Ötven éves a Dunamenti - Patinás múlt, ígéretes jövő

  • img
  • img

Április eleje óta új vezető irányítja a Dunamenti Erőmű zrt-t Százhalombattán. Jászberényi Zoltántól elsősorban azt várják a tulajdonosok, hogy stabilizálja az üzem működésében lezajlott és jelenleg is zajló változásokat. A fiatal, de máris komoly nemzetközi karriert befutott energetikai szakember szerint óriási lehetőségek vannak a Dunamentiben.

Jászberényi Zoltán 1995-ben diplomázott a miskolci egyetem gépészmérnöki karán géptervező és áramlásmechanikai mérnökként. Székesfehérváron, a Ford Motor Companynál helyezkedett el, a cégnek három évig dolgozott, nagyrészt az Egyesült Államokban. Feladata az volt, hogy Fehérvárra telepítse az amerikai és németországi gyártási technológiákat, közben arra is lehetőséget kapott, hogy egy integrált mérnöki program keretében folyamatfejlesztést, minőségbiztosítást és vezetői szemléletet tanuljon a Michigani Műszaki Egyetemen.


Az olaj- és gáziparral először szintén az USA-ban találkozott: három évig tevékenykedett különféle pozíciókban a Fisher Rosemaunt társaságnál, amely szerelvényeket gyártott egyebek mellett a MOL és a DUFI üzemeibe. Ügyvezetőként 450 alkalmazott munkáját irányította a cégnél, majd egy francia vállalathoz, az Arevahoz szerződött. A cég elsősorban nukleáris blokkok építéséről híres, Magyarországon közép- és nagyfeszültségű szerelvényeket gyártott főleg külföldi és hazai villamosipari cégek számára, mint az E.ON, az ELMŰ, az ÉMÁSZ vagy a MAVIR.


Jászberényi Zoltán közben az üzleti tudományok területén is jelentős jártasságot szerzett, 2000 és 2003 között Oxfordban szerzett NBA fokozatot üzleti ismeretekből, amiket a stratégiaépítésben kamatoztat. Amikor a német E.ON csoport 2006 végén cégvezetésben, olaj-, gáziparban és bányászatban is tapasztalatokkal rendelkező szakembert keresett, ideális jelöltnek tűnt. Kezdetben a földgáztárolás műszaki irányítását, majd később az E.ON hazai üzletágai közzül a földgáztárolás üzletág irányítását is rábízták, mint az igazgatóság elnöke – általános vezérigazgató. Ebben az időben zajlott a hazai gázpiaci liberalizáció; ennek köszönhetően szintén értékes tapasztalatokat szerzett. Egyebek mellett ezek alapozzák meg ambícióját, hogy az időközben szintén teljesen nyitottá vált villamos energia piacon is talpon lehet maradni a megfelelő szemlélet és koncepció birtokában.


- A Dunamenti Erőmű igazgatása a jelenlegi helyzetben nem tűnhetett igazán vonzó feladatnak. Miért döntött mégis a váltás mellett?

- Először is mindig szerettem volna megismerni a villamos áramtermelést, a Dunamentit pedig az ország egyik ikonikus áramtermelő bázisának tartom. Hordozza a múlt minden nyomát, de óriási lehetőségeket is. Jelenleg Magyarországon itt lehet a legegyszerűbben és legköltséghatékonyabban erőműi kapacitást fejleszteni. A tulajdonosoktól azt a feladatot kaptam, hogy készítsem fel az erőművet az "új világra", a kereskedelmi alapon szervezett, sokkal kevésbé kiszámítható piacra. Szeretném az áramtermelést hosszútávon kiszámítható üzletággá fejleszteni, méghozzá úgy, hogy a tulajdonosok és a munkavállalók is elégedettek legyenek. Tudom, hogy, amit el kell végeznem, nem lesz egyszerű, de nem is tartom lehetetlennek.


- Hogyan lehet változtatni azon, hogy a gáznál olcsóbb energiahordozóval dolgozó vízi vagy atomerőművektől vásárol áramot az ország?

- Nyilván a primer energia, vagyis a gáz árát nem tudjuk befolyásolni, de minimalizálhatjuk a költségeinket, megpróbálhatjuk túlélni a nehéz éveket, miközben azon dolgozunk, hogy a törvényalkotók is vegyék észre a Dunamentiben rejlő hatalmas szakmai kapacitást, a kiváló infrastrukturális adottságokat és a már említett lehetőségeket. A G3-hoz hasonló hatékonyságú kombinált ciklusú blokk csak egy van az országban, Gönyűn. Komoly rekonstrukciós terveink vannak a két régebbi kombinált ciklusú blokkunkra is, az idősebbeket viszont valószínűleg bezárjuk év végén, mert egyelőre nem éri meg felújítani őket. Ugyanakkor folyamatosan tárgyalok a minisztériummal ezeknek a sorsáról is, mivel tartalékképzésre még alkalmasak lehetnek.


- Milyen lehetőségek teszik a Dunamentit esélyessé a már említett nagyon szűk piaci mozgástérben?

- Minél több megújuló villamos energiát termel Nyugat-Európa, annál nagyobb a kockázat és a bizonytalanság az áramellátásban, hiszen, mint tudjuk, a szél nem fúj örökké és nem biztos, hogy aktuális ereje megfelel a fogyasztói áramigénynek is. Ebben a helyzetben komoly szerepet játszhat a termelés szabályozásában egy nagyhatékonyságú kombinált ciklusú gázerőmű, amely rövid idő alatt képes kiegyensúlyozni a csúcsfogyasztás igényeit.


- Ezért akarnak gázerőművet építeni a Dunai Finomítóba is?

- Nagyon fontosnak tartom a MOL-lal ápolt partnerséget, hiszen rengeteg a szinergiánk a DUFI-val. Eddig is tudtunk, ezután is tudunk úgy együttműködni, hogy az mindkét félnek megérje. Ebben hiszek. A Dunai Finomító a régió egyik legsikeresebb finomító bázisa, és meggyőződésem, hogy ha a két társaság vezetése komolyan gondolja az együtműködést, akkor nagy sok szinergiát találnánk a két cég működésében.


- Találkozott már a város vezetőivel?

- Természetesen igen, hiszen a Dunamenti számára mindig kiemelt jelentőségű a Százhalombattához fűződő üzleti, kereskedelmi, emberi kapcsolat. Idén ünnepeljük az üzem alapításának 50 éves évfordulóját, amely kapcsán nagyszabású rendezvénysorozatot tervezünk. Tárgyaltunk Vezér Mihály polgármester úrral, hogy ennek egyik kiemelt eseménye a Battai Napok programjait gazdagítaná. Egyeztetünk arról is, hogy hosszútávon kiszámítható, gazdaságilag kölcsönösen előnyös műszaki megoldást találjunk a lakótelep távhőellátására. Mintegy 100 millió forint értékben tervezzük meglévő kazánjaink átalakítását annak érdekében, hogy a nyári időszakban akkor is folyamatos legyen a melegvízellátás, ha esetleg az összes blokk leáll. Emellett vizsgáljuk a megvalósíthatóságát egy több mint 350 millió forintos beruházásnak is, amely során egy óránként húsz tonna gőz kapacitású új kazánt építenénk és a G3 műszaki átalakításával is biztosítanánk a folyamatos gőztermelést. Miután az állam törvényileg szabályozza a távhőárakat, olyan megállapodást kellene kötnünk a várossal, amely számunkra is garantálja a megtérülést.


- Halottunk olyan híreket, hogy az év eleji adóemelés önöket is nagyon érzékenyen érintette.

- Közel 200 milliós plusz adóterhet jelent számunkra. Nem tagadom, hogy "rosszul esik", hiszen a fizikai adottságainkon nem tudunk változtatni. Hatalmas terület tartozik az erőműhöz, aminek jelentős részét nem használjuk áramtermelésre. Ugyanakkor ebben is látok lehetőségeket, mivel a telekingatlan egyik része vasúttal, nagyfeszültségű áramvételi lehetőséggel rendelkezik. Akár egy újabb ipari parkot is kialakíthatnánk ott a várossal közösen.


- Nemcsak a Dunamentiben dolgozókat érdekli Százhalombattán, hogy vajon mikor és milyen mértékű létszámleépítést tervez a cég.

- Említettem, hogy a régebbi blokkok működési engedélye év végén lejár, és valószínűleg bezárásra kerülnek. Ezzel együtt sajnos, meg kell válnunk a dolgozóink egy részétől, de, hogy pontosan hány főtől, azt nem szeretném közölni, hiszen azt is említettem, jelenleg is tárgyalok a minisztériummal a kérdéses blokkok tartalékkénti rendszerben tartásáról. Lehet, hogy az elbocsájtások végül nem érik el a csoportos létszámleépítés mértékét sem, de egy valamiben biztos vagyok: szigorúan be fogjuk tartani a kollektív szerződés előírásait. A fájdalmas döntéseket a korábbi menedzsment már meghozta, nekem elsősorban az a dolgom, hogy új beruházásokra, új műszaki modellekre készítsem fel az erőművet. Az emberek számára leginkább a stabilitás és a jövőkép hiányzik, ezt szeretném megteremteni. Bizakodóvá tesz a kormány tavaly elfogadott, 2030-ig szóló energiastratégiája, amit nagyon jó szakmai programnak tartok. Jó lenne, ha mielőbb elkezdődne a végrehajtása, aminek egy tisztább, kiszámíthatóbb hazai energia portfólió lehet az eredménye. 

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás