Bátor ember Kuhl Tibor. 1975-ben, 25 évesen egy bőrönddel hagyta el Magyarországot. Családot alapított Belgiumban és szembenézett a kihívással: megmutatni egy idegen környezetben, mennyit ér. Kemény évek következtek, de kitartó munkája eredményeképpen elérte, hogy négy évre Dél-Amerikába küldte a cég. Új hazájában szakmai elismerést szerzett, és amikor a magyarországi erőművásárlásról döntöttek, természetes volt, hogy ő képviseli a belga befektetőt.
Tizenkét évet töltött Százhalombattán, ő vezényelte le a privatizációt, irányította a stratégiát. Ne volt könnyű dolga, hiszen az erőmű dolgozóit kettős sokk érte: az állami cég magáncég lett, ráadásul külföldi tulajdonossal. Az új vezetőnek olyan lépéseket kellett megtennie, amelyek szorongást keltettek a dolgozóknak, de az idő igazolta ezeknek a lépéseknek a helyességét: mára a Dunamenti stabilan működő, bővítés előtt álló erőmű.
Bizonytalanságok természetesen vannak, hiszen az MVM felbontotta az áramvásárlási szerződést, amely Kuhl Tibor számára meglepetés volt. Nem értette – és ma sem érti – miért éppen most, miért éppen így történt ez, és az is rejtély számára, miért csak a DE Zrt-re vonatkozik. Mint mondja, a Dunamenti fontos erőmű az országos rendszerben – a villamos energia termék is, szolgáltatás is, éppen ezért nagyon fontos a stabilitása, amelyet nagymértékben ez a cég biztosít. A vezérigazgató elképzelhetetlennek tartja, hogy januártól nem köt velük szerződést az MVM. Igény van az energiára, fogyasztók vannak, aggodalmai tehát nincsenek, mert a Dunamenti által termelt villanyáramot valaki egészen biztosan megveszi.
Szeptember elsejétől átadja a stafétabotot, tanácsadóként dolgozik tovább. Ez saját elhatározása, mert – mint mondja – új korszak kezdődik az erőmű életében. Új piacépítkezés indul, ezért úgy látta helyesnek, ha most távozik. Izgalmas, értékes évtizednek tartja azt az időszakot, amelyet itt töltött. Úgy hagyja itt a posztot, hogy az erőmű a következő G3-as és G4-es bővítéshez szükséges minden engedéllyel, tervvel, jóváhagyással rendelkezik. Akár azonnal indulhat a projekt, amely ráadásul – kezdeményezésének köszönhetően – az eredetileg tervezettnél jóval olcsóbb lesz, ugyanis párhuzamosan valósítják meg a két beruházást. Folytatódik a régi blokkok bontása is, nemrég kötötték meg az azbesztmentesítésre a szerződést. 2010-re elkészülnek az új egységek, ez is biztosítja majd, hogy a Dunamenti további fejlődése töretlen legyen.
Kuhl Tibor másodszor megy el Magyarországról. Jelenleg Svájcban él, de ez nem jelent számára végleges kötöttséget. Azt tartja, a mai kor nagy lehetőségeket kínál az emberek számára, valójában már nincsenek határok, mindenütt otthon kell lenni a világon, nyitott szemmel járni, új ismereteket szerezni.
Még idő kell ahhoz – mondja -, hogy elkészítse az itt töltött időszak mérlegét. Biztosan voltak benne kevésbé sikeres pillanatok, ugyanakkor nagy sikerek is, és bízik benne, hogy ezt azok is így érzik, akikkel együtt dolgozott. A Dunamenti jó úton halad, az elköszönő vezérigazgató azt kívánja, hogy folytatódjon ez a folyamat.