbnek az osztalékadó megállapítását tartják, feltehetően a járulékterhek minimalizálása miatt. 2007-ben ez az adónem 29 494 főt érintett 136 e Ft/fő értékben.

Az illetékességi körünkbe tartozó egyéni vállalkozók közül 2007-ben 3 944 adózó vallott 919 M Ft összegű különadót. Az egy főre jutó kötelezettség 25,2 e Ft.

Régiónkban 2007. évben 132 vállalkozó vett igénybe összesen 135 M Ft. összegű támogatást. A támogatásban részesülők száma az előző évhez mérten 61 fővel csökkent és az igénybe vett összeg is kevesebb lett 23 M Ft-tal.

A Közép-magyarországi Régióban 2007. évben 11 015 fő egyéni vállalkozó, az összes vállalkozás 17 %-a foglalkoztatott alkalmazottat, illetve működött családtag bevonásával. A legnagyobb foglalkoztató a feldolgozóipar és a kereskedelem, a javítás ágazat volt, itt dolgozott az alkalmazottak és családtagok közel fele.

Az átalányadózás szerinti működést 2007-ben a vállalkozók 12 % -a, 8 886 fő választotta. Közülük legtöbben főállásúként (75 %) végezték munkájukat.
A megelőző évhez viszonyítva átlagosan 10 % -kal nőtt az átalányadózók jövedelme, de jövedelmük még így is elmarad a minimálbér felétől.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

1 hozzászólás

  •  

    Tisztelt Hírtükör! Véletlenül akadtam rá a kedves írásra, amelyben oly megtisztelő szavakkal méltatja a szerző Zümmögő c. könyvemet. Nagyon szépen köszönöm mindnyájuknak. Csupán egy apró helyesbítés: Ekecs- Apácaszakállas nagyközség, két község egyesülésével jött létre. Remélem, egyszer azért valóban kisvárosként könyvelhetjük majd el. :) Munkájukhoz kívánok további sok sikert. Tisztelettel: Tornóczi Köles Ildikó