Ötven éves a DUFI - Vállalati kultúra és utánpótlás-nevelés

  • img
  • img
  • img
  • img

A MOL - komplexitásából és nagyságából adódó - jelentős szakemberigénye miatt évtizedek óta kiemelt hangsúlyt fektet a megfelelő utánpótlás megtalálására. Fokozottan igaz ez a Dunai Finomítóra, ahol az összetett technológiák működtetése, az állandó megújulást elősegítő kutatási és fejlesztési tevékenység angolul beszélő, tehetséges, szakmájuk iránt elhivatott és a társaság iránt elkötelezett kollégákat kíván. Napjainkban már egészen az általános iskoláknál kezdődik a természettudomány fontossága, szépsége iránti érdeklődés felkeltése, hogy azután a középiskolákon át az egyetemig folytatódjon az olajipar iránt érdeklődő, legtehetségesebb fiatalok megtalálása, kinevelése, a személyes kapcsolatépítés. A vállalati kultúrát és az utánpótlás-nevelés területét Csernik Kornél szakmai oktatási tanácsadó mutatta be.

A minőségi szakemberek megszerzése és megtartása sokat ér a cégeknek. Stratégiai Egyetemi Kapcsolataink keretében arra törekszünk, hogy a képzés fejlesztése mellett elősegítsük a hallgatók gyakorlati ismereteit, minél több lehetőséget adva nekik a vállalati környezetben való tapasztalatszerzésre. A Pannon Egyetem, a Debreceni Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem vegyészmérnök, valamint utóbbi intézmény gépészmérnök képzésében való részvételünk általános célja, hogy vállalatunk támogassa az egyetemeken folyó minőségi oktatást, valamint a színvonalas kutatási tevékenységet, hozzájáruljon az oktatói utánpótlás biztosításához és a hallgatók képzéséhez, karrierlehetőségeik bővítéséhez.  Veszprémben a Pannon Egyetemen alakult meg az első MOL Tanszék 2009-ben, s ez ad otthont a MOL Ásványolaj és Petrolkémiai Technológiai MSc szakiránynak a vegyészmérnöki képzésen belül. Az elmúlt hat évben a Tanszék mind szellemiségében, mind külső megjelenésében megújult, az első három évfolyamon végzett hallgatók közül sokan a MOL-csoport tagvállalatainál helyezkedtek el. A vállalat szakembereinek részvétele az oktatásban (pl. Szén-hidrogénipari technológiák, Kőolaj-finomítás gazdasági alapjai, Karbantartás az olajiparban, Petrolkémia, Optimalizálás az olajiparban tárgyak tekintetében) biztosítja a közvetlen kapcsolatfelvételt a potenciális hallgatókkal. Az állandó jelenlét elősegíti a legjobban teljesítők személyes megismerését, akik így már kezdeti tanulmányaik során bekerülhetnek a hallgatói ösztöndíj-programunkba, egyúttal elsőbbséget élvezve a frissdiplomás felvételre.


A tanulók készségeinek, érdeklődésének és munkabírásának feltérképezését szolgálja a Dunai Finomító nyitottsága a nyári szakmai gyakorlati helyek biztosításában. Idén több mint 100 középiskolásnak és egyetemistának biztosítottuk négy-hat hétre a kötelező gyakorlati helyet, amely évről évre valamennyi tevékenységi kör és az ott dolgozók aktív szerepvállalásával tud csak megvalósulni. Kollégáink átérezték az ügy fontosságát, megértették, hogy a fiatalokhoz való pozitív, tudásátadó hozzáállásunk meghatározó a jövőnk szempontjából, elemi része kell, hogy legyen a vállalati kultúránknak.


Az utóbbi évek felismerése, hogy nem elég a közép- és felsőoktatási feladatokra koncentrálnunk, szükséges, hogy már általános iskolában kapjanak a gyerekek ismeretterjesztést arra vonatkozóan, mit kezdhetnek az életben például a kémiai ismereteikkel. Ennek érdekében játékos, interaktív olajipari előadásokat tartunk általános iskolákban, testre szabott programmal várjuk a hozzánk érkező látogatói csoportokat és belső kezdeményezéssel életre hívtuk a "Ki tud többet a kőolaj-finomításról?" című vetélkedőt, amelynek fő küldetése a százhalombattai és környékbeli 7-8. osztályos gyerekek érdeklődésének felkeltése, a Dunai Finomító tevékenységének tapasztalati megismerése.


A megszerzett tudás kreatív elmélyítését szolgálja a vállalati szinten meghirdetett Freshhh verseny, amelynek Junior változatát a középiskolások számára szervezzük, a nemzetközileg is elismert angol nyelvű "nagytestvér" pedig az egyetemista korosztályból keresi a tehetséges és kitartó csapatokat.


Ugyancsak központi kezdeményezésre indult 2007-ben a pályakezdő fiatalok ún. Growww (magyarul növekedés) programja, amelyben a résztvevők egy év alatt megismerkedhetnek a MOL tevékenységi skálájával, szervezeti struktúrájával, operatív működésével, egyúttal bizonyíthatják rátermettségüket is. A Dunai Finomító a kezdeti tapasztalatokat követően két éve a vállalati program kiegészítésére határozta el magát. A Termeléshez érkező friss diplomás mérnökök a Growww Refining Integration Program (rövidítve GRIP, magyarul megragad) keretében teljes és részletes betekintést nyerhetnek a Finomítás valamennyi szakmai területébe, megismerhetik a technológiák egymásra épülését, részt vehetnek a LEAN hatékonyságnövelő tevékenységben és jelentős kapcsolati tőkét szerezhetnek. Szeretnénk, ha a fiatalok benyomásaik alapján megtalálnák azt a helyet, ahol képességeiket a legjobban tudják kibontakoztatni. Hiszünk abban, hogy az ideális munkahely megtalálása elősegíti a friss diplomások gyors beilleszkedését, a motivált pályakezdését, a vállalathoz való lojalitásuk megerősödését.


Az egyre tudatosodó utánpótlás-programunk egyik kiemelendő példája, hogy az egyetemen felfedezett és a Growww idei programjába bekerült fiatal mérnökeink – a Growww és GRIP hivatalos elfoglaltságain túl –projektmunka keretében a Freshhh verseny jövő évi  fejlesztésével foglalkoznak. Számukra érdekes és testhez álló, a vállalat számára pedig értékteremtő feladatot végeznek rögtön a munkavállalói pályájuk kezdetén.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák