A lakosságot nem fogja érinteni, a gazdaságnak viszont komoly károkat okozhat a villamosenergia-ipar február elejére tervezett munkabeszüntetése. A Dunamenti Erőmű Rt Dolgozók Szakszervezete nem akar gazdasági hátrányt okozni a részvénytársaságnak, de az egész ágazatot érintő megmozdulásból nem maradhatnak ki – mondta el lapunknak Babják Béla szakszervezeti vezető.
Egyelőre nem tudják, gyakorlatilag hogyan vesznek részt az áramtermelés korlátozásában. Mivel a Dunamentinek kiemelt szerepe van a hazai áramellátás szabályozásában, ezt mindenképpen el kell látniuk. A sztrájk módjáról és mértékéről az ágazati szintű egyeztetéseken és helyi szinten az erőmű vezetésével is megegyezésre kell jutniuk.
Az ágazati tiltakozást az váltotta ki, hogy tavaly 42%-kal emelte meg a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium a kedvezményes alkalmazotti tarifát, annak ellenére, hogy a munkaügyi miniszter által is elismert és minden cégre kiterjesztett ágazati kollektív szerződés értelmében azt évente csak a lakossági tarifaemelkedés mértékével lehet növelni. Tavaly augusztusban közös sztrájkbizottságot hozott létre a három ágazati szakszervezet, és tárgyalásokat kezdett a kormánnyal, aminek eredményeként lassan, de körvonalazódott a megállapodás. E szerint részben a jövőben is megmaradhatott volna a tarifakedvezmény, az iparág dolgozói és nyugdíjasai a lakossági ár 37 százalékáért kaphatták volna a villamos energiát. A szakszervezetek arra számítottak, hogy az aláírás előtti utolsó tárgyalásra január 15-én kerül sor, és megdöbbentette őket, amikor ez előtt egy nappal Kóka János gazdasági miniszter televíziós nyilatkozatban jelentette be, hogy az alkalmazotti kedvezményt igazságtalannak tartja.
Gál Rezső, a közös sztrájkbizottság vezetője sajtóközleményében hangsúlyozta: a kedvezményes tarifa több mint 100 éves hagyomány az ágazatban. Hasonló kedvezményeik vannak a légi, a vasúti és a közúti közlekedés dolgozóinak is. Véleménye szerint az említett nyilatkozattal Kóka János nekik is „üzent.”
A munkabeszüntetést február 6-án kétórás figyelmeztető sztrájkkal kezdenék műszakkezdettől, majd ezt követné február 8-án ugyancsak műszakkezdettől a nyolcórás, illetve február 12-től a folyamatos sztrájk, ha addig nem sikerül megegyezni a kormányzat képviselőivel a kedvezmény fenntartásáról.
Az elégséges szolgáltatásról szóló szabályok szerint háromórás rotációban a 18 csoportra osztott ipari fogyasztóknál lehet kikapcsolásra számítani az erőművi termelések csökkenésével arányosan.
A sztrájkot a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, a Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, valamint a Liga Villamos- és Hőenergia-ipari Szövetsége hirdette meg.