Kötvénydömping

Április közepén, majd május első hetében a Magyar Államkincstár mintegy 4 milliárd euró névértékben kötvényeket bocsátott ki. Az áprilisi "pakk" 3,75 milliárd USD volt (kondíciói: 10 és 30 éves futamidő és az átlagos kamatterhelése 7,1 %, a szervezők jutaléka a szokásos 1,2-1,5 %). A májusi 1 milliárd euróról jelen pillanatban csak annyit lehet tudni, hogy kamatterhelése 270 bázisponttal (2,7 százalékkal) az európai benchmark felett van (tehát kb. 6,1-6,2 % egy tízéves futamidőt feltételezve).  Ez utóbbi érdekessége az is, hogy a hazai piacon bankadóval sújtott cégek (BNP, Unicredit, stb.) anyabankjainak tanácsadó részlegei szervezték az ügyletet. A kötvénykibocsátásra azért volt szükség, mert ez évben 4 milliárd euró törlesztési kötelezettségünk áll fenn, aminek felét a 2008 novemberében felvett EB-IMF hitel aktuális részlete képezi (lásd az alábbi ábrát):



Az EB-IMF hitelt jutalék nem terheli és az átlagos kamatterhelése 3,5 %. Külön érdekesség, hogy folyamatosan megújítható és – szükség esetén – a kölcsöntőke növelhető (lásd Görögország esete). Tulajdonképpen e célt szolgálta a 2010 júliusában tartott tárgyalássorozat, aminek eredménye, hogy – Matolcsy miniszter úr szavait alapul véve – kipateroltuk a delegációt. Tegyük hozzá, hogy az IMF küldöttség a jelenleg ismert "Széll Kálmán Terv" egyes elemeit bevezetni javasolta, ugyanakkor az egykulcsos személyi jövedelemadót, továbbá a magán-nyugdíjpénztári vagyon államosítását ellenezte.
Felmerül a kérdés; miért jó nekünk, hogy tíz és harminc éven keresztül 6-7 %-os kamatokat fizetünk 3,5 % helyett, miközben az IMF javaslatait kényszer nélkül is végrehajtjuk, ráadásul fokozottan. Varga Mihály államtitkár úr és Csaba László professzor úr május 9-én, az ECHO TV "Analízis" című műsorában erre választ adott. Érvelésük lényege, hogy amíg az IMF negyedévente ellenőrzi a kölcsön felvételekor tett vállalások teljesülését, addig a kötvényjegyző csak a nemfizetés kockázatát vállalja fel. Ebben van logika, amit egy bizonyos szemüvegen keresztül nézve, akár el is lehet fogadni.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás