Nagykorúságát ünnepelte a FIDESZ százhalombattai alapszervezete május 31-én. A battai csoport hivatalosan 1990 nyarán alakult meg Fazekas Csaba elnökletével, tizenegy taggal. A születésnapi rendezvényt az Ebatta Kultúrkocsma kertjében tartották, ahol az egykori és jelenlegi tagok bográcsozás mellett emlékeztek az eltelt időszakra.
Az alapítók közül ma már csak ketten politizálnak: Papp Miklós, aki 2005 és 2006 között vetette a szervezetet, jelenleg megyei képviselő és Pátkai Zsolt, aki 2007 januárja óta tölti be az elnöki tisztséget. Tornai Tibor 1993-tól 2005 végéig látta el az elnöki feladatot. A múltról, jelenről és jövőről Pátkai Zsolttal beszélgettünk.
- Miért gondolta úgy annak idején, hogy részt akar venni a politikai életben?
- Amikor a nyolcvanas évek végén kinyílt a világ, és láttam, hogyan működnek az igazi demokráciák, érlelődött bennem a gondolat, hogy sok mindent meg kell változtatni idehaza is. Helyettünk senki sem oldja meg a problémákat. Ha változást akarunk, magunknak kell tenni érte, a saját sorsunkért mi vagyunk a felelősek.
- Miben különbözött a FIDESZ és az SZDSZ akkoriban, hiszen mindkettő liberális párt volt?
- A FIDESZ-t a szabaddemokraták ifjúsági tagozatának tartották, de ez sohasem volt így, mert az SZDSZ kozmopolita jellegű szerveződés magyar sajátossággal, a FIDESZ-ben pedig mindig is jelen volt a konzervativizmus. Ezt ismerte fel Antall József, amikor szellemi hagyatékát Orbán Viktorra bízta. A későbbiek során aztán egyértelműen a nemzeti konzervativizmus lett a meghatározó ideológiai irányvonal.
- Melyek voltak az eltelt 18 év legfontosabb eseményei?
- Már az első szabad választáson indultunk - igaz, az SZDSZ-szel közösen -, és három tagunk került a képviselő-testületbe. Biri György, Fazekas Csaba, aki az ifjúsági és sport bizottság elnöke lett és Pap Miklós, aki a lakásügyi bizottságot vezette.
A következő négy évet a szocialisták előretörése jellemezte a helyi közéletben is. Tornai Tibor lett az elnök, akit ’98-ban alpolgármesterré választottak.
2002 és 2006 között két képviselőt adtunk, Bernáth Tibor és Tornai Tibor személyében, aki az oktatási bizottság elnöke volt egészen addig, amíg a szocialisták a külső bizottsági tagokkal együtt leváltották, és a saját embereiket ültették a megüresedett pozíciókba.
2006-tól négyen képviseljük a Fidesz szavazóit az önkormányzatban: Szabó Zoltán, az oktatási bizottság elnöke, Miskei István, Nagy Balázs és én, mint a pénzügyi bizottság elnöke. Mára meghatározó erőt képviselünk a városban az MSZP mellett, komoly felelősség és megtiszteltetés a helyi szervezetet vezetni.
- Hogyan tovább?
- Megírtunk egy programot 2006-ban, és igyekszünk megvalósítani az önkormányzati munkában. Nyáron ennek jegyében kezdjük meg a felkészülést a következő választásra, amit meg szeretnénk nyerni. Úgy gondolom, az elmúlt tizennyolc év bebizonyította, hogy megértünk erre a feladatra, és ha a választók bizalmából vezető pozícióba jutunk, meg tudunk felelni az elvárásoknak. Bízom abban, hogy sikeres polgármester-jelöltet tudunk állítani, aki mögött nagy társadalmi támogatottságú és komoly szellemi tőkével rendelkező csapat áll, amelyikkel sikeresen tudjuk irányítani a várost. Ha mégsem így lesz, reményeink szerint akkor is domináns szerepet tudunk vállalni a közéletben. Nagyon büszke vagyok az eddig elért eredményekre, mert ezeket kizárólag a magunk erejéből értük el. Mi ugyanis nem örököltünk sem társadalmi sem gazdasági bázist, ellentétben a MSZP-vel, amelyik a kommunista párt utódszervezete.