Modellkísérletek a MOL-ban

A napokban kísérletsorozat zajlik a MOL Rt. Dunai Finomítójában. Június 6-a és 9-e között naponta kettő-hat úgynevezett tálcatüzet gyújtanak, amelyek füstje a finomítón kívülről is látható lesz. Az esemény szervezésében és biztonságos lebonyolításában a FER Tűzvédelmi Egyesület kulcsszerepet játszik, feladatuk, hogy minimalizálják a környezet terhelését.

A MOL-csoport – az elsősorban tartálytűz-védelemmel foglalkozó Last Fire-I. projekt után – 2004-től a Last Fire-II. projektben is tevékeny részvételt vállalt. A programban a kőolajok és különböző származékaik nagy tömegben, atmoszférikus tartályban való biztonságos tárolását, a tartálytüzek kialakulását, jellemzőit, valamint gyors és környezetkímélő elfojtásukat vizsgálják.
A tartálytüzekhez kapcsolódik a kivetődés jelensége, amely viszonylagos ismeretlensége miatt komoly veszélyt, illetve bizonytalanságot jelenthet mind az oltásban résztvevőkre, mind a tűz környezetére. Ennek a kialakulását számításokkal és számítógépes programokkal vizsgálták, az így kapott eredményeket pedig modellezéssel ellenőrzik.

A kőolajtüzek modellkísérleteinek első fázisai Angliában zajlottak. A következő fázisra a projektet vezető Resource Protection International felkérésére a MOL Rt. Dunai Finomítóban kerül sor. A kísérlet folyamán motorbenzint, motorikus gázolajat, kerozint és fűtőolajat gyújtanak meg.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás