Megkezdődött az úgynevezett potyautasok felderítése. Az Apeh saját adatbázisát egybeveti a társadalombiztosítási és önkormányzati nyilvántartásokkal, hogy kiszűrjék, kik nem fizetnek társadalombiztosítási hozzájárulást. Erre a biztosítási elv érvényesítése miatt van szükség, azaz annak érdekében, hogy aki a szolgáltatásokat igénybe veszi, fizessen érte, vagy – amennyiben ő maga képtelen erre – valaki fizessen helyette a biztosítási alapoknak.
A társadalombiztosítás a szolidaritás elvén működik, ami annyi jelent, hogy lehetőségeinek arányában mindenki hozzájárul a működtetéséhez, ennek fejében megkapja azt az ellátást, amire szüksége van. Azt, hogy ki minősül potyautasnak, az 1997. évi 80-as törvény 16. paragrafusa taglalja, a lényege, hogy mindenkinek hozzá kell járulnia a működtetéshez, akik pedig mentesülnek ez alól, azok helyett a központi költségvetés vállalja át ezt a terhet.
Ha valaki nem tartozik a kedvezményezettek közé és nem is biztosított, kezdeményeznie kell önnön biztosítását. Ennek érdekében bármely Apeh ügyfélszolgálaton bejelentkezhet a 08T1011-es számú nyomtatványon, amelynek benyújtása után az Apeh határozatban értesíti a további teendőkről. A nagykorú eltartottaknak és az alkalmi munkavállalóknak a minimálbér 9 százalékát kell havi hozzájárulásként fizetniük, ha pedig a családban az egy főre jutó jövedelem nem éri el a minimálbér összegét, havi 4350 forintos hozzájárulással szerezhetnek jogot az orvosi ellátás és az egészségügyi szolgáltatások igénybevételére.
A múlt évben még büntetlenül bejelentkezhettek, akik korábban nem fizettek, a moratórium letelte után azonban szigorodtak a szabályok. Akiket ezt követően derítenek fel, azoknak 2007. április 1-jéig visszamenőleg is ki kell fizetniük a hozzájárulást.
Jó tudni, hogy az orvosi ellátásra mindenki jogosult, azonban a beavatkozás költségeit utólag behajtják. Amennyiben a munkavállaló után a munkáltatója nem fizetett járulékot, a költségek a munkáltatót terhelik. Azt, hogy a munkáltató fizeti-e a dolgozó után a járulékot, mindenki saját maga is ellenőrizheti. Regisztrálnia kell az okmányirodában, majd a kormányzati ügyfélkapun keresztül hozzáférhet az adataihoz.