Két előadással ünnepelte négy évtizedes fennállását a Szigetvári József által életre hívott Forrás Néptáncegyüttes Független Színház, március 8-9-én. Az első, "Úton" című műsorban az alapítóktól kezdve a mostani aktív táncosokig a különböző időszakok csapatai kaptak szerepet, a második, "Útfélen" részben pedig a jelenlegi társulat mutatta be az "Útravalók" című nagyszabású, új színpadi produkciót.
Az ünnepségen részt vett többek között Vezér Mihály polgármester, Török Sándor alpolgármester, a Képviselő-testület tagjai, Bóna Zoltán országgyűlési képviselő, a társulatot működtető Magyarok Öröksége Alapítvány elnöke, Kardosné Gyurkó Katalin a kulturális tárca államtitkára. Megjelent továbbá Schäffer Árpád társalapító, Nádasy István korábbi alapítványi elnök, Takács Péter a Barátság Művelődési Központ egykori igazgatója, aki annak idején befogadta a táncegyüttest az intézménybe. A vendégek között köszöntötték Kakukk Pált, a Forrás egykori táncpedagógusát, alapítványi kuratóriumi tagot és Dobos Ágnes kuratóriumi tagot.
Ahogy a konferálásban elhangzott: "Egy lelkes fiatalember egymagában nekivágott az útnak – Érden 1984-ben (a szerk.) –, és végül nagyon sokan követték. Egyre többen lettek, 1985-ben megérkeztek Százhalombattára, ahol azóta is él az együttes. A kicsi Forrás eljutott a szent, nagy óceánig. A Forrás ma Magyarország vezető néptáncegyüttese, amely egyedüliként lett független színház az amatőr néptáncegyüttesek között."
Vezér Mihály felidézte a kezdetekhez fűződő személyes emlékeit, megjegyezve, hogy a 40 év nem csak az együttes, hanem az ő életében is jelentős mérföldkő, ugyanis feleségével négy évtizedes házassági évfordulójukat ünneplik idén.
Az Érdről indult társulat kapocsként köti össze a szomszédos várost és Százhalombattát. Hálás szívvel gondol arra, hogy a periférián szolgálhatta az alakulást még a BMK gazdasági vezetőjeként, később pedig polgármesterként az együttes előrelépését, felemelkedését.
Felvetődött annak idején, hogyan gyökerezhet meg a népi művészet egy iparvárosban. A recept a következő: "végy egy Szigetvári Józsefet, tegyél mellé 20 elkötelezett, lelkes fiatalt, tegyél tetőt a fejük fölé, színpadot a lábuk alá, vegyél nekik ruhát, hogy gyönyörűen nézzenek ki, és még autentikusabbak legyenek az előadásaik. Némi készpénzt is tegyél a zsebükbe, hogy misszióként elvigyék a világba a magyar népművészeti értékeket." Fontos "hozzávaló" az is, hogy hagyni kell szabadon kibontakoztatni és áradni a tiszta forrásból táplálkozó művészetet. A siker szigorú csapatmunkát követel, amit nagyon komoly segítő munkatársi háttér is támogat – tette hozzá a polgármester.
A világ is ellátogatott Százhalombattára, azáltal, hogy elindult a Summerfest 1994-ben még az I-es iskolában. Meglepő gondolatnak tűnt Szigetvári József részéről a mára már nemzetközi hírű folklórfesztivál megszervezése, de az ügy mellé állt, megteremtve a feltételeket – emlékezett Vezér Mihály.
A Forrás tagjai életvitelükkel példát mutatnak a társadalom számára, a hivatásukban elért eredményességükben is döntő fontosságú a táncos években gyakorolt csapatmunka és kitartás.
A városvezető Szigetvári József mellett kiemelte Takács Péter szerepét az együttes életében, aki a művelődési központ igazgatójaként befogadta a táncosokat az intézménybe. Hasonlóan fontos volt Tüske László egykori önkormányzati képviselő, szakbizottsági elnök támogatása, továbbá köszönet illeti Szekeres József egykori tanácselnököt, hogy Százhalombattán otthonra lelhetett az együttes.
Vezér Mihály a sajtónak örömmel szólt arról is, hogy két unokája, Letícia és Dominik csaknem egy éve táncolnak a Forrásban, nagyon szeretik a közösséget és a színpadi szereplést.
Kardosné Gyurkó Katalin Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter gondolatait tolmácsolta, miszerint a jubileum a kitartásról, az álmok valóra válásáról és a közösség erejéről szól. A többi között elmondta, hogy a Forrás az érdi Vörösmarty gimnáziumi szakkörből országosan és nemzetközi szinten is kimagasló művészeti intézménnyé nőtte ki magát. "Igazi példaértékű történet, amely az elhivatottság, a szenvedély és az önzetlen munka eredménye." Rendkívüli teljesítmény volt, hogy a fél éves együttes megnyerte az Országos Diáknapok néptánc kategóriáját, ami előre vetítette a jövőt. Minden szempontból példamutató, hogy a Summerfestet is szervező együttes 1998 óta folyamatosan kiváló minősítést ért el, illetve számos díjat nyert.
"Különös belegondolni, hogy egy-két tánclépésben, mozdulatban ott lehet az ősök öröme, bánata, egy-egy gesztusa. S ezt a mai fiatalok ismerik, előadják és átadják, és így lesz közös örökségünk."
A jubileum emlékezés és tiszteletadás mindazoknak, akik hozzájárultak a fantasztikus együttes létrejöttéhez, sokat tesznek azért, hogy – a virtuális világból kiszakadva – a tánc nyelvén szóljanak fiatalokhoz és idősekhez – hangzott el a beszédben.
Az államtitkár asszony közösségi oldalán is megemlékezett az ünnepségről:
"40 sikeres táncos év! 40 évnyi öröm és fáradságos munka, kitartás, és elkötelezettség, mind a közösség, mind a város, és a szülők részéről. Volt, amikor egyszerre három gyermekünk néptáncolt, és bár a több óra vasalás emléke mulandó, amit kaptak örökre velük marad: embert, jellemet formáló tudás, a hagyomány tisztelete és a zene szeretete. Mindez öröklődik nemzedékről nemzedékre. Isten éltesse a magyar kultúrát, Isten éltesse a Forrás Néptáncegyüttest!"
Bóna Zoltán külön köszöntötte az együttest. Úgy fogalmazott, hogy "haza jött" Százhalombattára, ahol mindig lehet valaminek örülni, hálát adni és emlékezni a múlt eseményeire, illetve bizakodóan tekinteni a jövőbe. Magáért beszél az, amit elért a 40 éves Forrás Együttes, ezért fontosnak érezte, hogy családjával együtt vegyen, részt a jubileumi ünnepen.
Szigetvári József együttes és művészeti vezető a nagyszabású ünnepi műsorról nyilatkozva elmondta, hogy néptánctörténeti rekordnak számít két darab bemutatása egymás után, főként, hogy az egyik új produkció. Nem revü előadást állított össze, inkább arra törekedett, hogy az egykori, illetve a jelenlegi kisebb és idősebb tagok is úgy élhessék meg ünnep perceit, hogy a generációk kölcsönösen szembesülhetnek a múlt és a jelen művészetével.
Szólt arról is, hogy véleménye szerint nem pusztán a véletlen műve, hogy Százhalombattára jött az együttes, és az sem, hogy valami másnak is történnie kellett az iparvárosban a kőolajfinomítás és a villamosáram termelésen kívül. Hasonlóképpen íródhatott meg az együttes tagjainak találkozása, a Takács Péter vezette BMK-s befogadás, illetve minden más körülmény alakulása.
Szigetvári Józseffel hosszabb beszélgetés készült tavaly az elmúlt 40 évről, amely itt olvasható: http://www.hirtukor.hu/index_bel.php?ssz=36968 (Fotó: Gartai Nóra Photography)