A fenti címmel tartott – beszélgetés keretében – lebilincselő előadást Farkas Bertalan, nyugalmazott dandártábornok vadászpilóta, az első magyar űrhajós a BKK színháztermében május 29-én. Meglepetés vendégként St. Martin köszöntötte zenéjével az űrhajóst és a megjelenteket.
A népes közönség soraiban sok volt a fiatal érdeklődő, akik külön kérdéseikre is választ kaptak, de mód nyílt aláírás kérésre is.
A rendezvénynek különleges aktualitást adott, hogy Farkas Bertalan 44 évvel korábban, mostani battai látogatásával egy időben éppen az űrben tartózkodott, illetve, hogy a napokban jelentették be, hogy ismét magyar űrhajós mehet a világűrbe. Mint ismert, Farkas Bertalan 1980. május 26. és június 3. között a szovjet űrprogram keretében 8 napos űrrepülést hajtott végre fedélzeti mérnökként Valerij Kubaszov parancsnok társaságában.
Vezér Mihály polgármester jó barátként üdvözölte St. Martint és az űrhajóst, akik többször jártak már Százhalombattán. Legutóbb februárban Farkas Bertalan volt St. Martin koncertjén a meglepetés vendég. Örömét fejezte ki, hogy a két világhíresség ismét a város vendége, általuk megmutatkozhat a zene és a kozmosz összhangja.
A városvezető szerint Farkas Bertalan életpályájával azt üzeni, hogyha a tehetség mellé hit, kitartás, és szorgalom párosul, akkor hozzá hasonlóan – konkrét, vagy átvitt értelemben – mindenki elérheti a csillagokat. Egész életével példát mutat számunkra, amit "megsüvegel a magyar nemzet és a világ". Számos kitüntetés birtokosa, nem csak az ország tekint rá hősként, de ténylegesen megkapta a "Magyarország Hőse" elismerést. A mai napig tagja a Nemzetközi Űrhajós Szövetségnek, aktívan részt vesz annak munkájában, sőt a szervezet egyik vezetője, ami rendkívüli büszkeségre ad okot.
Az est háziasszonya Dobos Ágnes, a Polgármesteri Hivatal sajtómunkatársa volt, akit régi ismeretség fűz Farkas Bertalanhoz. Érdekesség, hogy egymáshoz nagyon közel születtek, Ágnes Nyírkarászon, Farkas Bertalan pedig Gyulaházán. Különös egybeesés, hogy Kapu Tibor, az újonnan kiválasztott első számú űrhajós is a térségben lévő Nyíregyháza szülöttje.
A rendkívül érdekfeszítő beszélgetés során –, amely alatt a háttérben filmrészleteket, képeket vetítettek – kiderült, hogy Farkas Bertalan gyerekkorában focistának vagy mérnöknek készült, a szolnoki Kilián György Repülőműszaki Főiskolán egy osztálytársa vette fel, hogy legyenek vadászpilóták.
Elvégezte a Szovjet Repülőműszaki Főiskolát is, majd Pápán szolgáló vadászrepülő-pilótaként jelentkezett az űrhajós kiképzésre. A jelölteket a már sokrétű szűrésen, kiképzésen átesett berepülő pilóták közül válogatták, végül Magyari Bélával utazhatott a szovjet Csillagvárosba, ahol két évig képezték őket a feladatra. Komoly családi beszélgetés és feszültség előzte meg az űrutazást, hiszen felesége és szülei is féltették az úttól.
A küldetés során összekapcsolódtak a Szaljut–6 űrállomással, ahol Leonyid Popov és Valerij Rjumin társaságában számos kísérletet hajtottak végre. Farkas Bertalan felidézte, hogy a visszatérés nem volt zökkenőmentes, ugyanis először nem indult be a főhajtómű, a földet érés során pedig óriási becsapódás érte őket.
Érdekesség, hogy eltartott egy kis ideig, amíg megszokta, hogy visszatérve már hat a gravitáció, és nem szabad csakúgy elengedni a poharat, mert összetörik.
Farkas Bertalan szerint a számos lenyűgöző élmény közül a legnagyobb az volt, amikor először látta Magyarországot a világűrből, illetve a napfelkeltét és a naplementét, továbbá a kozmikus éjszaka csillagképeit.
Beszélt arról is, hogy furcsa volt átélni a hirtelen jött népszerűséget is, de mindig igyekezett ezt a helyén kezelni.
A rendezvényen felidézték az űrutazás 33 évfordulója alkalmából, a "Martica" Múzeumban rendezett gazdag kiállítást is, amelyen St. Martin játszott pánsípon, miközben magyarázattal egybekötve bemutatták az űrben készített színpompás felvételeket.
Nagyon sok felé jár a világban most is, különleges feladat lesz számára a kiválasztott két magyar űrhajós, Kapu Tibor és Cserényi Gyula Egyesült Államokbeli felkészítése a jövőre tervezett űrutazásra. (Fotó: Tóth Erzsébet)