Gazdaság
Pest megye az ország harmadik legnagyobb területű megyéje, azonban népességét tekintve az első helyet foglalja el. 2006. január 1-én, Pest megye lakónépessége 1 millió 158 ezer fő volt, 14 ezerrel több, mint az előző év azonos időpontjában. A megye területén 186 település található, a városok száma 40. Az elmúlt időszak fejlesztéseinek köszönhetően az Országgyűlés 2005. novemberében megyei jogú várossá nyilvánította Érd várost, mely cím a 2006-os önkormányzati választás kitűzésének napjától illeti meg.
A megyében tapasztalható gazdasági élénkülés, a gazdasági szervezetek számának növekedése munkaerő-kereslet élénkülést eredményez. Pest megye gazdasági folyamatai 2006. első hat hónapjában az ország egészére jellemző tendenciák szerint alakultak, eltérés csak a változások mértékében mutatkozott.
- 2006. június végén 143 ezer gazdasági szervezetet tartottak nyilván, a regisztrált gazdasági szervezetek 95%-a vállalkozásként bejegyzett. A regisztrált vállalkozások száma 3,6%-kal nőtt az elmúlt 12 hónapban, amely a társas vállalkozások 6,5%-os, az egyéni vállalkozások 1,1%-os bővüléséből adódott.
- A Pest megyei székhelyű gazdasági szervezetek 2006.I. félévében 101 milliárd forintot fordítottak beruházásra, mely az ország összes beruházási ráfordításainak 8%-át jelenti.
- 2006. január-június időszakban, a legalább 5 főt foglalkoztató Pest megyei székhelyű vállalkozásokban, valamint költségvetési intézményekben átlagosan 239 ezren álltak alkalmazásban, 2,1%-kal többen, mint előző év azonos időszakában.
- A megyében foglalkoztatottak száma 493,2 ezer fő, aktivitási arány 58,4% (országos 54,9%), foglalkoztatási arány 55,1% (országos 51).
- 2006.I. félévben, az alkalmazásban állók bruttó havi átlagkeresete 147,7 ezer, 5,4%-kal több mint az előző év azonos időszakában. A keresetnövekedés mértéke 2,8 százalékponttal kevesebb az egy évvel korábbinál.
- Az első félévben 117 ezer vendég, 223 ezer vendégéjszakát töltött el, mely 6,6%-kal, illetve 12%-kal volt kevesebb, mint 2005. január-június időszakban.
Munkaerő-piac (2006. január-szeptember)
2006. első 9 hónapjában a nyilvántartott álláskeresők havi átlagos száma 19679 fő, az előző év azonos időszakához képest 978 fős a csökkenés.
Az elmúlt év azonos időszakához képest
- a szellemi foglalkozású álláskeresők száma 1,0%-kal emelkedett (5020 fő), a fizikai foglalkozásúaké ugyanilyen arányban csökkent (14659 fő);
- a diplomásoké mindösszesen 86 fővel emelkedett, a szakképzetleneké (általános iskola és gimnáziumi végzettség) 5,0%-kal csökkent,
- a tartósan (legalább 12 hónapja folyamatosan regisztrált) munkanélküliek átlagos létszáma a vizsgált időszakban 2841 fő, regisztráción belüli arányuk 2005. azonos időszakához képest 2%-kal csökkent;
- A pályakezdő munkanélküliek száma 2006. január-szeptember időszakban, havi átlagban 1202 fő. (2005. január-szeptember 1194 fő).
- Tárgyidőszakban 34073 munkaerő igény bejelentés érkezett (3512-vel több, mint egy évvel korábban), ezekkel együtt havi átlagban 7128 álláshely állt rendelkezésre, munkaközvetítésre.
- 2006-ban közel 1,6 Mrd Ft decentralizált kereten túl a HEF.OP 1.1 uniós forrás, és egyéb központi kerettel közel 3 Mrd Ft használható fel a foglalkoztatás javítására.
- 2006. január-június időszakban az aktív foglalkoztatáspolitikai eszközökben érintett létszám 6772 fő. Képzésen 1809 fő vett részt, közhasznú munkán 3132 fő, bértámogatásban 840 fő részesült.
- 2006. első 8 hónapjában csoportos létszám-leépítési bejelentést 12 cég tett, melynek során 1092 fő munkaviszonya szűnt meg.
- Létszámbővítés: 2006. január-augusztus időszakban 6 új cég 374 fős létszámbővítést, valamint 137 gazdasági szervezet 4030 főre vonatkozó létszámfelvételt jelentett be.
A foglalkoztatási és munkaerő-piaci helyzet Érd térségében
Az Érdi térség a Budapesti agglomeráció déli-délnyugati részén, Budapesttől kb. 20 kilométerre, a Duna és az M7-es autópálya között fekszik. A kilencvenes évektől jelentős gazdasági dinamizmust mutat. A külföldi tőkebefektetések igen jelentősek, és elsősorban a gazdaság olyan gyorsan fejlődő szektoraiba áramlott a tőke, mint a feldolgozóipar és a kereskedelem.
A körzet lakossága folyamatosan növekszik – Tárnok kivételével – minden településen a születések száma meghaladja a halálozásét, ezen kívül tovább folytatódik a fővárosból a kivándorlás, főként Érdre jellemző, a megyei átlagot messze meghaladó a vándorlási különbözet. 2006-ban megye jogú városi rangot kapott.
Érd és körzete munkaerő-piacára jelentős hatással bír a főváros közelsége, Diósd Budapest XI. kerületével, Érd Nagytéténnyel szinte egybenőtt. Ebből adódóan az itt elhelyezkedő fővárosi munkáltatók rendszeres ügyfelei a munkaügyi kirendeltségnek.
Érd körzetében mintegy 6000 vállalkozás (beleértve a megyén kívüli cégek telephelyeit is) működik, főként a szolgáltatói tevékenység irányába történik fejlődés. Százhalombatta a térségen belül sajátos helyzetben van. Ipara gyakorlatilag két, a magyar energetikai iparban meghatározó jelentőségű vállalatra, a MOL Rt és a Dunamenti Erőmű Rt-re alapul. A két vállalat egyrészt biztos támasz a város működése és fejlődése szempontjából, hegemóniájuk ugyanakkor egyoldalú gazdasági szerkezetet és erős függőségi viszonyokat alakított ki.
Érden 2005. év folyamán nagyszabású beruházások kezdődtek. Első ütemben főleg olyan beruházások, melyek a kereskedelem és szolgáltatás területére igényelnek munkaerőt (pl. pénztáros, eladó, banki alkalmazott, irodai ügyintézők).
- Megkezdődött a szabadidő létesítmény építése (sportlétesítmények, uszoda). Vélhetően ez a terület is a térség foglalkoztatási lehetőségek bővítéséhez járul hozzá.
- A Magyar Posta bővítésével kb. 50 fő, számára tud biztosítani postai háttérmunka feladatokat.
- Az Érd Parkvárosban épülő INTERSPAR létesítmény további foglalkoztatási lehetőségeket biztosít a környéken élő munkavállalók részére.
- Az INTERSPAR területén, gyógyszertár, orvosi rendelő, illetve az Önkormányzat kihelyezett ügyfélszolgálati iroda is fog üzemelni.
2006. tavaszán elkészült a térségben egy új TESCO áruház, bolti eladók, pénztárosok felvétele folyamatos. Az áruház környékén további fejlesztési lehetőségekről folytat tárgyalásokat a városfejlesztés.
Gazdasági fejlesztési elképzeléseit 2007–2010. közötti időszakra tervezi a városvezetés. Alapját az M6-os autópálya érdi szakaszának megépítése jelenti, mely négy lehajtóval kapcsolódik a városhoz. Az autópálya mentén gazdasági fejlesztésre kijelölt területeken várhatóan megnő a különböző gazdasági-ipari tevékenységeket végző, illetve raktározási, logisztika területén működő vállalkozások száma. Erre az időszakra várható az Érdi Gazdasági- Logisztikai Park bővítése.
Ipari tevékenységgel foglalkozó cégek betelepülése még nem jelentős, azonban a Batta-Ipari Park területére folyamatos a betelepülés. Az önkormányzat által 7 éve létrehozott ipari parkba 2002-ben kezdtek betelepülni a cégek, jelenleg 14 vállalkozás működik, melyek mintegy 270 főt foglalkoztatnak.
A brit Parkbridge-csoporthoz tartozó PDC Hungary II. Ingatlanfejlesztő Kft. lesz a százhalombattai ipari park legnagyobb területen működő cége, hiszen 23,4 ha-t vásárol meg, mintegy 1,5 milliárd forintért. A kereskedelmi és logisztikai központot létrehozó cég 3 éven belül építi ki létesítményeit, és a tervek szerint 500-1000 főnek ad majd munkát.
A munkaerő-piaci helyzet
Érd térsége 2006. II. negyedév
Lakónépesség** ezer fő 97 742
Foglalkoztatottak száma* ezer fő 37 021
Foglalkoztatási ráta* % 51,75
Aktivitási ráta* % 54,25
Regisztrált álláskeresők száma* fő 1785
Munkanélküliségi ráta* % 4,60
Bejelentett álláshelyek száma db 370
Érvényes álláshelyek száma db 685
Egy érvényes álláshelyre jutó álláskereső száma db/fő 2,6
*Forrás: Foglalkoztatási Hivatal - KMSR rendszer
**KSH- Pest megyei Statisztikai Évkönyv - 2004
Pályaválasztási kiállítás
A pályaválasztás mindig is az egyik legfontosabb, és talán egyik legnehezebb döntése a családoknak. Egyrészt kevés fiatalnak van határozott elképzelése jövőjéről, hiszen ebben az életkorban még majdnem mindenre nyitottak, de nem tudják mit is szeretnének igazán. Másrészt a választható szakmáknak, foglalkozásoknak még a szülők is csupán csekély hányadát ismerik, így rendszerint a családi hagyomány dönt, vagy az aktuálisan „felkapott” szakmák közül választanak.
A háttérben – ugyan nem tudatosan, de – az a döntés áll, hogy mi a „hozama” az adott iskola elvégzésének, vagyis befektetésünkkel (anyagi, energia, idő, stb.) milyen életpálya sikereket érhetünk el.
Megyénkben éves szinten több mint 11000 fiatal áll pályaválasztás előtt. Ezen esemény fontos állomása valamennyi fiatal életének, mely meghatározó, az egész életet befolyásoló, felelős döntést kíván az érintett fiataloktól és szüleiktől egyaránt.
Pest megyében mintegy 100 szakközépiskola és szakképző iskola működik, a 2006/2007. tanévben mintegy 12000 nyolcadik osztályos tanuló fejezi be tanulmányait a megye 300 általános iskolájában. A megye középfokú iskoláinak szakmastruktúrája a megye (domináns) munkaerő-piaci igényeit lefedi, ugyanakkor a beiskolázásnál problémát jelent, a főváros közelsége. A jobb képességű tanulókat "elszívják" a fővárosi iskolák, az agglomerációs övezetben a közepes és gyengébb képességű tanulók alkotják a beiskolázásra kerülő fiatalok zömét. A megyei önkormányzat, illetve a helyi önkormányzatok által fenntartott intézmények a rendelkezésre álló kapacitásokat nem tudják kellőképpen kihasználni - a piacképes szakmák tekintetében sem.
A Pest Megyei Munkaügyi központ immár hetedik alkalommal szervezi meg a "Pályaválasztási kiállítás" rendezvény sorozatát, melynek révén az alapfokú, illetve középfokú iskolai végzettséggel rendelkező, pályaválasztás előtt álló, valamint a pályakorrekcióra kényszerülő fiatalok számára kívánunk - a kiállítás keretein belül - információt, áttekintési lehetőséget biztosítani:
az egyes szakmák tartalmáról, sajátosságairól,
a térségben működő szakközép- és szakképző iskolákról,
a második szakma iskolarendszerű képzésben való megszerzésének lehetőségeiről,
az iskolarendszeren kívüli képzési lehetőségekről,
információt a megye munkaerő-piaci helyzetéről,
ezzel is megalapozottabb szakma, illetve pályaválasztást.
A rendezvény sorozat nem titkolt célja, a megyei iskolák felé orientálni a fiatalokat, megismertetni őket a megyében meglévő, elérhető tanulási lehetőségekkel.
A kiállításon lehetőséget kívánunk biztosítani, hogy a megyei szakképző, és szakközépiskolákban oktatott szakmák széles skáláját megismerjék a fiatalok, az intézményekkel közvetlen kapcsolatba kerülhessenek, a felmerülő kérdéseikre kimerítő tájékoztatást kaphassanak.
Az álláskeresők számára széles körű tájékoztatást nyújtunk a PMMK új programjairól, egyéb szolgáltatásairól:
• HE.FOP.1.1 program,
• állásajánlatok listája, képzési lista, rehabilitációs tanácsadás, jogi tanácsadás.
A megye földrajzi, közigazgatási és közlekedési sajátossága miatt a megye többpólusú, nincs megyeszékhely szerepet betöltő település. Ezért a pályaválasztási kiállítást hat helyszínen rendezzük meg, ezáltal a legnagyobb célcsoportnál a többórás utazás elkerülhető.
Az eddig megrendezésre került kiállítások tapasztalatai igen kedvezőek, a tavalyi évben 6845 általános iskolás, 869 középiskolás diák, valamint 6 felsőfokú intézmény hallgatója látogatott el a rendezvénysorozatra. Ezen túl mintegy 577 tanár, 379 szülő és 1032 munkanélküli (álláskereső) is vendégünk volt.
A rendezvény sorozat előkészítésében a Pest Megyei Munkaügyi Központ szakmai osztályai mellett segítséget nyújtottak az önkormányzati valamint a nem önkormányzati fenntartású iskolák igazgatói munkaközösségeinek elnökei. A rendezvény megvalósításához szükséges források előteremtésének meghatározó bázisát a Szociális és Munkaügyi Minisztérium részéről működtetett célpályázat, valamint a Pest Megyei Önkormányzat hozzájárulása teremtette meg.
A rendezvénysorozat elemeinek helyszínenkénti szervező munkájába bekapcsolódtak a Pest Megyei Munkaügyi Központ térségben működő kirendeltségei, valamint a rendezvénysorozat fontosságát felismerő, annak céljaival azonosuló társrendezők (önkormányzatok, szervezetek, munkáltatók).
2006. október 03 – október 19. között ismét hat helyszínen tervezzük megrendezni a Pályaválasztási Kiállítást, az előzőkkel azonos céllal.
Az Érdi helyszínen, meghívott kiállítóként részt vesz a
- Pest Megyei Kereskedelmi és Iparkamara,
- Magyar Honvédség Pest Megyei Hadkiegészítő Parancsnoksága,
- a Fővárosi Ifjúsági és Pályaválasztási Tanácsadó,
- az Európai Információs Pont,
- a Foglalkoztatási Hivatal EURES tanácsadója,
- valamint a Zsiráf Ifjúsági Magazin
E szervezetek részvételével az alábbi tájékoztatást tudjuk biztosítani az érdeklődők számára
- fővárosi ifjúsági és pályaválasztási tanácsadó: pálya-, iskolaválasztási, képzési lehetőségekről;
- tanulószerződésről;
- Magyar Honvédség hadkiegészítő parancsnoksága: a katonai pálya bemutatása,
- Európai Információs Pont: az európai unióval kapcsolatos információk nyújtása;
- EURES: Unión belüli elhelyezkedési lehetőségek, feltételei.
Érdi rendezvényünkön továbbá 2 munkáltató mutatkozik be kiállításával, 3 területi képzőintézmény, 16 térségi, illetve fővárosi középiskola, valamint 1 főiskola mutatja be az intézményükben megszerezhető szakmákat és nyújt tájékoztatást a bekerülés feltételeiről, az iskola elvégzés utáni lehetőségekről. A kiállításra előzetesen kb. 800-900 látogatót várunk.
A megcélzott korosztály érdeklődését figyelembe véve a kiállítást a résztvevő kiállítók, valamint a társrendezők által szervezett színes programokkal gazdagítjuk. A kiállítás megnyitó fellépője az Erzsébetvárosi iskola Musical szakos hallgatói.
A Pest Megyei Munkaügyi Központ „szigetén” az érdeklődők a Tájoló program önértékelő számítógépes tesztjeinek segítségével tájékozódhatnak az érdeklődésüknek megfelelő szakmákról, melynek jellemzőit CD filmek segítségével be is tudjuk mutatni, a pályaválasztási tanácsadóink pedig információt adnak a térségi iskolákról.
Tanácsadóink, a minden évben nagy sikert arató pályaválasztási TOTÓ-val, a pályaismeret fontosságára hívják fel a diákok figyelmét.