Bőséget nem, de jó kedvet kínálnak

  • img

Könnyű kiesni a munka világából, és nagyon nehéz visszakerülni oda. Ez még az erejük és képességeik teljében lévők esetében is igaz, a megváltozott munkaképességű ember számára pedig szinte elérhetetlen, hogy ismét munkába álljon. Ez a felismerés vezette Orbán Pétert és munkatársait, hogy 2000. január 3-án létrehozzák a Napra Forgó Közhasznú Társaságot, amely „szellemi gyermeke” az 1991-ben megalapított Szép Jelen Alapítványnak. Utóbbi a Fecskepalota program révén ismert, és 1994 óta évente mintegy ezernégyszáz sérült ember számára biztosít rehabilitációs üdülési lehetőséget.

A Napra Forgó Kht célja egy modellértékű, nonprofit gazdasági társaság működtetése, amely nyereségét kizárólag közcélokra használja fel, eszmei célja pedig az elesettek, rászorulók emberhez méltó módon történő támogatása. Mit jelent ez? Orbán Péter megfogalmazása szerint a megváltozott munkaképességű embert alkalmassá kell tenni arra, hogy ismét jó esélyekkel jelenjen meg a munkaerőpiacon.

Nemzeti ügy

- Minden ember számára fontos, hogy legyen egzisztenciája – mondja, és ehhez a legfontosabb, hogy munkához jusson. Ez nemzeti ügy is, hiszen a társadalomnak gondoskodnia kell az elesettekről, és ha ez a gondoskodás fogódzót tud adni azok számára, akik változtatni szeretnének a helyzetükön, az mindenki számára hasznos.

- Milyen segítséget kérnek és kapnak az érdeklődők?
- Az a jellemző, hogy a hozzánk forduló ügyfelek azonnal munkát szeretnének kapni. Ez azonban nem ennyire egyszerű. A megváltozott munkaképességű emberek többsége sokszorosan hátrányos helyzetű, tartósan munkanélküli, az esélyeit még betegsége is csökkenti. Mindenekelőtt tanácsadáson kell részt venniük, ahol kiderítjük, melyek azok a tényezők, amelyek nehezítik munkába állásukat, és lehetőséget teremtünk arra, hogy munkakörülmények között szerezzenek tapasztalatokat megmaradt képességeikről és alkalmasságukról.

Mindez elsősorban azt a célt szolgálja, hogy tisztában legyenek önmagukkal: mit tudnak nyújtani, és mit várhatnak el a leendő munkaadótól. Önsegítő jellegű mentálhigiénés csoportban tudják feldolgozni saját helyzetüket, betegségüket, ebben számíthatnak egymásra, a közösségre. Így válhatnak munkanélküli, betegségtudattól terhelt emberekből munkatárssá.

A számok tükrében

Az ügyvezető szerint hibát követ el, aki látványos sikereket vár. Ez a munka kitartást igényel, időbe telik, míg a haszna megjelenik, de az eredmények tartósak.
- Az Iroda egy év alatt ezerkétszázhetvenhét alkalommal adott információt és tanácsadást. Összesen kétszáznégy embert vontunk be a felkészítő folyamatba, amelynek során mindegyikükkel több alkalommal találkoztunk. Közülük ötvenegyen elhelyezkedtek, azóta is dolgoznak, tehát meg is tudják tartani a munkájukat.

- Milyen forrásból finanszírozzák a programot?
- Tavaly az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány pályázatán nyertünk, ez tette lehetővé a múlt évi működést. Sajnos, az idén már nem hirdettek ilyen jellegű pályázatot, és fedezet hiányában le is kell állítanunk néhány programot. Mivel kistérségi szerepet látunk el, az érintett önkormányzatokhoz fordultunk segítségért. Kértük, hogy támogassanak, de sajnos, sikertelenül. Kár, mert az elmúlt egy év alatt összeállt az a szakembergárda, amelyik – ha továbbra is együtt dolgozhatna – egyre szebb eredményeket tudna elérni. Júniustól elindul egy újabb programunk egy uniós pályázatnak köszönhetően, az informatikai vállalkozások szövetsége lesz a fő partnerünk. Harmincöt megváltozott munkaképességű ember számára biztosit majd ez lehetőséget, közülük huszan negyvenöt év felettiek, de lesznek a csoportban diplomások és hat siket ember is. A cél, hogy a Napra Forgó Kht kockázatára ismerhesse meg a munkaadó az embereket. Miután ez megtörtént, igényelheti, hogy végleg dolgozzanak nála. Ezek a pályázatok azért nagyon hasznosak, mert alkalmasak rá, hogy bebizonyosodjon: a megváltozott munkaképességű emberek is képesek visszaállni a munka világába.

Ha nem is egyedülálló a Napra Forgó Kht tevékenysége, de ritkaságnak számít. Magyarországon összesen hat szervezet létezik, amelyik azon dolgozik, hogy a megváltozott munkaképességű embereknek segítsen az elsődleges munkaerőpiacra visszajutni. Talán több figyelmet érdemelne a Napra Forgó Kht munkája. Több érdeklődést a kistérség önkormányzataitól, erkölcsi és anyagi segítséget, hogy a nehéz átmeneti időszakokban is működhessen, amikor éppen hiányoznak a pályázati források. Amit tesznek, az mindannyiunk hasznát szolgálja.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák