December 5-én voksolni készül az ország. A népszavazás ügydöntő, ami azt jelenti, hogy az eredmény nemcsak befolyásolja, de el is dönti a továbbiakat. A népszavazás akkor eredményes, ha az összes választópolgár legalább egynegyede azonosan szavaz egy válasz mentén. A két kérdés lényege: 1. maradjanak-e állami, önkormányzati tulajdonban egészségügyi intézményeink, azaz semmisítsék meg a privatizációjukat lehetővé tevő törvényt, 2. szülessen-e törvény arról, hogy a határainkon túl élő magyarok kérelmükre magyar állampolgárságot kaphassanak.
Korcsmáros Iván, a Napos Oldal képviselője mindenkit arra biztat, hogy adjon hangot véleményének. Egy eredménytelen népszavazás senkinek sem jó, rossz képet fest rólunk. A kettős állampolgárság kérdésében egyértelműen a határon túli magyarok érdekében foglal állást. Úgy véli, Magyarország felépítésében az ő felmenőik is részt vettek. Barátságtalan üzenet lenne kirekeszteni őket az állampolgárság birtoklásából, és azt a jelenlegi határok közt élő magyarok privilégiumának tekinteni. A kialakult helyzet egy igazságtalan történelmi döntés eredménye, aminek mindannyian áldozatai vagyunk. Korcsmáros a kórház-privatizáció körül kialakult helyzetet áttekinthetetlennek tartja. Szerinte az lenne az egészséges, ha a magánszektor nem az állami intézmények magánkézbe adásából alakulna ki, hanem azzal párhuzamosan fejlődne. Úgy véli, a magántőke bevonása hasznos is lehet, nem feltétlen az államnak kell több erőforrást mozgósítania. Az viszont nagyon szomorú lenne, ha az egészségügy privatizációja mögött esetleges ingatlanspekuláció állna.
Ezzel a véleménnyel ért egyet Nagypataki Gyula, a helyi MDF elnöke is, aki manapság minden sötét üzletet elképzelhetőnek tart. Úgy látja, az egészségügyi intézmények olyan rossz állapotban vannak, hogy tőke bevonása nélkül a helyzet megoldhatatlan. A kint élő magyarok problémája az egységes Európa kialakulásával jelentőségét veszti, addig azonban a majd mindenhol bevezetett kettős állampolgárság intézményének biztosítása fontos erkölcsi támogatás számukra.
Nagypataki az ez ellen szóló gazdasági érveket puszta hisztériakeltésnek tartja.
Tiltakozik a kórházak privatizációjának folytatása ellen Tornai Tibor, a FIDESZ helyi szervezetének elnöke. Kompromisszumos megoldást javasol, a non-profit jelleg megőrzése szerinte elengedhetetlen. Szükséges, hogy az egészségügy állami kontrollja megmaradjon, ez a probléma kezelhetőségének garanciája. Úgy véli, a helyzet valóban katasztrofális, átláthatatlan nagyságrendű pénzek mozgására van szükség. Átütő eredményeket elérni eddig még senkinek sem sikerült, produkálni valamit, ehhez talán némi bátorság is szükségeltetik.
A kettős állampolgársággal kapcsolatos véleményét annak tisztázásával kezdi, hogy mit is jelent az „igen” válasz. Felhatalmazást egy törvény alkotására, aminek keretén belül szabályozni lehet minden ide tartozó fontos kérdést. A törvényt kétharmados többséggel kell elfogadni. A képviselő szerint betelepülési inváziótól nem kell tartani, sőt. A kettős állampolgárságot eddig is megkaphatták a kint élők, ahhoz azonban bizonyos ideig Magyarországon kellett tartózkodniuk. Ha ezen túl szülőföldjükön is megkaphatják, nem kell áttelepülniük. Tornai emlékeztet, a Nemzeti Kerekasztalnál minden határon túl élő kisebbség az igen mellett kérte a voksokat. Fájón érintené őket, ha az anyaország lemondana róluk.
Az SZDSZ véleménye szerint a fontosabb probléma az egészségügy privatizációja, amit folytatni kell. „A kettős állampolgárság kérdése két szempontból igazságtalan ebben a felvetésben. Egyrészt súlyosan diszkriminatív azokkal szemben, akik nem magyar nemzetiségűek, de magyar állampolgárok kívánnak lenni. Az ő esetükben ez legalább 150 év visszalépést jelentene hazánk nemzetiségi politikájában, ami EU-tagként megengedhetetlen. Másrészt olyanok befolyásolhatnák szavazatukkal hazánk EU Parlamenti tagságának és parlamentjének összetételét, akik nem országunkban élnek” – vélekedik Győri István, a helyi SZDSZ elnöke.
Szabó Attila, a helyi MSZP elnöke a kettős állampolgárságot rossz, felelőtlen kérdésfeltevésnek tartja. „Városi szervezetünk a testvérvárosi kapcsolatok keretében szoros, barátinak nevezhető kapcsolatokat ápol határainkon túl. Ha a válaszunk igen lenne, akkor aligha háríthatnánk el a vádat: hozzájárultunk az erdélyi magyarság rohamos felszámolódásához, így hát a válaszunk nem, a kormány Szülőföld-programja teljes körű kiépítésének támogatása mellett. A kórház-privatizáció az előzőhöz hasonló demagógia. Az állam tizenöt éve adós az egészségügyi reformokkal. Az idejétmúlt, egyre gyengébb színvonalon működő egészségügyet csak valódi tulajdonosok bevonásával lehet talpra állítani. Az ingatlanok maradjanak állami és önkormányzati tulajdonban, de a működést magánkézbe kell adni, bevonva a vállalkozói tőkét, megosztani a kockázatot és szerepvállalást”- nyilatkozott a képviselő.
A Népszavazás egyik kezdeményezője, a Munkáspárt százhalombattai szervezete ragaszkodott ahhoz, hogy véleményük az általuk választott formában, tartalmi változtatás nélkül jelenjen meg.