Ünnepélyes keretek között adták át a "Matrica" Múzeum által működtetett Régészeti Park 4. sz. bronzkori új épületét október 16-án.
A korábbi szerkezet már annyira elhasználódott, hogy elkerülhetetlenné vált teljes felújítás, amely 38,5 millió forint önkormányzati forrásból valósult meg. A park központi épülete fontos szerepet tölt be, itt zajlanak a rendezvények, a gyermekfoglalkozások, a táborok és egyéb találkozók. A beruházás során teljesen megújult a faszerkezet, illetve vesszőfonatos oldal paneleket helyeztek el. Az őskori rekonstruált házba új bútorok is kerültek. Az épület teteje rendkívül masszív, 30 centiméter vastag, acél sodronyokkal megerősített új nádborítást kapott, amely nem ázik be, így jól levezeti a csapadékvizet.
Vezér Mihály polgármestet köszönetét fejezte ki a kivitelezőknek és minden közreműködőnek, aki segítette a felújítást. A sajtónak elmondta, hogy az intézmény a kezdetektől önkormányzati forrásból működik, önként vállalt feladatként. Emblematikus hely a Park, amely a "városban élő emberek eredeztetésének szakrális helye", ezért a több ezer évet reprezentáló ház állagmegőrzése sem lehet kétséges. A terület nagyon komoly európai régészeti lelőhely, amit becsben kell tartani. A város elkötelezett a történelmi értékek megőrzése iránt, amiben kiváló partnerek a nemzetközi hírű intézmény szakavatott munkatársai.
Sinka László alpolgármester szerint mindig rendkívüli élmény, ha valamilyen fejlesztés megvalósulhat, vagy valami meg lehet őrizni. Emlékeztetett, hogy Poroszlai Ildikónak és a városvezetésnek köszönhetően olyan csodálatos Park jöhetett létre a városban, amire talán sok tősgyökeres városlakó sem számíthatott.
A Park 1996-ban nyílt meg, szem előtt tartva, hogy a múlt több ezer éves értékei a jövő számára is fontosak. Bemutatja egyebek mellett a temetkezési kultúrát, ahonnan fakad a város nevében található "százas" szám, ami a halmok sokaságára utal.
Felidézte, hogy a bronzkori ház mindig fontos közösségi helyszín volt, nem csak a múzeum egyik ékköve, hanem a magyar kultúra szerves része. A Parkban különleges ereklyéket rejt magában az 1998-ban, Göncz Árpád, egykori köztársasági elnök jelenlétében felavatott 115. számú halomsír.
Sinka László idézett Radnóti Miklós "Nem tudhatom..." című, költeményéből, ami megható hitvallás a hazáról, a hazaszeretetről; hasonlóan sokat jelet a Park területe a településen felnőtt idősebb generáció számára, amely tevőlegesen is hozzájárult ezen kincs megvalósításához, megőrzéséhez.
Hála és köszönet illeti a Képviselő-testületet, hogy egyhangúlag támogatta a felújítást, illetve az önkénteseket: a Harmónia és az Erőmű Nyugdíjas Klubot, a Dunai Finomító Természetjáró Szakosztályát, a Sérültekért Alapítványt és a külsős munkatársakat, akik energiát nem kímélve, rengeteg tesznek azért, hogy mindig rendezett legyen a környezet. Sinka László Köszönetet mondott Buzay Józsefnek, Oláh Zoltán főépítésznek és Gyetvai Péter műszaki ellenőrnek is a beruházásra vonatkozó szakszerű tanácsaikért, illetve a battai kivitelező cégnek, amely kiváló munkát végzett. A beruházás sikeréhez szükséges volt a Műszaki Iroda precíz közreműködése is.
Sinka László végezetül arra kérte az városlakókat, hogy továbbra is segítsék önkéntes munkával a Park karbantartását.
T. Németh Gabriella a "Matrica" Múzeum igazgatója köszönetet mondott az Önkormányzatnak, hogy biztosította a beruházáshoz szükséges anyagi forrást, illetve köszönetét fejezte ki a felújításban résztvevőknek. Reményei szerint továbbra is sokan keresik fel a Parkot, a megújult épületben pedig számos élményteli programban lesz részük a látogatóknak.