728 x 90 - Hirdessen itt!

Posztolás helyett bejelentés - Aktívabb lakossági együttműködést kér a rendőrség

  • img
  • img
  • img
  • img

Az elkövetők mielőbbi elfogása érdekében fontos, hogy a bűncselekmények áldozatai, vagy szemtanúi haladéktalanul értesítsék a rendőrséget a 112-es segélyhívón, a csupán közösségi médiában történő közzététel helyett – hangzott el a november 27-i, a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban megtartott közbiztonsági lakossági fórumon.

A Szabó Gábor óvárosi képviselő, tanácsnok által szervezett eseményen részt vett Török Sándor alpolgármester, Szalai Attila képviselő, szakbizottsági elnök, a polgárőrség elnöke, Szél Pál képviselő, a Szamuráj 07 Kft. vezetője, Lagojda Sándor, októbertől megbízott rendőrösparancsnok és Kövics Gábor óvárosi körzeti megbízott.


Szabó Gábor elmondta, hogy eredetileg az új battai őrsparancsnok bemutatására szervezte az eseményt, azonban az időközben történt, a lakosságot foglalkoztató rendőrségi esetek kapcsán szerettek volna teret adni mindenkinek, akinek közbiztonsággal kapcsolatos kérdése, javaslata van.  A képviselő tapasztalata szerint – bár van, aki vitatja – látható a rendőri jelenlét a városban.

A sajtónak sajnálatát fejezte ki, hogy bár sok felületen meghirdette a fórumot, mégis kevesen éltek a lehetőséggel, hogy felvessék a problémákat, közösen keresve azokra megoldást.


Lagojda Sándor őrsparancsnok kiemelte, hogy még szorosabb együttműködésre törekszik a polgárőrséggel, ami napi szintű közös szolgálatokban is megnyilvánul, jelentősen növelve a lakosság biztonságérzetét. Egyeztetett a városvezetéssel, hogy milyen területeken fokozzák a járőrözést; a hatékony szolgálat érdekében – csakúgy, mint eddig – továbbra is támogatást nyújt az Önkormányzat.

Hangsúlyozta, hogy minden, a 112-es hívóra érkező sürgős esetben a rendőrség azonnal járőrt küld a helyszínre, a nem sürgős ügyekben pedig akár az illetékes kapitányságnak email-t is lehet küldeni, Érd esetében az erdrk@pest.police.hu címre. Tehát, ha valaminek nyoma van a bejelentés okán, akkor biztos, hogy lesz intézkedés. Felhívta a figyelmet, hogy bármely ügyben nagyon sokat számít a gyors cselekvés, mert minél előbb megtörténik a bejelentés, annál rövidebb időn belül tud reagálni a rendőrség, mérlegelve, hogy milyen típusú és illetékességi intézkedés szükséges.

Az őrs feladata elsősorban a közbiztonság fenntartása, egyéb ügyek – például különböző engedélyek kiadása – a kapitánysághoz tartoznak. Mindenkit fogadnak, aki megkeresi az őrsöt, minden esetben intézkednek, vagy megadják a szükséges tájékoztatást a további lépéssel kapcsolatban.

Sokan ismerik Kövics Gábor óvárosi körzeti megbízottat, akár hozzá, vagy kollégáihoz, de a képviselőkhöz is bizalommal lehet fordulni a problémákkal, mert tőlük is értesül a történésekről. Önmagában a közösségi média használata nem megoldás az időveszteség miatt, illetve torzulhat az információ – tette hozzá Lagojda Sándor.


Kövics Gábor körzeti megbízott 1999 és 2015 között már teljesített szolgálatot Százhalombattán, majd kilenc évet Tárnokon töltött, ezt követően visszatért Battára idén nyáron. Megerősítette, hogy mindenben igyekszik segíteni a városlakókat.


Szalai Attila elmondta, hogy a lakosok, kellő tájékozódás helyett sokszor csak felszínes információkat osztanak meg egymással. Emlékeztetett, hogy a vasútállomás felügyelete elsődlegesen a MÁV feladata, mert veszélyes, zárt, saját üzemi területről van szó. Példaként említette, hogy még a szemétszedéshez is engedélyt kellett kérniük; ennek megszerzése egyébként két hétig tartott. Hiába jelenik meg akár a polgárőrség, a törvény szerint egyébként sem intézkedhet, sőt, bírósági eljárást vonna maga után.

Szólt arról is, hogy az utóbbi időben 25, vasúttal kapcsolatos bűnesetről posztoltak különböző személyek a közösségi oldalon, amiből öt cselekmény az utazás során, a szerelvényen történt. Húsz ügy a vasútállomást érintette, de ezekből csak egyetlen esetben értesítették a rendőrséget a 112-es segélyhívón; ennek meg is lett az eredménye, ugyanis elfogták az elkövetőt.

Lagojda Sándor az eset kapcsán elmondta, itt is bebizonyosodott, hogy rendkívül sokat számít a gyors bejelentés, ugyanis a hívás nyomán hamar kiértek a rendőrök az állomásra, és elfogták az időközben a vonatra felszállt elkövetőket. Hozzátette, hogy a létszámot tekintve a battai őrs sokkal jobb helyzetben van, mint a környező települések, teljes lesz az állomány jövőre. Fontos az is, hogy az Önkormányzat anyagi támogatásnak köszönhetően, túlórás járőrözést tudnak szervezni.

Szalai Attila kitért arra is, hogy – bár a szemükre vetették – azért nem ellenőrizheti a polgárőrség a nagyáruházak parkolóját, mert az magántulajdonnak számít.

Megdöbbentő példát említett a tehetetlenségre; egy idős hölgy húsz percet feküdt az utcán miután elesett; többen voltak körülötte, de ahelyett, hogy értesítették volna a mentőket, rendőröket, őt hívták, hogy tegyen valamit, így a helyszínre érve végül a képviselő tett bejelentést.

A hatékony fellépéshez, a rendőrség és a polgárőrség mellett, szükség van az állampolgárok közreműködésére is – hangsúlyozta.

A polgárőrség jelenleg 12 fővel segíti a rendőrségi járőrözést, amihez elvárás a megfelelő fizikai, és mentális állapot, hogy megfelelően tudjanak reagálni a kiszámíthatatlan eseményekre is – mondta Szalai Attila. Hozzátette, várnak új tagokat a szervezetbe, amely főleg fiatalokkal gyarapodott az utóbbi időben.


Török Sándor kiemelte, hogy az őrsparancsnok, tősgyökeres százhalombattaiként jól ismeri a várost, nagy előnyt jelent hely- és emberismerete, illetve a felé irányuló bizalom.

Hangsúlyozta, hogy a közösségi felületen való posztolás nem megoldás, sőt, káros, mert bejelentés helyett egymást hergelik az olvasók, ami nem visz közelebb a megoldáshoz, mint ahogyan az önbíráskodás sem. Hatékony rendőri intézkedés csak bejelentés nyomán várható el.

Szólt arról, hogy nagyon jó a kapcsolat a város és a rendőrség között, amelynek munkáját folyamatosan segíti az Önkormányzat. Támogatják, hogy plusz szolgálatot láthasson el a szabadnapos rendőr, illetve újabb, a rendőrség tulajdonába kerülő gépjármű beszerzéséről döntött a Képviselő-testület, valamint több kolléga szolgálati lakást is igénybe vehet. Véleménye szerint is megfelelő a rendőrségi jelenlét, ami nyomán – bár országosan növekvő –, helyben alacsony a bűncselekmények száma. A biztonságot erősíti az is, hogy közel 60 térfigyelő kamera található a városban, azonban ezek nem monitorozhatnak magánterületet.


Szél Pál –, aki maga is polgárőr – közrendi szakbizottsági tagként jól tájékozott a közbiztonságot érintő kérdésekben. Biztonsági cégvezetőként arra hívta fel a figyelmet, hogy kollégái csak az adott objektumok, ingatlanok védelmét láthatják el, nem intézkedhetnek közterületen. Nem elég ezért, ha csak őket riasztják akár a pánikgomb megnyomásával, nagyon fontos a rendőrség értesítése.

Példaként említette, hogy egy időben sok lopás volt a vasútállomáshoz közeli üzletházban, ami során vonattal menekültek el az elkövetők –, így hiába ért gyorsan a helyszínre a cég –, azonban amikor a rendőrséghez is érkezett riasztás, a hatósság "üldözőbe véve" elfogta tolvajokat.


A jelenlévő városlakók felvetették, hogy – különösen a finomítói karbantartás idején – sok a hangoskodó, kötekedő vendégmunkás. Török Sándor elmondta, hogy a külföldi munkavállalók nem okoznak gondot, ez inkább a magyar beérkező dolgozókra jellemző. A helyzet rendeződhet a jövőben, ugyanis megszűnik a főtérhez közeli munkásszálló, miután a MOL külön épületeket alakít ki erre a célra. Lagojda Sándor szerint addig is javulhat a helyzet azzal, ha a cég összekötő személyeket jelöl ki a dolgozók közül, akik probléma esetén elérhetők, és együttműködnek a rendőrséggel.


Többen kifogásolták a gyakori gyorshajtást; elhangzott, hogy erre, ahol mód van, megoldás lehet a több helyen már bevált forgalomlassító eszközök telepítése, illetve a gyakoribb sebességmérés. Négy darab fix mérőboxot is kihelyez az Önkormányzat városszerte a közeljövőben, a tapasztalatok alapján pedig bővülhet is ezek száma. Hasznos lehet jól látható, a sebesség betartását megköszönő, színes nagyméretű táblák kihelyezése a 30-as övezetekben.

Elhangzott, hogy sok gondot okoz a szabálytalan parkolás, egyaránt akadályozva az autós, gyalogos és biciklis közlekedést; ezt fokozottan figyeli a hatóság, arányosan alkalmazva a figyelmeztetést és a szankcionálást – mondta el az őrsparancsnok.


Lukács Bernadett képviselő arról tájékoztatott, hogy rendszeres a motoros száguldozás Dunafüred egyes utcáin nyaranta. Lagojda Sándor ígéretet tett a gyakoribb ellenőrzésre, azt kérve, hogy minél több információt – ruha, motortípus, teljes rendszám, vagy töredék – jelentsenek be a 112-es számon.


A körzeti megbízottak elérhetőségei: Óváros – Kövics Gábor r. törzszászlós 06-70-492-0749, Dunafüred – Nagy Ádám r. törzsőrmester 06-20-961-9870, Lakótelep – Majoros Marcell r. főtörzsőrmester 06-70-638-1672.


Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás