Közös projektet indít a MOL és PetroHungaria

A MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. és a PetroHungaria Kft. Közös Üzemeltetési Megállapodást (JOA) írt alá a Bajcsa gázmező művelésének fejlesztésére, a gáztermelés növelésére. Az együttműködés célja, hogy a mező néhány meglévő kútjából elérjék és kitermeljék a tároló még érintetlen gázkészleteit – tájékoztatott a MOL sajtóirodája.

Az elmúlt hónapok során a partnerek Bajcsa mezőre vonatkozóan kidolgozták azt a geológiai és művelési koncepciót, amelyre alapozva közösen fogják megtervezni és elvégezni a „kút-kivízszintezéseket” a már meglévő, de nem üzemelő kutakon. Az első két kút kivízszintezési munkálatai várhatóan ez év végén kezdődnek meg. Meglévő, már termelésbe állított mezőről lévén szó, a várt, mintegy napi 80 ezer köbméteres termelésnövekedés azonnal értékesíthető lesz beruházások elvégzése nélkül.

Bajcsa mező 6 kilométerre délre helyezkedik el Nagykanizsától. A mezőben a termelés eredetileg 1961-ben kezdődött mintegy 20 gázkút üzemeltetésével. A tároló hét telepből áll, a melyek közül kettőben tárolják csaknem a teljes készletet. A Bajcsa mezőből összesen kitermelt gázmennyiség eléri a 470 millió köbmétert. Az erre alkalmas kutak kivízszintezésétől a gáztermelés jelentős növekedését várják a megcélzott telepek eddig még érintetlen, vagy közel érintetlen részeiből.
A MOL számára nem igényel finanszírozást a projekt, és a jelenlegi volumennek megfelelő termelés továbbra is a társaságot illeti meg. A termelés növekedéséből származó többlet-gázmennyiséget viszont megosztja partnerével. A mező üzemeltetője a tervezett projekt végrehajtását követően is a MOL marad.

A PetroHungaria Kft-ben 90 százalékban a londoni székhelyű Ascent Resources Plc. a tulajdonos. Az Ascent jelenleg 6 országban 20 olaj- és gázprojektből álló portfolióval rendelkezik. Magyarországon kívül Olaszországban, Svájcban, Spanyolországban, Szlovéniában és Hollandiában végeznek szénhidrogén-kutatást, vagy rendelkeznek termelő területtel.
A MOL bízik benne, hogy a Bajcsa projekt újabb bizonyítéka lesz annak, hogy a nemzetközi szénhidrogén kutatás-termelési tevékenységét hagyományosan jellemző partneri együttműködés előnyei (a geológiai és egyéb kockázatok megosztása, a partnercégek szakmai tapasztalatainak bevonása) a társaság hazai tevékenysége során is eredményesen aknázhatók ki.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák