1946. augusztus 1-jén a második Magyar Köztársaság – amelyet 1946. február 1-jén kiáltottak ki – új pénzt vezetett be az addig forgalomban volt pengő helyett. Az új pénz a forint volt. A pengő 1946 elejétől fokozatosan értéktelenedett el. 1946 nyarára elviselhetetlenné vált Magyarországon az infláció. Az egy évvel korábbi 1 pengő most 50 milliárd pengővel volt egyenértékű, s megjelent a világtörténelem legnagyobb címletű bankjegye, az egymilliárdbillió pengő. A kereskedelem és a pénzforgalom összeomlott, árut csak áruért lehetett cserélni.
A koalíciós kormány programot dolgozott ki az értékálló pénz megteremtésére és a gazdasági, pénzügyi viszonyok normalizálására. A stabilizációt segítette az USA is, visszajuttatva Magyarországra a Magyar Nemzeti Bank aranykészletét – mintegy 40 millió dollár értékben -, amire nagy szükség volt az új pénz aranyfedezetének megteremtéseben. A Szovjetuniónak ugyancsak érdekében állt, hogy a magyar gazdaság teljesítőképes legyen, ezért hozzájárult az Ausztriába hurcolt magyar javak visszaszállításához és a jóvátételi kötelezettség idejének meghosszabbításához. Miután sikerült biztosítani a megfelelő árukészletet – ezt a belső fogyasztás visszafogásával teremtették meg -, 1946. augusztus 1-jén megjelent a forint. Egy új forint négyszázezer-kvadrillió pengővel volt egyenértékű, vagyis az átváltás gyakorlatilag nem volt lehetséges. Az irdatlan címletű pengő bankjegyek az utcaseprők lapátjára kerültek, otthon a gyerekek játszottak vele, vagy gyújtóspapírnak használták. Miután az új forint bevezetésének megfelelő árufedezete volt, sikerült helyreállítani a pénzforgalmat és a kereskedelmet, lassan kilábalt az ország a soha nem látott mértékű inflációból.
A stabilizáció lényeges elemét jelentette az új ár – és bérrendszer bevezetése. Ezt központilag állami intézmények szabták meg, elrugaszkodva a világpiaci viszonyoktól, a piaci mechanizmusoktól. A forint – dollár értékarányt is úgy állapították meg, hogy az új magyar pénz elvesztette konvertibilitását. Ez a forint bevezetésének, a stabilizációnak az óriási jelentősége mellett azt eredményezte, hogy Magyarország hosszú évtizedekre kiszakadt a fejlett világgazdaságból, és gazdaságilag is a szovjet birodalomhoz láncolódott.
60 éves a forint, megszoktuk és a szívünkhöz nőtt. Pontosan még nem tudni, hogy mikor, de meg kell válunk tőle, és egy újabb pénzzel, az euróval ismerkedni...